КИЇВ (QHA) -

Українські війська стали набагато активніше і потужніше реагувати на збройні провокації російських окупаційних військ, а створена єдина вертикаль керівництва Об’єднаними силами дозволила покращити як координацію і керування підрозділами, так і протидію контрабанді в зоні конфлікту.

Таку думку агентству QHA висловив заступник директора з міжнародних питань Центру дослідження армії, конверсії і роззброєнь (ЦДАКР) Михайло Самусь, коментуючи перші підсумки зміни формату АТО на ООС, яка розпочалася 30 квітня.

Михайло Самусь нагадав, що й раніше за правовою формою у нас була АТО, але за фактом це була військова операція. Зміна правової форми на Операцією об’єднаних сил дасть можливість українським військам діяти більш ефективно.

Зокрема, експерт відзначив, що зараз використовується термін «активна оборона», який на практиці означає активну і ефективну збройну відповідь Об’єднаних сил (ОС) на провокації ворога. При цьому «активна оборона» передбачає не лише нанесення адекватних ударів у відповідь на обстріли, але й проведення рейдів по тилам ворога, про які вже повідомляє штаб ООС. І водночас такі «оборонні» дії не мають дратувати європейських партнерів по Мінським домовленостям, які уважно відстежують дотримання режиму припинення вогню.

— Українське угруповання працює набагато ефективніше. Зараз українські війська набагато активніше і потужніше реагують на провокації російських військ. Активна оборона — це і вогневий вплив на противника, який відбувається більш активно, і використання у тому числі рейдових дій на окуповану територію . А головне, що усе це більш скоординовано. Щоправда, за місяць неможливо все змінити кардинально: відбулися зміни в управлінні, а зараз треба міняти стосунки глибинні — це тисячі людей, тисячі військовослужбовців, вони мають теж змінювати свою психологію. Усе це має зайняти якийсь час, можливо це відбуватиметься десь швидко, а десь трохи повільніше, але по суті, я вже бачу дуже великі зміни у тому числі, що українські війська почали набагато активніше працювати в активній обороні. 

На запитання, чи передбачає формат ООС проведення диверсійної роботи на території окупованих Донеччини і Луганщини, зокрема підрив комунікацій, мостів, залізничних колій, якими в ОРДЛО з РФ поставляється важке озброєння і боєприпаси, Михайло Самусь відповів обтічно «там постійно щось вибухає», незалежно від формату операції, але навряд чи в публічній площині про такі дії зараз повідомлятимуть офіційно.

— Якщо почитати новини з наших територій, окупованих Російською Федерацією, то там постійно щось вибухає. Можливо випадковість, можливо — ні. Я просто дивлюся на те, як почало діяти нове командування — воно діє зараз набагато більш активно, ніж попереднє. Там така діяльність (диверсійна) ведеться — у нас є Сили спеціальних операцій, вони призначені саме для такої діяльності. Але ми про це будемо знати за 50 років, коли будуть відкриватися архіви — про героїв України, які працювали на окупованих територіях.

(QHA: минулого тижня ЗМІ з посиланням на соцмережі повідомили, що на непідконтрольній території Луганщини уночі підірвали міст у селищі Іванівка (на фото), який сполучав місто Хрустальний з Луганськом прямою дорогою. Цікаво, що штаб ООС розмістив це повідомлення ЗМІ на своїй сторінці у ФБ, супроводивши її ремаркою «Руйнування зазначеного мосту унеможливлює та перешкоджає постачання боєприпасів і озброєння підрозділам російсько-терористичних військ», однак без жодної згадки про причетність чи непричетність ОС до диверсії).

Михайло Самусь також звернув увагу на те, що введення єдиної вертикалі командування в зоні ООС дозволило ефективніше боротися з контрабандою і про це свідчать досить часті повідомлення штабу ООС про затримання контрабандистів. Така ефективність, зокрема, пояснюється тим, що наразі є конкретний кінцевий «відповідальний за все» — командувач ООС, тоді як раніше відповідальність розпорошувалася між керівниками різних рівнів різноманітних організацій і підрозділів.

— Контрабандистські канали прикриваються і це видно з останніх новин. Якщо раніше все було «клаптиками», не було єдиного військового командування, зараз все знаходиться в одній вертикалі й навіть ті ж контрабандистські схеми набагато легше викривати. Усе це має контролюватися і координуватися з єдиного центру і фактично, якщо десь буде проходити якась контрабанда, в цьому можна буде звинуватити конкретно командувача ООС (Сергія) Наєва, а йому це, думаю, не дуже треба. Тому він буде боротися з контрабандою трошки по-іншому, ніж боролися, коли було дуже багато командирів, які у тих правових умовах, коли була АТО, могли кивати на інших і казати, що це не моя парафія. Зараз є єдиний командувач, з якого можна спитати за все, а він, у свою чергу, може спитати зі своїх підлеглих. У цьому головна відмінність від попереднього формату, — пояснює експерт.

Самусь також додав, що зміни в діях українського угруповання мають привести до якогось переформатування ведення бойових дій, у тому числі, і з боку російських окупаційних військ (поки що у штабі ООС відзначають, що окупанти активізували обстріли з важкого озброєння підконтрольної Україні території, причому ведуться ці обстріли з мирних населених пунктів — ред.).

Раніше повідомлялося, що розвідувально-диверсійна група 46-го окремого штурмового батальйону «Донбас» зі складу Об’єднаних сил під час рейду в тилу противника виявила спостережний пункт і в процесі боєзіткнення знищила одного окупанта, а трьох захопила у полон. Також були захоплені три міномети.

Нагадаємо, з 30 квітня на Донбасі набуло чинності розпорядження президента про особливий порядок у зоні бойових дій — Антитерористична операція, яка тривала з квітня 2014 року, була переформатована в Операцію Об’єднаних сил. Таке переформатування передбачалося Законом «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», що був ухвалений в лютому поточного року.

QHA