КИЇВ (QHA) -

СММ ОБСЄ готова відкрити патрульні бази на тимчасово непідконтрольних українському уряду територіях, коли отримає необхідні гарантії безпеки. Як передає кореспондент QHA, про це заявив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ Александр Хуг в УКМЦ під час скайп-включення з Дебальцевого, яке він відвідав в рамках тижневої поїздки в зону конфлікту на сході України.

Відповідаючи на запитання кореспондента QHA, чому вже не один рік лише тривають розмови про відкриття нових патрульних баз в таких містах на території ОРДЛО, як Новоазовськ, Антрацит, Амвросіївка, Краснодон, Александр Хуг сказав, що основною причиною гальмування є відсутність гарантій безпеки.

- Ми готові відкрити додаткові патрульні бази в тих населених пунктах, які ви зазначили, і в інших. І ми піднімемо це питання з усіма, кому потрібно його адресувати. Наразі ми не отримали достатніх гарантій безпеки,  які нам необхідні, від тих, кому належить фактичний контроль над територіями... Ми передбачили під це відповідний бюджет. І як тільки ми отримаємо ці гарантії від осіб, яким належить фактичний контроль /над територіями ОРДЛО/, ми будемо приступати до виконання цих планів. 

Перший заступник глави СММ також зазначив, що гальмування відкриття патрульних баз в районах, близьких до неконтрольованого кордону з РФ, зумовлене бажанням бойовиків приховати від спостерігачів щось, що може бути розцінене як порушення Мінських домовленостей. Однак в СММ підкреслюють, що будуть і надалі наполягати на доступі до всіх районів України, в тому числі і тимчасово непідконтрольних уряду.

- Обмеження нашого доступу робиться лише з тої причини, що вони /ті, хто контролює ОРДЛО/ не хочуть, щоб ми бачили - що відбувається у цих районах. Але ми наполягаємо на безперешкодному та вільному доступі до будь-яких районів України, в тому числі до районів, які не контролюються Урядом. 

 

Як повідомляло QHA, наприкінці червня п.р. відбулось відкриття передової патрульної бази СММ в підконтрольній уряду Попасній на Луганщині. 
Також у СММ ОБСЄ вже не перший рік заявляють про доцільність відкрити більше патрульних баз в ОРДЛО, ближче до неконтрольованого українсько-російського кордону. Йшлося, приміром, про такі населені пункти, як Новоазовськ, Амвросіївка, Антрацит, Краснодон, Докучаєвськ. Однак відкриття гальмується, оскільки бойовики протидіють цьому, не надаючи Місії необхідних гарантій безпеки. 
Відкриття патрульних баз в цих містах дозволило б СММ покращити моніторинг в районах поблизу неконтрольованого кордону з РФ. Водночас, в СММ наголошують, що бойовики системно чинять спостерігачам перешкоди в доступі до них. Нещодавно Александр Хуг заявив, що райони ОРДО на півдні Донеччини, через недопуск патрулів СММ, перетворились на "інформаційну чорну діру".

Довідка. Сім ППБ СММ ОБСЄ вже працюють у підконтрольних урядові районах, зокрема у Волновасі, Покровську (колишньому Красноармійську) та Світлодарську Донецької області, а також у Новоайдарі, Попасній, Станиці Луганській і Щасті Луганської області (дві останні були тимчасово переміщені). Крім того, три ППБ Місії діють у непідконтрольних урядові районах, а саме у Кадіївці (колишньому Стаханові) Луганської області, а також Горлівці та Дебальцевому Донецької області.

QHA