КИЇВ (QHA) -

З початку нового року проросійські бойовики в окупованих районах Донеччини і Луганщини активно копають нові траншеї, подовжують у бік ЗСУ ті, що були викопані раніше, та облаштовують нові позиції поблизу лінії зіткнення.

Такі дані оприлюднює у своїх звітах Спеціально моніторингова місія ОБСЄ в Україні.

В звітах СММ ОБСЄ від початку січня найчастіше згадуються два райони неподалік від лінії зіткнення, де бойовики, користуючись порівняно теплою зимою та оголошеним перемир'ям, активно будують укріплення: в ОРДО (поблизу селищ Стила, Зернове, Староласпа, Василівка) та ОРЛО (район селища Калинове-Борщувате).

Так, 11 січня БПЛА Місії виявив нещодавно подовжені траншеї (довжиною приблизно 110 м) приблизно в кілометрі на північ від водонасосної станції Південно-Донбаського водогону (станція розташована неподалік від підконтрольного так званій «ДНР» селища Василівка).

— Подовжені траншеї простягнулися на південь у напрямку насосної станції та були з'єднані з існуючими 150-метровими траншеями, що простягнулися далі на північ у напрямку позицій Збройних сил України, — вказується у звіті.

За оцінкою СММ, подовжені траншеї з'явилися місяць тому, при тому, що нові укріплені траншеї поблизу водонасосної станції донецькі бойовики почали копати ще на початку осені минулого року.

А 4 січня спостерігачі вперше побачили нещодавно вириті траншеї навколо селища Стила (34 км на південь від Донецька) та близько 15 осіб в одязі військового типу, які рили траншеї вздовж автошляху Т0509, що веде до сусіднього селища Зернове (33 км на південь від Донецька). На західній околиці селища Староласпа (51 км на південь від Донецька) команда СММ бачила нову траншею зигзагоподібної форми (15 м завдовжки) приблизно за 25 м на північ від дороги між Староласпою і Новоласпою (див. позначки на мапі).

Високу землерийну активність бойовики проявляють на окупованій Луганщині. Особливо в районі селища Калинове-Борщувате, що розташоване на захід від окупованого Первомайська в бік підконтрольної уряду Попасної.

4 січня у непідконтрольних урядові районах члени патруля Місії вперше побачили близько 15 членів «ЛНР» у військовому одязі, які рили нові траншеї в полі вздовж лівої сторони дороги, що веде до підконтрольного урядові міста Попасна (дорога між Попасною та окупованим Первомайськом).

У звіті зазначається, що дії бойовиків становлять безпосередню загрозу для цивільного населення, оскільки траншеї копаються приблизно за 300 м від найближчого житлового будинку в селищі Калиновому-Борщуватому. За даними повітряного спостереження, біля цього селища виявлено не лише нові траншеї, але й бойові позиції та недобудоване укриття. Через кілька днів, 9 січня, Місія побачила щонайменше 10 неозброєних членів «ЛНР», які копали траншеї та укріплювали позиції в іншому районі поблизу цього ж Калинового-Борщуватого. Через два дні патруль СММ знову побачив щонайменше 5 неозброєних бойовиків «ЛНР», які копали траншеї та укріплювали позиції поблизу згаданого селища.

На Луганщині є ще одна точка, яка досить часто згадується СММ і де бойовики активно облаштовують позиції і встановлюють міни – район селища Весела Гора, на північ від Луганська в напрямку підконтрольного уряду Щастя. Так, неподалік с. Привітне (11 км на північ від Луганська) спостерігачі бачили нові укріплені позиції і дим, що підіймався з бліндажа; при цьому, раніше СММ зазначала, що ці об'єкти вже не використовувалися. А 15 січня патруль Місії побачив на південний схід від с. Весела Гора свіжі сліди, оцінені як сліди щонайменше 2 танків (Т-64), що вели на північний схід (Весела Гора розташована трохи північніше Привітного). До речі, під самий Новий рік бойовики встановили 10 нових мін біля селища Весела Гора вздовж траси Луганськ-Щастя.

Раніше повідомлялося, що бойовики так званої «ДНР» продовжують в різних містах окупованого Донбасу займати будівлі, які до відкликання використовувалися російськими офіцерами Спільного центру з контролю і координації.

ФОТО: інтернет

QHA