КИЇВ (QHA) -

Мандат Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні вже неодноразово продовжувався і цього року рішення буде прийняте у квітні за встановленою практикою.

Таким чином перший заступник глави СММ ОБСЄ Александр Хуг на брифінгу у Маріуполі відповів на запитання одного з місцевих журналістів щодо чуток, які непокоять жителів окупованого Донецька. За інформацією журналіста, наразі донеччан більше, ніж відсутність мобільного зв’язку, непокоїть інформація, що поширюється в сепаратистських ЗМІ, начебто 31 березня закінчується мандат СММ, спостерігачів виводять з ОРДЛО, а потім «Захарченко перекриє кордони і люди опиняться в капкані».

Александр Хуг нагадав, що від самого початку розміщення місії в Україні 2014 року термін дії мандату продовжувався кілька разів — на основі консенсусного рішення всіх 57 країн-учасниць ОБСЄ. І цього року процедура буде аналогічна  у квітні має відбутися засідання Постійної Ради ОБСЄ, на якому прийматиметься рішення про продовження мандату.

— За встановленою практикою рішення про продовження мандату буде прийняте в належний час. Місія рішуче налаштована і надалі виконувати свій мандат. Зокрема надавати сприяння у виконанні Мінських домовленостей. Держави-учасниці ОБСЄ, зокрема Росія і України, на засіданні Постійної ради ОБСЄ у квітні за встановленою практикою прийматимуть рішення про продовження терміну дії мандату.

Александр Хуг також повідомив, що з початку цього року СММ зафіксувала в зоні конфлікту на Донбасі понад 700 одиниць озброєння, розміщеного з порушенням з лініями відведення і понад 40 тисяч порушень режиму припинення вогню. Також у багатьох місцях спостерігачі зафіксували по обидва боки лінії зіткнення багато нових траншей і нові міни. Роботі патрулів СММ сторони перешкоджали 280 разів по обидва боки лінії зіткнення.

Алексадр Хуг вкотре дорікнув сторонам за те, що конкретні порушники конкретних пунктів Мінських домовленостей та мандату СММ не зазнають покарання. Він також зазначив, що необхідно зробити акцент на інтересах мирних жителів, які під час його візиту в зону конфлікту «благали» донести до сторін їхнє прохання про відновлення миру і повернення їх до життя, яке було до початку конфлікту.

— Наскрізною лінією у спілкуванні з місцевими жителями є одне єдине бажання — вони хочуть миру. Мирні жителі по обидва боки лінії зіткнення кажуть, що це не їхній конфлікт. І вони благають усіх тих, хто приймає рішення, щоб все це припинилося, щоб вони могли повернутися до того життя, яке у них було до конфлікту.

Нагадаємо, в січні цього року під час поїздки до Маріуполя Александр Хуг повідомив, що 31 березня закінчується дія продовженого минулого року мандату СММ. Ця інформація у трактування деяких російських і сепаратистських ЗМІ наразі подається як припинення роботи місії в Україні. Насправді таке трактування не відповідає дійсності і мандат СММ, який був затверджений 2014 року, вже не один рік продовжується. Водночас, зважаючи на те, що за продовження мандату мають проголосувати всі 57 країн-учасниць ОБСЄ, завжди існує ризик, що таке продовження може бути заблоковане або Росією, яка не зацікавлена в роботі СММ ОБСЄ на Донбасі, або якоюсь із країн-сателітів Росії. Втім, експерти вважають, що ані Росія, ані її союзники не наважаться на такий демонстративно деструктивний крок.

QHA