КИЇВ (QHA) -

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні поки не відкрила свої офіси неподалік від неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону, однак продовжує обговорення цього питання з бойовиками і сподівається, що ті виявлять повагу до мандату СММ і дозволять відкрити офіси.

Таким чином перший заступник глави СММ ОБСЄ Александр Хуг прокоментував агентству QHA інформацію російських ЗМІ, що начебто його нещодавній візит на схід України пов’язаний з обговоренням відкриття передових патрульних баз СММ на українсько-російському кордоні.

— Ми поки не відкрили свої офіси на неконтрольованих ділянках українсько-російського кордону. Але ми продовжуємо обговорення цього питання з тими, кому належить фактичний контроль у цих районах. Ми сподіваємося, що незабаром, але щоб не було це занадто пізно, ми все ж таки відкриємо свої офіси у цих районах.

За словами Хуга, СММ вже понад три з половиною роки продовжує обговорювати з бойовиками питання відкриття офісів у кількох містах на непідконтрольній уряду території, зокрема біля кордону з РФ. Однак сторона бойовиків під різними приводами не надає СММ необхідних гарантій безпеки. Втім, наразі першим містом, в якому СММ сподівється на відкриття офісу, Хуг назвав Антрацит (ОРЛО), а також Амвросіївку та Новоазовськ.

— Ми розглядаємо відкриття (офісу) в населеному пункті Антрацит, неподалік від кордону (з РФ). Також розглядається питання відкриття офісів у Амвросіївці, Новоазовську тощо.

На уточнювальне запитання — чи є надія на те, що в якомусь із перелічених населених пунктів офіс СММ буде відкрито або до кінця поточного року, або до кінця мандату СММ (березень 2018 р.) Александр Хуг відповів розпливчасто. Він не назвав точної чи приблизної дати, але висловив сподівання, що бойовики все ж таки візьмуть до уваги мандат СММ і нададуть місії безперешкодний доступ до всієї української території.

— Я очікую, що усі з повагою ставитися до мандату СММ ОБСЄ, яким передбачено, що нам має бути забезпечений безпечний та безперешкодний доступ по всій території України, зокрема тій, що наразі не контролюються урядом.

Варто зазначити, що саме в районах, наближених до неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону, бойовики угруповань «ЛНР» та «ДНР» найчастіше обмежують СММ ОБСЄ у пересуванні і доступі до різних об’єктів. Обмеження в доступі певним чином впливають на розширення кількості спостерігачів СММ, оскільки у Місії вважають недоцільним збільшувати кількість працівників і при цьому не мати можливості направити патрулі у потрібні райони.

Водночас на недавньому засіданні Постійної Ради ОБСЄ у Відні українська сторона попросила пришвидшити збільшення кількості спостерігачів у СММ ОБСЄ до обіцяної тисячі осіб — щоб таке збільшення сталося раніше, ніж спливе термін мандату СММ (наразі в Україні працює 598 спостерігачів, з яких більшість — у зоні конфлікту на Донбасі).

Відповідаючи агентству QHA на запитання щодо того, коли ще кілька сотень міжнародних спостерігачів стануть до роботи в Україні, Александр Хуг зазначив, що кількість співробітників місії зростатиме, але це зростання залежатиме від масштабу доступу, який сторони надаватимуть СММ. Хуг також вкотре нагадав, що кількість патрулів жодним чином не зможе вплинути на ситуацію, якщо сторони не виконуватимуть своїх зобов’язань.

— СММ продовжує відряджати нових спостерігачів, і кількість їх зростатиме. Але кількість залежатиме від масштабу доступу, який нам надаватимуть. І що найважливіше — незалежно від кількості спостерігачів, які працюватимуть на місцях, ситуація не зміниться, якщо сторони не вживатимуть тих заходів, про які вони домовилися.

Як повідомляло QHA, раніше Александр Хуг зазначав, що гальмування відкриття патрульних баз у районах, близьких до неконтрольованого кордону з РФ, зумовлене бажанням бойовиків приховати від спостерігачів щось, що може бути розцінене як порушення Мінських домовленостей. Відкриття офісів суттєво сприяло б ефективності роботи СММ з моніторингу ситуації у цих районах.

Наразі на території Луганщини і Донеччини, яка не контролюється урядом України, діє три офіси  у Кадіївці, Дебальцевому і Горлівці. На підконтрольній уряду території діє сім передових патрульних баз СММ  у Волновасі, Покровську (колишньому Красноармійську) та Світлодарську Донецької області, а також у Новоайдарі, Попасній, Станиці Луганській і Щасті Луганської області (остання була тимчасово переміщена). 2017 року СММ відкрила 2 бази на підконтрольній уряду території (у Попасній та Станиці Луганській) і не змогла відкрити жодної в ОРДЛО.

QHA