КИЇВ (QHA) -

На непідконтрольні уряду території Донеччини і Луганщини цього року припадає понад 2/3 випадків порушень розміщення важкої техніки, а також випадків перешкод діяльності СММ ОБСЄ.

Таку статистику навів перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг на брифінгу в УКМЦ, передає кореспондент QHA.

За словами Хуга, обидві сторони припускаються порушень, але більшість з них — на рахунку бойовиків так званих «ДНР» та «ЛНР». Зокрема, впродовж цього року СММ ОБСЄ зафіксувала понад 3800 одиниць важкого озброєння, розміщених з порушенням ліній відведення, з яких понад 2/3 — у районах, що не контролюються урядом.

Хуг також детально і з конкретними прикладами розповів про факти перешкоджання діяльності СММ ОБСЄ, більшість з яких також трапляються на територіях, які контролюють бойовики. Серед основних перешкод Хуг назвав замінованість територій, а також заборону в доступі патрулям СММ. Щодо понад 700 випадків заборони доступу чи обмеження в пересуванні, то найчастіше з цим патрулі СММ стикаються на непідконтрольній уряду території, зокрема, біля неконтрольованої ділянки кордону з Російською Федерацією.

— З початку року кількість обмежень пересування СММ ОБСЄ перевищує 2 тисячі. Більшість пов'язані з наявністю мін та боєприпасів, що не вибухнули, які сторони, попри свої зобов'язання вилучити їх, не спромоглися цього зробити. Майже 700 обмежень пов'язано із забороною доступу чи затримкою СММ з боку військовослужбовців ЗСУ або озброєних осіб, зазвичай — з боку останніх. Найчастіше ми стикаємось із цією проблемою в районах, що не контролюються урядом, біля неконтрольованих ділянок кордону з Російською Федерацією.

Як кричущий приклад порушення мандату СММ та Мінських угод Хуг назвав те, що патрулям СММ з 25 квітня поточного року бойовики забороняють доступ до містечка Седового, що розташоване на березі Азовського моря на схід від Маріуполя в бік неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону. Бойовики посилаються на те, що Сєдове, начебто, є «закритою зоною», але в СММ категорично не сприймають такого пояснення, наголошуючи, що це суперечить мандату СММ, положенням Мінських домовленостей, а також Резолюції РБ ООН.

— Озброєний член так званої ДНР нещодавно заявив нам, що Седове є закритою зоною, але Седове і будь-який населений пункт в Україні, звичайно, не є закритою зоною. Наполягання на тому, що це — закрита зона прямо суперечить мандату СММ ОБСЄ, а також положенням Мінських домовленостей. Заборона доступу СММ ОБСЄ також суперечить положенням Резолюції РБ ООН 2202, якою схвалено Мінський комплекс заходів від лютого 2015 року, в якій чітко передбачений ефективний моніторинг і верифікація з боку СММ ОБСЄ.

Перший заступник глави СММ також акцентував, що іноді перешкоди проведенню моніторингу супроводжуються насильством чи погрозою застосування сили. Він навів приклад, коли 25 жовтня члени так званої ДНР у Верхньошироківському (колишній Октябр) навели заряджений великокаліберний кулемет на неозброєних цивільних спостерігачів.

Хуг також розповів, що бойовики перешкоджають роботі технічних засобів спостереження. Зокрема, бойовики  так званої «ДНР» не надали СММ необхідних гарантій безпеки і спостерігачі не змогли встановити акустичний датчик поблизу Широкіного (неподалік Маріуполя). Встановлення цього датчику дозволило б СММ ОБСЄ фіксувати порушення режиму припинення вогню, визначати напрямок вогню, а також за певних умов визначати тип застосованої зброї. Водночас у підконтрольній уряду Попасній аналогічний датчик цього тижня був встановлений.

До переліку перешкод, з якими стикається СММ у своїй діяльності, Хуг також несподівано включив напівзруйнований міст поблизу Станиці Луганської, а точніше – ту дерев’яну конструкцію, яка покладена на зруйновані опори і якою міст перетинають і місцеві мешканці, і патрулі СММ. За його словами, СММ вважає дуже ймовірною руйнацію і обвал цих конструкцій, внаслідок чого, зокрема, патрулям доведеться користуватись віддаленими шляхами для перетину лінії зіткнення.

— Стан дерев'яних трапів, якими користуються спостерігачі СММ для перетину зруйнованого мосту у Станиці Луганській настільки поганий, що це становить серйозну небезпеку. Якщо ці погано споруджені трапи, які дуже швидко розпадаються, рухнуть, що за оцінкою СММ досить ймовірно, це також становитиме значну перешкоду проведенню моніторингу СММ, бо найближче місце, де СММ може перетнути лінію зіткнення у Луганській області, — приблизно за 60 км, у Золотому.

Хуг дорікнув Спільному центру з контролю і координації (СЦКК), якому підписанти "Мінська" доручили сприяти безпечному доступу СММ, що той жодним чином не сприяв тому, щоби забезпечити ремонт чи заміну мосту або принаймні дерев'яних трапів.

Перший заступник глави СММ підкреслив, що СММ ОБСЄ не може працювати, якщо погрожують її спостерігачам, і якщо їх наражають на небезпеку. Хуг вкотре акцентував, що безпечний доступ для СММ ОБСЄ на всій території України не підлягає обговоренню, а спроби обмежити патрулі в пересуванні засвідчують бажання тих, хто їх чинить, приховати від спостерігачів якісь порушення. Він також закинув одній зі сторін конфлікту, що вона дозволяє рядовим озброєним особам погрожувати патрулям СММ і водночас закликає до необхідності надання додаткової охорони спостерігачам (QHA: Хуг виявив дипломатичність і прямо не сказав, кого має на увазі. Водночас, можна припустити, що йдеться про погрози спостерігачам з боку проросійських бойовиків, які лунають на фоні закликів Росії та її окупаційних адміністрацій ввести на Донбас миротворців ООН, щоб надати охорону патрулям СММ ОБСЄ).

— Досить іронічно звучить, коли вони продовжують дозволяти своїм підлеглим погрожувати неозброєним цивільним спостерігачам і водночас продовжують закликати до вжиття заходів щодо забезпечення безпеки цих самих неозброєних цивільних спостерігачів.

Хуг також повідомив, що минулого тижня СММ ОБСЄ зафіксувала 5892 порушення режиму припинення вогню (позаминулого тижня ця цифра становила 3286 – ред.). За його словами, від початку цього року кількість таких випадків перевищила 325 тисяч, причому майже 27 тисяч з них були скоєні із застосуванням забороненої зброї, зброї, яка мала б бути відведена за обумовлені в Мінську лінії. Крім того, минулого тижня СММ зафіксувала 48 одиниць, розміщених з порушенням ліній відведення: 31 одиниць - у підконтрольних і 17 у непідконтрольних (позаминулого тижня було зафіксовано 86 випадків невідведеної техніки: 32 на підконтрольній та 54 – на тимчасово окупованій території – ред.).

Оцінюючи стан із виконанням сторонами Мінських домовленостей, перший заступник глави СММ ОБСЄ констатував, що з боку сторін відбувається лише імітація виконання, і на перемовинах у Мінську жодного прогресу не відбувається. У підсумку найбільше від цього страждає цивільне населення, яке проживає в зоні конфлікту.

— Сторони відмовляються повною мірою виконувати Мінські домовленості. Ми бачимо, що сторони замість того, щоб виконувати домовленості, роблять вигляд, що вони їх виконують. У Мінську відбулось вже майже 70 засідань — 70 можливостей для сторін владнати перешкоди. Але замість того, щоб долати перешкоди, сторони створюють нові, замість того, щоб діяти, — вони сперечаються щодо того, що має виконуватись у першу чергу. Процес застопорився і в результаті насильство не вщухає і цивільні мирні жителі продовжують гинути і отримувати поранення.

Як повідомляло QHA, станом на 27 жовтня ц.р. СММ підтвердила 407 випадків жертв серед цивільного населення: 72 загиблих та 335 поранених.

QHA