КИЇВ (QHA) -

Перший заступник голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг відзначає, що плани сепаратистів провести 9 травня військові паради в Донецьку і Луганську за участі важкої техніки є порушенням Мінських домовленостей у частині відведення важкої техніки. Про це він сказав на брифінгу в УКМЦ, відповідаючи на запитання кореспондента QHA.

Мені не вперше ставлять це запитання. Я маю підтвердити, що так звана ЛНР повідомила нас про те, що вона має план порушити Мінські угоди, і ми в своїх звітах уже висвітлювали, що присутність у Луганську цього озброєння є порушенням Мінських угод, це озброєння не має там знаходитись у відповідності із домовленостями, які були підписані так званими ЛНР і ДНР.

Після брифінгу кореспондент QHA уточнив у Александра Хуга – чи планує СММ відстежувати, аби озброєння, яке буде заведено до Донецька і Луганська на паради, потім було виведено звідти в тій самій кількості.

У відповідь Александр Хуг відзначив, що СММ не має завдання супроводжувати пересування техніки. Він також наголосив, що Мінські угоди не передбачають жодних винятків, під приводом яких дозволялося б порушувати лінії відведення. Зокрема, в Мінських угодах немає жодного пункту, що дозволяв би сторонам завозити озброєння для участі в параді. Тож знаходження важкої техніки на вулицях Донецька і Луганська в принципі є порушенням Мінських угод, незалежно від того, чи техніка заведена з боєкомплектом, чи без, підкреслив перший заступник глави СММ ОБСЄ.

У нас немає завдання супроводжувати будь-яке озброєння з будь-яких місць у будь-які місця. Нам не потрібно ускладнювати це завдання. Просто це озброєння знаходиться там з порушенням Мінських домовленостей. Байдуже – звідки воно туди прийшло, байдуже – яким воно туди прийшло – з боєкомплектами чи без боєкомплектів. Його присутність є порушенням Мінських угод. У Мінських угодах ви не знайдете жодного положення, яке б дозволяло сторонам завозити озброєння для участі в параді, там немає жодного свідчення про те, що це можливо, і тому жодних винятків у цьому не може бути.

Водночас варто зазначити, що СММ вже не вперше констатує факти порушення Мінських угод з боку бойовиків, коли ті заводять до Донецька і Луганська військову техніку для участі в різноманітних парадах. На запитання, чи існує дієвий механізм запобігання цим порушенням, Александр Хуг зауважив, що наразі найдієвішим механізмом для недопущення згаданого порушення мали б стати ті люди, які ухвалили рішення про проведення такого параду. Тобто вони просто не повинні були ухвалювати рішень, які призводять до порушень.

Ті, хто можуть дійсно вплинути на цю ситуацію і запобігти цим порушенням, – це ті, хто ухвалив рішення вивести цю техніку з місць зберігання і завести її в Донецьк і Луганськ для участі в параді. Вони самі мають бути ефективним механізмом запобігання.

 

Як повідомлялося, представники сепаратистів так званих ДНР та ЛНР заявили про намір провести в окупованих Донецьку і Луганську в День перемоги 9 травня військові паради за участі важкої техніки. Бойовики так званої ЛНР заявили, що поінформували про це СММ ОБСЄ і передали їй списки озброєння, яке братиме участь у парадах. Представники так званої ДНР також повідомили, що планують провести парад у Донецьку за участі як військової техніки часів Другої світової війни, так і тої, яка «перебуває на озброєнні ДНР».

Паради, проведені 9 травня минулого року в Донецьку та Луганську, СММ ОБСЄ також назвала порушенням Мінських угод. Вперше військовий парад в окупованому Донецьку сепаратисти провели 9 травня 2015 року, в ньому взяли участь десятки танків, бронемашин, іншої техніки. 

Варто зазначити, що, за свідченнями української сторони, важка військова техніка, яка знаходиться на озброєнні сепаратистів на Донбасі, має походження з Російської Федерації. Докази цього Україна надала зокрема в Міжнародному суді ООН. Крім того, СММ ОБСЄ неодноразово фіксувала на окупованому Донбасі озброєння, яке використовується винятково російськими збройними силами: систему глушіння Р-330 «Житель», важку вогнеметну систему «Буратіно», переносний вогнемет «Шмель», переносний РСЗВ «Град-П», безпілотник «Орлан-10». Однак і РФ, і сепаратисти продовжують заперечувати наявність російського озброєння на Донбасі, хоча не можуть назвати вмотивоване і достовірне джерело надходження туди танків, «Градів», САУ, БМП тощо, а також пояснити – хто саме є виробником цього озброєння.

ФОТО: інтернет

QHA