КИЇВ (QHA) -

Бойовики сьогодні вкотре не пропустили до окупованого Новоазовська і Сєдового патруль Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні.

Як передає кореспондент QHA, про це повідомив перший заступник глави місії Александр Хуг, який особисто брав участь в згаданому патрулі (на сьогоднішньому фото СММ ОБСЄ — ред.). Своє скайп-включення в УКМЦ Хуг вів безпосередньо біля Новоазовська.

Александр Хуг наголосив, що останніми місяцями бойовики системно гальмують патрулі Місії у південних районах непідконтрольної уряду Донеччини. Лише за останній місяць патрулі зупиняли на блок-постах біля Новоазовська близько 40 разів, а до Сєдового, яке знаходиться ближче до неконтрольованого кордону з РФ, не допускають вже понад рік. При тому, сьогодні, поки патруль Місії тримали на блокпості більше трьох годин, спостерігачі бачили, як інші цивільні особи безперешкодно його перетинали.

— У непідконтрольних уряду районах на півдні Донеччини ми постійно стикаємося із обмеженнями з боку членів збройних формувань. У цьому районі неодноразово обмежували наш доступ — на двох блок-постах тут, неподалік від Новоазовська, ми стикалися з обмеженнями майже 40 разів з 26 червня 2018 року. Далі на схід, ближче до неконтрольованої ділянки кордону між Україною і Російською Федерацією ситуація була ще гіршою. У невеличкому містечку Сєдове, де сьогодні нам з колегами вкотре відмовили у доступі, патрулям місії відмовляють у доступі починаючи з квітня минулого року.

Ще одним районом, де бойовики постійно зупиняють патрулі СММ ОБСЄ і перешкоджають проведенню моніторингу, є райони окупованої Луганщини вздовж неконтрольованого кордону з Російською Федерацією. З лютого поточного року такі перешкоди стали масовими і регулярними, і за словами Хуга, їхня кількість перевалила за сотню.

— Подібні ж обмеження трапляються і поблизу неконтрольованої ділянки кордону між Україною та РФ у Луганській області. Починаючи з середини лютого цього року, коли збройні формування почали регулярно обмежувати доступ патрулів СММ до цих районів, співробітники місії стикалися з обмеженнями понад 120 разів.

За словами Хуга, в таких ключових районах не лише гальмуються наземні патрулі СММ, інколі з погрозою застосування зброї, але й зазнають глушіння або обстрілів безпілотники Місії. Причому глушіння БПЛА зазнають по обидва боки лінії зіткнення.

Він акцентував на курйозному протиріччі — сторони кажуть, що прагнуть миру, готові розвести сили і засоби, провести розмінування, кажуть, що їм потрібна верифікація того, що інша сторона також дотримується своїх зобов'язань. І при цьому вони підривають здатність СММ провести верифікацію, відмовляючи у доступі до певних районів.

Важливо, що говорячи про необхідність припинити заважати СММ ОБСЄ, Хуг, у першу чергу, апелював до проросійських бойовиків.

— Факт у тому, що сторони завжди щось від нас приховують і завжди виправдовуються замість того, аби виконувати свої зобов'язання. Сторонам, і збройним формуванням зокрема(!), слід почати з того, що гарантувати СММ ОБСЄ безпечний і безперешкодний доступ.

Раніше QHA повідомляло, як проросійські бойовики "закрили" для СММ ОБСЄ доступ до південних районів окупованої Донеччини. Загалом від початку року сторони понад тисячу разів обмежували роботу незалежних патрулів СММ ОБСЄ у зоні конфлікту на Донбасі, переважно у непідконтрольних уряду районах.

QHA