КИЇВ (QHA) -

Бойовики так званої «ЛНР» вигадують все нові перепони, аби обмежити спостерігачів СММ ОБСЄ в доступі до неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону в районі ОРДЛО, а також не дозволити побачити, що саме везуть потягами до України з Росії через "дірку" в кордоні.

Відповідні факти наведені у звіті Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні.

Спостерігачі відвідали п’ять прикордонних з РФ районів, які не контролюються урядом, і зіткнулися із одразу кількома випадками перешкод. Найбільшу креативність виявила учасниця НЗФ «ЛНР» на пункті пропуску Вознесенівка: вона заявила, що плани патрулювання СММ мають бути завірені печатками бойовиків, крім того, спостерігачі повинні пред'являти бойовикам свої паспорти.

— О 10:20 на пункті пропуску в н. п. Вознесенівка (кол. Червонопартизанськ, 65 км на південний схід від Луганська) член «ЛНР» (жінка 40 років) попросила спостерігачів показати свої паспорти. Члени команди СММ відмовились виконати це прохання. Член «ЛНР» наказала патрулю покинути цей район, посилаючись на «інструкції», які вона отримала, заявивши, що плани патрулювання СMM «повинні бути завірені печаткою», і що члени Місії повинні показувати свої паспорти на прохання членів «ЛНР».

На інших пунктах пропуску бойовики також висували  вимогу патрулям негайно залишити ті райони, однак були не настільки креативні в мотивах своїх вимог. 

Наприклад, на пункті пропуску на кордоні в Сєверному озброєний бойовик «ЛНР» спершу сказав спостерігачам здійснювати моніторинг на відстані 50 м від перших воріт. Пізніше він додав, що патрулю необхідно негайно залишити цей район відповідно до «інструкцій», однак у подробиці не вдавався. А от на пункті пропуску в Ізвариному (52 км на південний схід від Луганська) озброєний бойовик «ЛНР» просто наказав спостерігачам забиратися геть, пославшись на якісь інструкції свого неназваного «колеги».

Слід згадати: нещодавно СММ повідомляла про те, що бойовики «ЛНР» категорично вимагали від патрулів залишити пункти пропуску в Ізвариному, Довжанському, Сєвєрному — просто посилаючись на накази командирів. Судячи з нового звіту, бойовикам довелось пом'якшити тональність вимог і придумувати хоч якесь логічне пояснення своїм діям. Адже вони надто демонстративно суперечать як Мінськім домовленостям, так і мандату СММ ОБСЄ, який дає місії право моніторити всю територію України, включно з окупованими територіями та неконтрольованою ділянкою кордону.

Згідно з новим звітом, бойовики також заборонили СММ моніторити не лише пункт пропуску у Вознесенівці, але й залізничну станцію «Червона Могила» поблизу Вознесенівки. Причому, як і у випадку з обмеженням доступу до пункту пропуску, наказали патрулю Місії покинути цей район, посилаючись на «інструкції», згідно з якими плани патрулювання СMM «мають бути погоджені» членами «ЛНР» і спостерігачі повинні показувати свої паспорти.

Варто зазначити, що «Червона Могила» — це пункт контролю через державний кордон України на кордоні з Росією (наразі неконтрольований урядом), а з російського боку розташований пункт пропуску «Гукове». На залізничну станцію «Червона Могила» через неконтрольований кордон з Росією регулярно прибувають вантажні потяги, вміст яких невідомий ані українській стороні, ані місії ОБСЄ, яка працює з російського боку кордону в «Гуковому», ані СММ ОБСЄ, яка працює в Україні, і якій бойовики не дозволяють детально моніторити залізничні вузли в ОРДЛО (місія може бути присутньою на станції, але не має права досліджувати вміст вагонів). Так само поїзди із невідомим вантажем їдуть у зворотньому напрямку з української окупованої території до РФ.

СММ ОБСЄ інколи таки вдається побачити, що саме перевозиться:

— Команда СMM також здійснювала моніторинг на залізничній станції «Червона Могила» у Вознесенівці та бачила приблизно 42 залізничні вагони, що стояли там (два вагони були заповнені деревиною, вміст 40 вагонів не було видно).

Варто додати, що за останній тиждень неконтрольований кордон через пункт пропуску біля «Гукового» потяги перетинали 20 разів: 12 разів потяги їхали з Росії в Україну, а 8 разів  у зворотньому напрямку. Це суттєво більше, ніж позаминулого тижня, коли кордон перетинали 12 потягів  такі останні дані місії ОБСЄ, яка працює на пунктах пропуску з російського боку в «Гуковому» та «Донецьку».

QHA