КИЇВ (QHA) -

Проросійські бойовики й надалі продовжують перешкоджати патрулям СММ ОБСЄ в моніторингу районів вздовж неконтрольованої ділянки кордону з Росією і на окупованій частині Азовського узбережжя.

Про це перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг розповів агентству QHA, коментуючи збільшення кількості перешкод роботі Місії (тільки з 22 травня — 10 червня патрулі в зоні конфлікту зазнали 34 перешкоджань, з них 22 — на непідконтрольних територіях).

Александр Хуг відзначив, що в цих районах патрулі СММ останнім часом стикалися з цілою низкою погроз і перешкод. Хоча й раніше бойовики обмежували пересування СММ, або зовсім забороняли їм доступ до деяких населених пунктів.

— За останній період у цих районах ми зафіксували низку інцидентів, які саме стосувалися безпеки наших спостерігачів, а також збереження цілісності наших технічних засобів. Але це не є чимось новим, ми і раніше фіксували подібні інциденти. Ми стикаємося з певними проблемами в Луганській області у непідконтрольних уряду районах вздовж неконтрольованої ділянки кордону з Російською Федерацією. Так само регулярно ми фіксуємо подібні інциденти і південніше — в районі Новоазовська і Сєдово. До населеного пункту Сєдово і району поблизу нього ми не можемо потрапити приблизно з березня минулого року.

Зокрема, до селища Сєдово, розташованого на березі Азовського моря на схід від Маріуполя у бік неконтрольованої ділянки україно-російського кордону, бойовики не допускають патрулі, посилаючись на те, що Сєдове, начебто, є «закритою зоною». В СММ такі пояснення не сприймають і намагаються апелювати до того, що мандат СММ, затверджений Постійною Радою ОБСЄ у Відні, поширюється на всю Україну, у тому числі на окуповані території. Однак бойовики все одно вже більше року обмежують патрулі у доступі до цього району.

Хуг підтвердив, що СММ обговорює проблему недопуску і залякування патрулів з керівництвом російських окупаційних адміністрацій, однак не конкретизував — чим вони пояснюють відсутність прогресу в цьому питанні та чому бойовики продовжують зневажати мандат СММ ОБСЄ.

— Зрозуміло, що не ми маємо вирішити цю проблему. Це озброєні формування мають вирішити цю проблему. Звичайно, ми безпосередньо порушуємо ці питання у розмовах з ними.

Учора в окупованому селищі Пікузи неподалік Маріуполя, бойовики зробили попереджувальні постріли у бік патруля СММ і змусили їх залишити місце моніторингу.

Нагадаємо, проросійські бойовики посилили незаконні обмеження для міжнародних спостерігачів у тих місцях, де патрулі можуть виявити кричущі порушення Мінських домовленостей або зафіксувати участь Російської Федерації у збройному конфлікті на Донбасі. Так, в районі КППВ поблизу неконтрольованої ділянки україно-російського кордону, а також на залізничній станції «Червона Могила» від початку цього року перешкоди стали системними. Під будь-якими приводами бойовики намагаються або взагалі не допустити патрулі до моніторингу, або змусити впродовж 5–15 хвилин з початку роботи змусити їх припинити спостереження і залишити район.

Останнім часом Росія також активізувала гібридну агресію проти України в Азовському морі, посиливши там свою військову присутність, незаконно затримуючи українські та іноземні судна як в акваторії Азова, так і в Керченській затоці. Окрім того, з травня 2015 року створена так звана «Азовська флотилія ДНР», катери якої за деякою інформацією розміщуються в районі селища Сєдово. Деякі українські експерти припускають, що за потреби під виглядом цієї «флотилії» Росія може спробувати розмістити там більш потужні плавзасоби і в тому числі цим пояснюється недопуск СММ ОБСЄ до цього населеного пункту.

QHA