КИЇВ (QHA) -

Бойовики так званої «ЛНР» зашкодили спостерігачам СММ ОБСЄ у проведенні моніторингу одразу на трьох пунктах пропуску на неконтрольованому українсько-російському кордоні, а також збили БПЛА Місії біля Сентянівки.

Про це повідомляється у звіті Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні.

Спостерігачі минулої п’ятниці відвідали три прикордонні райони (ОРЛО), які не контролюються урядом, зокрема пункти пропуску поблизу Ізвариного, Довжанського, Сєвєрного. Однак спостереження тривало не більш ніж півгодини, оскільки на всіх трьох пунктах пропуску бойовики «ЛНР» сказали патрулю Місії залишити район КПП, посилаючись на «накази» від своїх командирів. Біля Ізвариного патруль СММ завертали двоє озброєних бойовиків, біля Довжанського — двоє неозброєних, біля Сєвєрного один озброєний і один неозброєний бойовик.

За ті півгодини, поки спостерігачи встигли провести спостереження, було зафіксовано, що найактивніший пішохідний та автомобільний рух відбувається через неконтрольований Україною кордон з Росією в районі Ізвариного, а біля Сєвєрного кордон перетинали винятково пішоходи.

— На кордоні поблизу н. п. Ізварине… в черзі на виїзд/вихід з України стояли 39 автомобілів (27 з українськими номерними знаками, 9 — із російськими, 1 — з грузинськими та 2 з табличками «ЛНР»), 1 автобус (приблизно з 20 пасажирами на борту), 1 вантажівка (з російськими номерами) та 52 пішоходи (25 чоловіків і 27 жінок). Спостерігачі бачили, що до України в’їхали 3 автомобілі з українськими номерами, 1 тентована вантажівка (з українськими номерами), а також увійшли 39 пішоходів (25 чоловіків і 14 жінок).  Біля н.п. Довжанське… в черзі на виїзд з України стояли 13 тентованих вантажівок (з українськими номерами). Спостерігачі також зауважили, що з України виїхали 10 автомобілів (7 з українськими номерами і 3 — з російськими) та 1 автобус (з українськими номерами та приблизно 25 пасажирами на борту). Тим часом до України в’їхали 2 автомобілі (з українськими номерами) і 2 тентовані вантажівки (з українськими номерами).

Того ж дня, 16 лютого, бойовики «ЛНР» збили безпілотний літальний апарат СММ ОБСЄ неподалік від селища Сентянівка (кол. Фрунзе, західніше Луганська). Спочатку спостерігачі почули чотири постріли зі стрілецької зброї, які за їхньою оцінкою лунали в районі блокпоста «ЛНР» і були націлені на безпілотний літальний міні-апарат Місії. Після цього команда Місії втратила зв'язок із БПЛА, однак згодом бойовики принесли спостерігачам прострелений безпілотник, але не зізналися, що то вони його збили, а сказали, що знайшли у полі.

— Приблизно 2 години потому члени «ЛНР» повернули БПЛА спостерігачам і повідомили, що вони знайшли його у полі за 200 м на північ від вищезгаданого блокпоста. Спостерігачі побачили, що у передній правий двигун БПЛА влучила куля (калібром 5,56 мм або 7,62 мм).

Селище Сентянівка цікаве тим, що до окупації це була вузлова залізнична станція Луганської дирекції Донецької залізниці. Також воно розташоване неподалік від селища Жолобок, в районі якого торік влітку стались жорсткі бойові зіткнення між ЗСУ та бойовиками.

Показово, що тієї ж п’ятниці, коли бойовики так званої «ЛНР» перешкоджали роботі Місії на кордоні з РФ та обстрілювали її безпілотник, саме в Луганську перебував перший заступник глави СММ ОБСЄ в Україні Александр Хуг, який останніми днями відвідує зону конфлікту на Донбасі. Ввечері на брифінгу в Луганську Хуг заявив, що з початку 2018 року СММ зіткнулася зі 150 випадками зупинки патрулів по обидва боки лінії зіткнення і при цьому ніхто з безпосередніх порушників не був покараний. 

— Це означає, що 150 разів ми не мали можливості документувати ситуацію на місцях, 150 разів ми не змогли встановити ті факти, які нам доручено встановлювати мандатом, — обурювався Хуг.

Він не зазначив, по який бік лінії АТО спостерігачам перешкоджають частіше, але раніше в СММ заявляли, що більшу частину перепон вони зазнають на непідконтрольній уряду території. Крім того, саме бойовики вдаються до жорсткішого і брутальнішого пресингу — постріли у бік патрулів, збиття БПЛА, пошкодження авто, погрози зброєю, лайка й образи тощо.

Як повідомляло QHA, бойовики впродовж всього конфлікту обмежують СММ ОБСЄ в моніторингу неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону, побоюючись, що СММ встановить конкретні факти присутності регулярних російських військ на окупованому Донбасі.

Бойовики не лише зупиняють патрулі на підходах до кордону, але й не дозволяють СММ відкрити передові патрульні бази в містах ОРДЛО, які перебувають у безпосередній близькості від кордону. Відкриття таких баз могло б зробити моніторинг ефективнішим: відкривши базу в Амвросіївці, СММ могла б моніторити дуже важливе залізничне сполучення з Росією, а в Антрациті  важливе автодорожнє сполучення.

QHA