КИЇВ (QHA) -

Перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг висловив сподівання, що сторони використають «великоднє перемир’я» для переходу до сталого припинення вогню, що дозволить відновити мир на Донбасі і залишити у минулому «чотири роки божевілля». 

Про це він сказав під час скайп-включення з Донецька, організованого УКМЦ (цього тижня Хуг відвідує зону конфлікту на Донбасі по обидва боки лінії зіткнення — ред.).

— Сьогодні опівночі набуло чинності чергове поновлення зобов'язань щодо дотримання режиму припинення вогню. Це ще одна можливість для сторін попрацювати в напрямку досягнення всеосяжного та сталого припинення вогню. З'явилася можливість зрештою відступити від хаосу, що лютує на сході України вже майже чотири роки, і поставити на перше місце інтереси цивільного населення, а не військову логіку, яка завела всіх у глухий кут.

За даними СММ, минулого тижня безпекова ситуація у зоні конфлікту на сході України покращилася — СММ зафіксувала приблизно 4 800 порушень режиму припинення вогню, що майже вдвічі менше, ніж фіксувалось раніше.

Перший заступник глави СММ розповів, що за останні п'ять днів відвідав Луганськ, Ясинувату, Костянтинівку, Майорськ, Травневе (на фото - Хуг зустрічається з мешканцями цього селища, яке ЗСУ взяли під контроль наприкінці минулого року - ред.), Дебальцево, Світлодарськ, Горлівку, Донецьк і головне бажання, яке висловлювали йому звичайні люди — це припинення конфлікту і відновлення миру. Місцеве населення на Донбасі пережило чотири зими конфлікту, протягом яких люди потерпали від обстрілів і поневірянь, іноді без води, газу, електрики, «чотири зими в умовах, яких вже роками не бачили у Європі», акцентує він.

Хуг висловив сподівання, що Великдень, який відзначатиметься за тиждень, набуде свого первісного значення — Воскресіння — для мешканців Донеччини і Луганщини. На його думку, підстави для таких сподівань надають два нещодавніх поновлення зобов'язань щодо припинення вогню, які відбулися майже одне за одним (від 5 та 30 березня — ред.), покращення безпекової ситуації і певне зменшення кількості жертв серед цивільного населення, а також продемонстрована сторонами готовність і здатність знизити рівень насильства.

— Люди у Донецькій і Луганській області занадто довго несли важкий хрест, чимало загинуло, ще більше зазнали поранень, а сотні тисяч були змушені залишити рідні домівки. Деякі рани не можуть загоїтись, але у цей Великдень є нагода залишити у минулому чотири роки божевілля. З'явилася можливість відбудувати зруйновані мости, відновити роботу заводів, поновити дружні стосунки, з'явилась можливість віднайти надію та краще майбутнє для всіх.

Хуг вкотре закликав сторони заради мирних мешканців докласти зусиль для повного виконання Мнських домовленостей, відвести озброєння, розвести сили і засоби, припинити обстріли і перестрілки.

Також вкотре Хуг закликав сторони не заважати патрулям СММ проводити моніторинг на всій території України, як-то передбачено її мандатом, зокрема вздовж неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону, а також не погрожувати спостерігачам, не атакувати безпілотники та камери відеоспостереження Місії. Він також висловив сподівання, що бойовики нададуть місії необхідні гарантії безпеки, і СММ зможе відкрити нові патрульні бази на непідконтрольній уряду території, зокрема, у Новоазовську та Амвросіївці, що дозволить СММ підвищити ефективність моніторингу в прикордонних з Росією районах (учора Хуг також згадував можливість відкриття ППБ у Докучаєвську. Втім, про доцільність відкриття баз у цих містах СММ говорить вже щонайменше три роки, однак це і досі не сталось через протидію з боку бойовиків — ред.).

Раніше повідомлялось, що з початку доби 30 березня бойовики терористичних угруповань на Донбасі шість разів порушили «пасхальне перемир'я».

Нещодавно Постійна Рада ОБСЄ у Відні продовжила мандат СММ на роботу в Україні до 31 березня 2019 року.

QHA