КИЇВ (QHA) -

Кількість жертв серед цивільного населення на Донбасі у січні-травні цього року склала 225 осіб, що більше ніж удвічі перевищує показник аналогічного періоду минулого року, коли ця цифра становила 107 осіб. Як передає кореспондент QHA, такі дані оприлюднив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ Александр Хуг на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

За його словами, СММ ОБСЄ з початку цього року підтвердила 225 випадків жертв серед цивільного населення, з яких 44 загиблих, 181 – поранених. За аналогічний період минулого року було зафіксовано 107 таких випадків, з яких 84 поранених і 23 загиблих.

Александ Хуг також повідомив, що наразі спостерігачі перевіряють інформацію про ще більші жертви серед цивільного населення.

Водночас Хуг зауважив, що коливання рівня насильства за останні два тижні відображає коливання показників жертв серед цивільного населення.

Скажімо, минулого тижня (15-21 травня) спостерігачі зафіксували на 40% менше порушень режиму припинення вогню, а також суттєве – більш ніж у 4 рази, зменшення кількості вибухів від вогню з застосуванням забороненої Мінськими угодами зброї, у тому числі РСЗВ, мінометів, артилерії (у порівнянні з позаминулим тижнем).

Приміром, минулого тижня було зафіксовано 144 вибухи, спричинених застосуванням забороненої зброї (позаминулого – 815). Зокрема, від пострілів з РСЗВ – 20 вибухів (434 – позаминулого тижня), з інших артсистем — 48 вибухів (304), з мінометів — 76 вибухів (77).

Тож минулого тижня, коли спостерігалось зниження рівня насильства, СММ зафіксувала майже втричі зменшення кількості жертв серед цивільних – 6 осіб, серед яких 1 загиблий. Позаминулого тижня було 16 жертв, у тому числі 5 загиблих.

Александр Хуг окремо згадав випадок 13 травня, коли внаслідок попадання снаряду в житловий будинок в Авдіївці загинуло 4 осіб, одна особа отримала поранення, і двоє дітей, 2 і 4 років лишились сиротами.

— Чотирирічна дитина залишилась сиротою, що є свідченням наявності додаткового елементу трагічності цього конфлікту. Інцидент в Авдіївці також підкреслює те, що існує взаємозв’язок між рівнем насильства і кількісю жертв: чим більше вибухів і пострілів, тим більша кількість жертв.

У СММ підрахували, у результаті чого гинуть або отримують поранення українці в зоні конфлікту. Так, за останні два тижня понад 81% цивільних загинули або дістали поранення внаслідок обстрілів, майже 14% — від вогню зі стрілецької зброї, і майже 5% від детонації мін і невибухлих боєприпасів.

Міни та боєприпаси, що не вибухнули, лишаються джерелом небезпеки для цивільних по обидва боки лінії зіткнення, наголошують у СММ ОБСЄ. З 1 січня п.р. СММ підтвердила дані про 50 жертв серед цивільного населення від детонації мін та невибухлих боєприпасів: з 34 поранених – 14 жінок, 16 – чоловіків і 4 хлопчики; з 16-ти загиблих — 4 жінок, 11 чоловіків, 1 хлопчик.

Серед причин наявної та потенційної небезпеки для цивільних Александр Хуг також назвав розміщення важкого озброєння та військових формувань серед цивільної інфраструктури. За його словами, прицільний удар по збройній позиції серед цивільних об’єктів  з великою часткою вірогідності призведе до жертв серед цивільного населення, особливо якщо буде застосована РСЗВ – зброя невибіркової дії.

Серед прикладів подібних порушень у СММ назвали такі:

— 16 травня БПЛА СММ зафіксував 11 РСЗВ БМ-21 «Град» у Новопавловському, яке контролюється так званою "ЛНР". Ці РСЗВ були розташовані в 33 км від лінії зіткнення, хоча, згідно з "Мінськом", має бути на відстані щонайменше 35 км від лінії зіткнення.

— БПЛА зафіксував танк у підконтрольному українському уряду Водяному (фото від 3 квітня) лише за 3 км від лінії зіткнення, хоча згідно з Мінськом він мав би бути на відстані щонайменше 15 км.

Александр Хуг також висловив обурення, що сторони не поспішають виводити озброєння з населених пунктів, навпаки, доводиться стикатись з випадками, коли старждання цивільних людей перетворюються на шоу для ТБ. Разом з тим, заступник глави СММ не уточнив, які саме випадки він має на увазі.

— Замість того, щоб визнати, що розміщення зброї в населених пунктах є смертним вироком для тих людей, які там проживають, ті, хто їх розмістили, перетворюють місця злочину на картинку для ЗМІ, які роблять з цього справжній ажіотаж. Іноді вони залишають тіла жертв лежати на відкритому просторі в очікуванні на прибуття камер. Вони диригують стражданнями інших людей у своїх власних політичних інтересах.

Александр Хуг наголосив, що СММ не хоче, щоб її втягували в політичні Ігри. Він також вкотре закликав сторони виконувати Мінські угоди — припинити порушення режиму припинення вогню, відвести важке озброєння, почати розміновувати території.

— Конфлікт на Донбасі занадто заполітизований. Я особисто не хочу брати участь у грі зі взаємними звинуваченнями. СММ ОБСЄ покликана сюди, щоб встановлювати факти, а не звинувачувати і не читати мораль.

У СММ також повідомили, що і досі патрулювання відбувається в обмеженому режимі, що було зумовлене інцидентом у Пришибі, тому наведені цифри не відображають повну картину.

QHA