КИЇВ (QHA) -

Перший заступник Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг оприлюднив вражаючу статистику щодо ситуації в зоні російсько-українського конфлікту на сході України: кількість порушень режиму припинення вогню майже сягнула трьохсот тисяч, тисячі одиниць важкого озброєння розміщуються із порушенням Мінських угод, чисельність жертв серед цивільного населення на 33% перевищила минулорічний показник за цей самий період. Як передає кореспондент QHA, відповідні цифри були оприлюднені на брифінгу в УКМЦ.

Водночас Александр Хуг зазначив, що 2/3 випадків розміщення важкого озброєння із порушенням Мінських угод припадають на непідконтрольні українському уряду райони.

— Загальна кількість порушень режиму припинення вогню, зафіксованих СММ ОБСЄ 2017 року, сягнула 293 816 випадків. Ми зафіксували 2922 одиниці озброєння, розміщеного з порушеннями ліній відведення, практично 2/3 з них спостерігалося у районах, що не контролюються урядом, — зазначив Хуг.

Коментуючи ці цифри, перший заступник глави СММ ОБСЄ зауважив, що дані спостережень напряму суперечать заявам сторін, що вони дотримуються положень Мінських домовленостей щодо відведення важкого озброєння.  

— Очевидно, що сторони їх (домовленостей) не дотримуються. І в багатьох випадках озброєння розміщується у житлових районах або поблизу них, що неминуче призводить до жертв серед цивільного населення.

Александр Хуг повідомив, що недотримання своїх зобов’язань сторонами призводить до зростання жертв серед цивільних. З початку року кількість жертв серед цивільного населення по обидва боки лінії зіткнення зросла на 33% — до 350 осіб. Він також акцентував на тому, що значна кількість з них загинули або були поранені внаслідок підриву на мінах або невибухлих боєприпасах, і пов’язав це із невиконанням сторонами своїх зобов’язань щодо розмінування зони безпеки. Так, з початку року від підриву на мінах постраждало 93 людини.

— З 1 січня по 13 серпня 2017 року СММ ОБСЄ підтвердила 350 жертв серед цивільного населення, з яких 65 загиблих і 285 поранених. Свідченням майже цілковитого невиконання сторонами своїх зобов'язань щодо розмінування є те, що причиною багатьох жертв серед цивільного населення є саме спрацювання мін і невибухлих боєприпасів. За згаданий період ми зафіксували 93 такі випадки, з них 28 загиблих і 65 поранених, — ділиться Хуг.

Характеризуючи оперативну безпекову ситуацію, Александр Хуг повідомив, що минулого тижня СММ ОБСЄ також зафіксувала 7272 випадки порушень режиму припинення вогню, що на 15% більше, ніж позаминулого тижня. З них 438 були спричинені озброєнням, забороненим Мінськими угодами: 3 випадки ведення вогню з РСЗВ, 56 снарядів, випущених з інших артилерійських систем, 5 танкових снарядів та 374 мінометні міни. 95% цих вибухів спостерігалися в районі Попасної та Первомайська.

В СММ також повідомили, що минулого тижня зафіксували наявність невідведеного озброєння — 16 одиниць у підконтрольних уряду районах, і 15 — у непідконтрольних. Варто зазначити, що з кінця квітня поточного року СММ ОБСЄ веде обмежене спостереження у зв’язку із підривом їхнього авто під селищем Пришиб на Луганщині і загибеллю спостерігача. Зокрема, патрулювання ведеться лише на дорогах із твердим покриттям. Ця обставина, а також жорсткі обмеження свободи пересування патрулів з боку бойовиків на непідконтрольній території, суттєво обмежують можливості об’єктивного моніторингу і відображення у звітах порушень.

Говорячи про причини великої кількості порушень, Александр Хуг зауважив, що в реальності сторони лише частково виконали домовленості, і основна причина цього невиконання полягає в тому, що сторонам бракує волі. Водночас він нагадав, що відновлення миру на сході України цілком можливе.

— Тривалий мир на сході України колись існував і його можна відродити, — вважає Хуг.

Хуг також вкотре розкритикував СЦКК за недостатню ефективність у виконанні покладених на нього завдань з координації та наголосив, що місія продовжує стикатися із протидією сторін у своїй діяльності. 

 

QHA