КИЇВ (QHA) -

Перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії СММ ОБСЄ в Україні Александр Хуг наголошує, що використання технічних засобів Місією регламентовано як Мінськими угодами, так і мандатом СММ, і сторони не повинні чинити перешкод у їх застосуванні. Таким чином на брифінгу Хуг відповів на запитання кореспондента QHA щодо інциденту, коли бойовики так званої «ДНР» заборонили патрулю СММ запустити безпілотник над Донецькою фільтрувальною станцією, і пригрозили в подальшому збивати БПЛА місії у разі їх запуску в цьому районі.

— В першу чергу, слід зазначити, що Мінські домовленості чітко визначають застосування технічних засобів СММ ОБСЄ. Більше того, мандат, наданий місії, 57-ма державами-учасницями ОБСЄ передбачає необмежений та безперешкодний і безпечний доступ по всій території України. Ми дуже чітко довели до сторін, що ми очікуємо реалізацію як цих домовленостей, так і нашого мандату. І ми також вжили заходів для втручання СЦКК в те, що сторони перешкоджають нашій роботі, із проханням розібратися із цими інцидентами, притягнення відповідальних осіб до відповідальності та недопущення таких ситуацій в майбутньому.

Коментуючи інцидент на ДФС, Александр Хуг зауважив, що головною причиною перешкод і заборон, які чиняться проти Місії в зоні конфлікта, є небажання певної сторони дозволити СММ зафіксувати факти порушень Мінських угод. Водночас, він підкреслив, що Місія продовжить інформувати українську і світову спільноту про «незручну реальність» попри всі перешкоди.

— Як і завжди, може бути лише одна причина заборони патрулювання чи спостерігачами, чи технічними засобами: ті, хто там перебувають, не хочуть, щоб ми бачили розвиток подій на місцях, тому що вони знають, що ми про це повідомлятимемо, повідомлятимемо про незручну реальність як громадськості України, так і по всьому світу.

Кореспондент QHA поставив уточнююче запитання щодо ролі Спільного центру з контролю і координації (СЦКК) в усуненні і попередженні перешкод в роботі Місії,  а також про те, чи часто СММ повідомляють про проведення розслідування і покарання тих, хто чинить перешкоди.  В своїй відповіді Александр Хуг зауважив, що сторони не настільки системно проводять розслідування і карають винних, щоб це могло запобігти діям проти СММ надалі. Водночас він акцентував, що важлива роль в цьому лежить на СЦКК.

—  Це хороша нагода нагадати усім, що СЦКК має чітко передбачені домовленостями, чорним по білому щодо того, що вони повинні оперативно реагувати на будь-які перешкоди в реалізації нами моніторингу. Це їхнє завдання, як російської, так і української сторони в СЦКК. Воно передбачене домовленостями, які підписали сторони, і ми закликаємо їх до реалізації цього завдання і у нас є певні ознаки, що певні дії були вжиті. Утім, вони не мають систематичного характеру. Ці дії є недостатніми для того, щоб не допустити подальших порушень порушення щодо співробітників та активів місії.

Александр Хуг також додав, що для запобігання перешкодам в роботі Місії на місцях, важливим є доведення прав і обов’язків СММ ОБСЄ на Донбасі до всіх озброєних людей, в тому числі на передових позиціях на лінії зіткнення. На його думку, непоінформованість на місцях також сприяє непорозумінням і перешкодам в роботі патрулів.

— Ми уточнювали чи інформувались /люди на позиціях/, що СММ володіє цією свободою пересування, і чи  були доведені до відома сил та озброєних людей на місцях накази про недопущення обмеження свободи пересування СММ.

Як повідомляло QHA, бойовики системно чинять перешкоди в роботі СММ ОБСЄ в районі Донецької фільтрувальної станції та поблизу Ясинуватої. Зокрема, нещодавно була знищена тепловізійна відеокамера СММ на ДФС. Крім того, бойовики регулярно заважають патрулям запускати БПЛА там та не пропускають патрулі.

QHA