КИЇВ (QHA) -

Від початку війни проросійські бойовики створили на окупованому Донбасі понад 120 місць незаконного позбавлення волі, в яких у нелюдських умовах продовжують утримуватися і піддаватися тортурам українські військовослужбовці та цивільні громадяни.

Як передає кореспондент QHA, про це повідомив Андріан Алексєєв — прокурор відділу нагляду за додержанням законів і виконанням судових рішень у кримінальному провадженні управління з розслідування злочинів проти основ національної безпеки України Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України сьогодні на прес-конференції.

За словами Алексєєва, військова прокуратура продовжує проводити розслідування і документувати факти у рамках кримінального провадження щодо вчинення бойовиками ЛДНР широкомасштабних і системних порушень норм гуманітарного права.

Досудовим розслідуванням встановлено, що від початку війни бойовики цих організацій масово створили табори та інші місця незаконного утримання українських полонених та цивільних осіб. У всіх цих таборах люди зазнавали побиття і катування.

— Упродовж 2014 — 2018 рр. бойовики терористичних угруповань ЛДНР створили на окупованих територіях понад 120 місць незаконного утримання військовослужбовців та цивільних осіб (у тому числі журналістів, волонтерів), зокрема, 63 — у Донецькій і 46 в Луганській областях.

Найбільші катівні знаходилися або й досі знаходяться в окупованому Донецьку, в приміщенні Донецького обласного СБУ, де одночасно могло утримуватися понад 300 осіб, у Снєжному, в приміщенні колишнього місцевого управління МВС, де утримувалося понад 200 осіб, а також у Горлівці й Слов'янську під час окупації.

Представник військової прокуратури розповів, що у переважній більшості випадків місця утримання не були пристосовані до перебування там людей, знаходилися в антисанітарному стані, не опалювалися, полонені спали на підлозі, їх примушували до важкої фізичної праці, розбирання завалів, вантажних робіт із розвантаження боєприпасів, похованню загиблих бойовиків. Полонені позбавлялися харчування, води, можливості справляти фізіологічні потреби, їм не надавалася медична допомога, або харчування проводилося мізерними порціями, один або два рази на день. Інколи люди змушені були спати по черзі через переповнені приміщення.

— На сьогодні встановлено понад 3,5 тисяч осіб, з яких близько 1700 цивільних осіб, а решта військовослужбовці, які незаконно утримувалися в полоні, піддавалися тортурам і нелюдському поводженню.  Допитано понад 1200 потерпілих, які незаконно утримувалися в місцях позбавлення волі.

Представник прокуратури наголосив, що бойовики навмисне завдавали людям тілесних ушкоджень і під час затримання, і під час подальшого перебування у місцях незаконного позбавлення волі. За словами допитаних, найпоширеніші катування: нанесення побоїв за допомогою гумових кийків, ключки для гольфу, прикладами автоматів, катування електричним струмом, з використанням газових горілок, електричних прасок, нанесення колотих і різаних ран.

За його словами, по кожному випадку проводяться відповідні заходи для встановлення обставин злочину і притягнення винних до відповідальності.

Нагадаємо, 27 грудня 2017 року відбувся масовий обмін заручниками — бойовики звільнили 73 заручника, військових і цивільних, Україна передала 233 людини.

QHA