КИЇВ (QHA) -

Активізація польотів безпілотних літальних апаратів CША навколо Криму зумовлені необхідністю відмоніторити можливу наявність на окупованому півострові російської ядерної зброї.

Таким чином заступник директора з міжнародних питань Центру дослідження армії, конверсії і роззброєнь (ЦДАКР) Михайло Самусь прокоментував  агентству QHA збільшення польотів БПЛА США у Чорному морі поблизу Криму та чорноморського узбережжя РФ — відпочатку року літаки та безпілотники США здійснили 7 таких польотів.

Михайло Самусь нагадав, що Росія розмістила в окупованому Криму потужні зенітно-ракетні системи такі як С-400 «Тріумф» і публічно про це повідомила. Водночас, експерт зауважує, що інформація про наявність в Криму ядерної зброї РФ існує з березня 2014 року і Росія вірогідно потайки розмістила в Криму також і тактичну ядерну зброю, і саме на її виявлення працюють американські БПЛА. За словами Михайла Самуся, сучасні БПЛА цілком здатні виявити ядерну зброю на землі.

— Можливо ви бачили, що зараз активно працюють безпілотні апарати НАТО поблизу Криму. Я думаю, що ця активність не є спонтанною, а саме через те, що, за нашими даними, в Криму може бути розташована ядерна зброя, тактична ядерна зброя, як на авіаційних носіях, так і на морських, так і наземних, оскільки там є комплекси «Іскандер». Можна виявити (ядерну зброю в Криму — ред.) за допомогою безпілотників. Ці БПЛА не є американськими, хоча й виготовляються в США, вони є в рамках програми НАТО «створення сучасної повітряної розвідки». І як раз ці безпілотники мають дуже багато засобів для ведення і візуальної, і радіоелектронної розвідки, і я думаю, що там є датчики, які дозволяють виявляти знаходження ядерних боєголовок.

Експерт пояснив, що Росія намагається накачати окупований Крим потужним сучасним озброєнням, оскільки розглядає його як стратегічну військову базу, яка дозволяє їй контролювати не лише увесь чорноморський регіон, але й центральну та східну Європу. В Криму вже розташовані російські кораблі з ракетами, які можуть нести ядерний заряд. Як мінімум, розробляється логістика швидкої доставки ракет з ядерними боєголовками з найближчих російських військових портів до Криму, де вони можуть бути застосовані, оскільки ракети багатьох російських кораблів можуть нести такі боєголовки. Таким самим шляхом при потребі ядерні боєголовки можна швидко вивезти з Криму до РФ. Така мобільність не дозволяє із впевненістю стверджувати — чи присутня наразі в Криму російська ядерна зброя, чи ні.

— На будь-якому кораблі першого рангу, тобто крейсер, фрегат – є штатні засоби для розміщення ядерної зброї. Немає жодних проблем для корабля, який базується у Севастополі, зайти вночі до Новоросійська, завантажити там дві ядерні боєголовки на штатні місця, наприклад, тому ж ракетному крейсеру «Москва», і зайти назад до Севастополя. І там (в Криму) вже таким чином буде розміщена ядерна зброя. Чи може зараз хтось гарантувати, що там її немає? Я наприклад не можу. Я думаю, і ніхто не може гарантувати, тому треба слідкувати за діяльністю росіян в Криму. В Криму, приміром, розташовані надводні та підводні човни з крилатими ракетами «Калібр», радіус дії яких може досягати 1500 км. Прямо з Криму, не виходячи з бази Севастополь, цей радіус дозволяє завдати ядерний удар (тому що ці ракети можуть нести ядерні боєголовки), приміром, по польській Познані, не кажучи вже про Румунію чи інші країни, які ближче розташовані. Повністю покривається Україна, Грузія, тощо.

Експерт вважає, що відсутність офіційних заяв з боку тих же США про конкретні місця розташування їхньої зброї в Криму повязані із чутливістю цієї теми і небажанням спровокувати Росію на вихід з договору про скорочення ракет малої та середньої дальності (який Росія де-факто вже порушила своїми діями, але де-юре продовжує в ньому знаходитись). Побоювання в тому числі пояснюються тим, що будь-які заяви спричинять загострення в стосунках між двома ядерними державами і дозволять Росії розпочати «тактичну ядерну гонку». Зокрема, Росія зацікавлена спровокувати США розмістити ядерну зброю в Європі, а потім організувати там антиамериканські протести, які гратимуть на руку Москві.

— Я думаю, що це дуже чутлива інформація. Приміром, США знають, що Росія порушила договір про скорочення ракет середньої і малої дальності десь з 2011 — 12 рр. Вони точно знають, що Росія такі крилаті ракети наземного базування вже розробила і має, і чітко порушує цей договір, причому США інколи про це заявляють обережно. Але вони не хочуть йти на загострення, тому що розуміють, що Кремль може, навпаки, використати це в своїх інтересах, зруйнувавши цей договір і потім розпочавши ядерну тактичну гонку, яка була наприклад в 80-х роках. Можемо згадати до чого це призвело — в Європі було розіграно антиамериканський сценарій. Зараз Росії теж було б цікаво спровокувати США на розміщення тактичної ядерної зброї в Європі, а потім організувати масові демонстрації протесту десь в Німеччині чи Франції. Це було б на руку Москві. Тому зараз США обережно до цієї інформації ставляться, хоча я впевнений, що вони знають, що Росія порушила цей договір вже років з п’ять тому. Порушила, провокуючи Сполучені Штати як раз зруйнувати цей договір. Так само може бути з ядерними засобами (Росії) в Криму. Оскільки перевірити цю інформацію (про їх наявність) неможливо, оскільки Росія нікого не допустить на цю окуповану територію, я думаю, американці вирішили, що краще цю інформацію просто знати, аніж кидатися заявами.

Як повідомлялось, 16 січня стратегічний безпілотник ВВС США RQ-4A Global Hawk провів розвідку поблизу узбережжя РФ на Чорному морі. БПЛА впродовж кількох годин курсував по лінії уздовж узбережжя Краснодарського краю — від Керченської протоки до Сочі, а також південного і південно-західного узбережжя окупованого Криму, в тому числі поблизу Севастополя. Політ здійснювався на висоті 16 тис. метрів. Російські ЗМІ зазначають, що з урахуванням можливостей ведення розвідки на глибину до 300 км важкий безпілотник RQ-4А Global Hawk міг спостерігати практично за всією територією Криму.

З початку року це третій політ далекого американського безпілотника поблизу Криму та російського узбережжя на Чорному морі. Всього з початку року американські розвідувальні літаки і безпілотники здійснили вже сім таких польотів. Зокрема, 15 січня патрульний протичовновий літак ВМС США P-8A Poseidon зробив розвідувальний політ також вздовж всього південного узбережжя Криму, він тривалий час кружляв на захід від Севастополя, часом наближаючись до нього на відстань приблизно 40 км.

Раніше Михайло Самусь зазначав, що розміщення Росією в Криму зенітно-ракетних комплексів С-400 «Тріумф» викликане не стільки необхідністю захисту півострова від українських ракет, скільки бажанням перед президентськими виборами в РФ продемонструвати електорату військову міць країни.

QHA