КИЇВ (QHA) -

Безпілотник СММ ОБСЄ зафіксував у місті Хрустальний (ОРЛО) і прилеглих до нього районах 20 реактивних систем залпового вогню «Град», а також інше важке озброєння, яке або розміщувалося, або зберігалося з порушенням Мінських домовленостей.

Про це йдеться у звіті Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні.

— 30 липня у непідконтрольних уряду районах безпілотний літальний апарат СММ дальнього радіусу дії зафіксував такі порушення ліній відведення: 6 реактивних систем залпового вогню (РСЗВ; БМ-21 «Град», 122-мм) на території об’єкту в центрі н.п. Хрустальний (кол. Красний Луч, 56 км на південний захід від Луганська) і ще 6 РСЗВ (БМ-21) північніше цього населеного пункту. Той самий БПЛА виявив… 8 РСЗВ (БМ-21) на південний захід від н.п. Садовий (селище розташоване на південний схід від Хрустального — ред.).

Цього ж дня на північ від Хрустального у непідконтрольних уряду районах БПЛА СММ дальнього радіусу дії зафіксував 18 буксируваних гаубиць (2А65) і протитанковий керований ракетний комплекс невстановленого типу.

Варто зазначити, що північніше Хрустального проходить автодорога Е50, яка веде від неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону (пункт пропуску Должанський) на Дебальцево. До речі, цими ж днями у Должанському бойовики не дозволили патрулю СММ проводити моніторинг, наказавши спостерігачам залишити район.

Політ згаданого безпілотника СММ виявився продуктивним не лише над окупованою Луганщиною — скупчення важкого озброєння, розміщенного з порушенням Мінських домовленостей, зафіксовано і поблизу різних селищ непідконтрольної уряду Донеччини. Так, на південь від селища Вільхівка виявлено 5 буксируваних гаубиць (три 2А65 «Мста-Б», 152-мм, і дві 2A36 «Гіацинт-Б», 152-мм), поблизу Василівки — 4 самохідні гаубиці (2С1 «Гвоздика», 122-мм), біля Староласпи — 4 самохідні гаубиці (2С1).

Бойовики порушують також вимоги зберігання важкого озброєння, яке замість того, аби стояти у визначенних місцях, вільно пересувається окупованою Донеччиною або пострілює на полігонах. Наприклад, 30 липня безпілотник СММ виявив 3 танки Т-64 біля полігону, що неподалік селища Маркине, яке знаходиться на півдні ОРДО у безпосередній близькості до неконтрольованого кордону з РФ. А 31 липня спостерігачі бачили танк Т-72, який прямував на схід у полі приблизно за 100 метрів на північ від дороги між Новоазовськом і містечком Сєдове, до якого вже понад рік бойовики не допускають наземні патрулі Місії. Також, на полігоні поблизу селища Тернове, виявлено 3 самохідні гаубиці (2С1) у бойовому положенні та принаймні 14 танків Т-72 і Т-64, окремі з яких також перебували у бойовому положенні.

Майже два тижні тому СММ ОБСЄ вже повідомляла про скупчення РСЗВ «Град» на околицях Хрустального.

А в останні дні лютого цього року СММ ОБСЄ навіть демонструвала фотографії чотирьох РСЗВ "Град" біля непідконтрольного уряду Міусинська (ОРЛО), що на південний захід від Хрустального.

QHA