КИЇВ (QHA) -

У результаті підриву автівки патруля СММ ОБСЄ в Україні біля села Пришиб (непідконтрольна українському уряду частина Луганщини) загинув громадянин США. Ще двоє членів патруля — громадяни Німеччини і Чехії, які отримали поранення, доправлені до шпиталю в Луганську. Про це під час брифінгу учора в Києві повідомив перший заступник глави СММ ОБСЄ Александр Хуг.
Александр Хуг також підтвердив, що обидві автівки, на яких пересувались спостерігачі СММ, були броньовані. Троє членів патруля, які їхали на другій автівці СММ, не постраждали і повернулись на базу СММ ОБСЄ в тому районі (всього було 6 членів патруля). Він зазначив, що місце інциденту розташоване дуже близько до лінії зіткнення (с. Пришиб розташоване в Слов'яносербському районі, з того боку річки Сіверський Донець, територія якого підконтрольна бойовикам).
За його словами, цю дорогу патрулі СММ та цивільний транспорт постійно використовували для пересування, і мін там не повинно було бути взагалі. У місії стверджують, що  ніяких знаків, що попереджають про мінну небезпеку, уздовж дороги видно не було. Хуг також нагадав, що сторони конфлікту, відповідно до Мінських угод, не повинні мінувати ці території.

— Тристороння контактна група та підписанти Мінських угод від 19 вересня 2014 роки заборонили встановлення мінних загорожей і передбачили зняття усіх таких раніше встановлих загорожей. Загальну роботу з координації розмінування здійснює СЦКК. Із сумом констатую, що як для спостерігачів місії, так і для цивільних осіб, ці зобов'язання лишаються здебільшого на папері. Надзвичайно важливо, щоб сторони серйозно ставились до взятих зобов'язань і вилучили всі міни на Донбасі.

Александр Хуг також акцентував, що СММ ОБСЄ залишається вірною своєму мандату, який був затверджений 57-ма країнами-учасницями ОБСЄ, і продовжить працювати в Україні, сприяючи встановленню миру. Водночас він додав, що команда СММ була глибоко вражена трагічним інцидентом і висловлює співчуття рідним загиблого.

— Ми залишаємось вірними неухильному виконанню нашого мандату і сприянню поверненню миру народу України.

Щодо посилення захисних заходів у роботі патрулів місії, особливо на непідконтрольній території, то рішення про це прийматиметься за результатами розслідування інциденту.

— Будь-хто, хто несе відповідальність за поранення і загибель членів патруля від закладеної міни, повинен бути притягнутий до відповідальності.

Перший заступник глави СММ ОБСЄ заявив, що не коментуватиме інформацію в сепаратистських ЗМІ про начебто причетність "укро-ДРГ" до інциденту. Він також зауважив, що більше деталей та інформації буде надано після проведення розслідування.

Як повідомлялось, президент України Петро Порошенко засудив збройну провокацію проти патруля ОБСЄ, зазначивши, що "українська сторона засуджує усі форми постійного перешкоджання бойовиками роботі СММ ОБСЄ. Її безпека і свобода дій мають бути гарантовані".
Генсек НАТО Енс Столтенберг також закликав ретельно розслідувати інцидент проти СММ ОБСЄ в Україні.

Довідка. З початку року на непідконтрольній українському уряду частині Донеччини і Луганщини бойовики збільшили кількість провокацій проти СММ ОБСЄ, починаючи від простого перешкоджання і закінчуючи збройними (зокрема, 24 лютого біля Ясинуватої та 10 березня в Пікузах (ОРДО) поблизу патруля лунали постріли. Крім того, поблизу Ясинуватої бойовики відібрали у патруля беспілотник, який згодом повернули недоукомплектованим. За словами Александра Хуга, сторона бойовиків не повідомила місію про жодні розслідування чи, тим паче, покарання винних у збройних провокаціях.


У березні п.р. в інтерв'ю російському інформагентству Хуг сказав:

— Агресію, з якою ми стикаємося в непідконтрольних уряду областях, не можна порівнювати з реакцією українських Збройних сил. Там ми теж стикаємося з обмеженнями, але вони не супроводжуються такою агресією, втручанням і залякуванням, які ми спостерігаємо в областях, непідконтрольних уряду.

QHA