КИЇВ (QHA) -

Новий імпульс до військово-технічної співпраці між Україною та США дав недавній візит Петра Порошенка в США та його зустріч з політичним і військовим керівництвом Сполучених Штатів.

Як ми вже повідомляли, за інформацією прес-служби глави держави, у липні Київ відвідає велика група високопоставлених керівників США і НАТО, зокрема державний секретар США Рекс Тіллерсон, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, а дещо пізніше очікується відвідування української столиці й американськими міністрами — енергетики Ріком Перрі і оборони Джеймсом Меттісом.

Цілком можливо, що саме цього літа і вирішиться у практичному ключі питання отримання Україною летальної зброї від США та їхніх союзників по Північноатлантичному оборонному альянсу.

Слід зазначити, що переходу питання зі сфери абстракцій до конкретики допомогла велика група друзів України з-поміж високопоставлених американців, що в минулому обіймали помітні посади в Пентагоні та в керівництві НАТО, зокрема, колишній заступник Генерального секретаря НАТО Александр Вершбоу, колишній посол США в Україні Джон Гербст, колишні командувачі Об'єднаних Збройних сил США в Європі генерали Леслі Кларк та Філіп Брідлав.

Про це 27 червня на тематичній прес-конференції «Співпраця між Україною та США у сфері оборони і безпеки: еволюція поглядів» в «Укрінформі» заявив американський експерт у сфері безпеки і оборони президент Фонду «Потомак», колишній радник міністра оборони США доктор Філіп Карбер .

— Після трьох років ми нарешті дуже близько підійшли до того, щоб все ж подолати ембарго на постачання озброєння в Україну,  сказав Карбер.

Тут слід нагадати, що формальної заборони на постачання в Україну летальної зброї не існує. Хоча ембарго на постачання озброєння для України все ж наклали 2013 року для недопущення силового розгону демонстрацій, але потім, після перемоги Революції Гідності, заборона була знята. Однак Україна досі не може отримати ні летального озброєння, ні навіть промислового обладнання для підвищення технологічного рівня оборонної промисловості.

Карбер додав, що і в Європі люди нарешті почали усвідомлювати той факт, що їхня власна майбутня безпека безпосередньо залежить від України і від того, наскільки ефективно наша країна зможе відреагувати на зростання загрози з боку Росії.

Експерт зазначив, що Російська Федерація на даний момент проводить політику реваншизму, тобто прагне змінити порядок, який склався уЄвропі після закінчення епохи Холодної війни, і з цією метою вдається до інформаційної, кібернетичної, політичної та гібридної агресії.

— Щоб це змінити, зараз саме настав час це визнати на рівні осіб, які приймають рішення. Я виступаю від імені групи «друзів України». Група наших прихильників щодня зростає. Зараз вона включає більшість у Конгресі, а також чимала кількість ключових осіб в Адміністрації США, наголосив експерт.

Філіп Карбер лобіює інтереси України у вищому військовому керівництві США з самого початку російської агресії 2014 року у Криму (він запевнив журналістів, що за цей час не взяв жодної гривні з українського бюджету, ред.), але саме в березні цього року їхня група, спільно з іншими військовими експертами, нарешті виробила свої рекомендації вищому політичному керівництву США з надання ефективної військової допомоги Україні.

На запитання журналістів: що ж заважало Заходу надати Україні сучасну зброю захисту раніше, Карбер зазначив, що це в першу чергу побоювання ескалації війни на Сході. За його словами, саме такими були в минулому міркування президента США Обами і канцлера ФРН Меркель, хоча Росія, навпаки, сприймала їх як прояв слабкості, що спонукав її до подальших агресивних дій.

Крім того, однією з можливих причин ненадання Україні зброї раніше американський експерт назвав поширену думку про нездолану корупцію в нашій державі.

У той же час він зазначив, що, на його переконання, в США визнають величезні зусилля, які докладає Україна, щоб досягти змін, тому допомога нашій державі свідчитиме не лише про усвідомлення зростання російської загрози, але і про повагу з боку американських військових до їхніх українських колег, які вже понад тисячу днів чинять гідний опір агресії з боку переважаючих сил Росії.

Нагадаємо, Україна вже неодноразово подавала своїм стратегічним партнерам на Заході переліки необхідного нам озброєння, адресуючи їх як окремим країнам, так і деяким міжнародним організаціям. В першу чергу мова йде про протитанкові та протиповітряні системи.

Наостанок зазначимо, що військовий експерт зі Сполучених Штатів щороку відвідує Україну, при цьому Філіп Карбер зауважив, що за ці три роки відбулося суттєве підвищення рівня обороноздатності Збройних Сил України, причому помітне воно не тільки у структурних змінах, а й у зростанні бойового духу українських вояків.

ФОТО: інтернет

QHA