КИЇВ (QHA) -

Генеральний директор «Авдіївського коксохімічного заводу» Муса Магомедов назвав «маячнею» інформацію проросійських ЗМІ про те, що начебто українська сторона проводить підготовку до мінування заводу. Таким чином він спростував у коментарі агентству «Кримські новини» (QHA) повідомлення, які з’явились і учора, і тиждень тому на проросійських сепаратистських інформаційних інтернет-ресурсах. Так, учора «Новоросінформ» написав з посиланням на представника так званої «Народної ради ДНР», що українські військові формування начебто почали «підготовку до мінування АКХЗ». Минулого тижня сепаратистське агентство ДАН повідомило, що на останньому засіданні гуманітарної підгрупи в Мінську представники від сепаратистів вимагали провести негайну інспекцію на заводі щодо екологічної безпеки і обов’язково за участю представників бойовиків.

Коментуючи ці повідомлення, Муса Магомедов зазначив, що інформація про мінування не відповідає дійсності. Він також нагадав, що схожі фейки про начебто розміщення на території АКХЗ ракетних комплексів «Точка У» сепаратистська преса розповсюджувала на початку лютого під час різкого загострення протистояння в районі Авдіївки.

— Це /повідомлення про мінування/ — маячня, така ж сама, як і щодо Точок "У", — наголосив гендиректор.

Говорячи про безпекову ситуацію навколо АКХЗ, Муса Магомедов розповів, що останніми тижнями спостерігається порівняне затишшя. Однак нагадав, що під час активізації бойових дій у лютому територія заводу зазнавала пошкоджень від обстрілів.

— Останні попадання по території заводу /в результаті обстрілів/ були під час лютневого загострення, зараз відносне затишшя.

Коментуючи пропозиції про необхідність проведення якоїсь негайної інспекції для з'ясування екологічної ситуації на заводі, у тому числі за участю представників сепаратистів, генеральний директор АКХЗ зазначив, що не бачить доцільності в додаткових інспекціях, оскільки зараз підприємство працює в штатному режимі. Крім того, на заводі знаходяться спостерігачі від Спільного центру з контролю і координації, і представники СММ ОБСЄ також мають можливість оперативно відвідувати підприємство.

— За винятком того, що половина заводу знаходиться в консервації, ми працюємо в штатному режимі і за умови дотримання перемир'я жодних причин для інспекції не бачу.  На заводі у нас базується спостережна місія СЦКК та й ОБСЄ практично через день у нас на заводі. І ті й інші мають доступ на територію за першою ж вимогою.

Агентство QHA також звернулось до речника Міністерства оборони, полковника Андрія Лисенка з проханням прокоментувати повідомлення сепаратистських ЗМІ про начебто мінування АКХЗ. Речник МО був більш ніж категоричний – про жодне мінування хімічного виробництва не може бути й мови і українська сторона навіть не розглядає таку можливість.

— Мінувати?! Взагалі ніколи такого завдання не було і ніхто цим не займається.

Водночас Андрій Лисенко зазначив, що українські війська не обстрілюють район заводу взагалі, однак обстріли з боку російсько-терористичних військ відбуваються і саме вони становлять певну небезпеку. Зокрема, він нагадав, що під час загострення під Авдіївкою взимку безпеку на підприємстві багато в чому забезпечувала саме діяльність ЗСУ зі знешкодження боєприпасів, що попадали на територію заводу внаслідок обстрілів з боку сепаратистів.

— Все що залітало від ворога на територію АКХЗ, становить небезпеку для персоналу і для всіх, хто там знаходиться на території. Дуже багато боєприпасів не розриваються і наші інженери підбирають всі ці боєприпаси, вивозять їх за межі підприємства і міста та знешкоджують.

Речник МО також додав, що, попри оголошене з 1 квітня перемир’я, вздовж лінії зіткнення тривають обстріли, у тому числі у районі Авдіївки, однак найбільше обстрілів відбувається на півдні Донеччини.

— Ніде тихіше не стало /після оголошення перемир’я/, бо українці дотримуються перемир’я, а ворог – ні. По всьому фронту ворог здійснює обстріли, у тому числі з важкого озброєння — мінометів, артилерії, гранатометів, але найгарячіший у нас зараз Маріупольський напрямок.

Як повідомляло QHA, Авдіївський коксохімічний завод знаходиться у безпосередній близькості від лінії фронту. У підприємства і міста Авдіївка — єдина система водопостачання, енергопостачання, каналізація. За час бойових дій підприємство неодноразово попадало під обстріли бойовиків, на його території розірвалось понад 300 снарядів. З початку ведення бойових дій АКХЗ зупинявся майже півтора десятка разів, останні півроку — щонайменше тричі: у грудні минулого, січні та березні поточного року. Зокрема, під час зимового загострення бойових дій під Авдіївкою, 30 січня п.р. у результаті обстрілу були пошкоджені лінії електропередач, які забезпечували завод, АКХЗ був знеструмлений і певний час знаходився в стані гарячої консервації. Через тиждень, 6 лютого, ЛЕП була відремонтована, частково було відновлене енерго-, тепло- та водопостачання міста. Однак обстріли в районі заводу продовжуються з інтенсивністю різного ступеня, і стабільного життєзабезпечення міста нема й досі. Також у перших числах лютого АКХЗ відвідав перший заступник глави СММ ОБСЄ в Україні Александр Хуг. Він  ознайомився із системою енергопостачання АКХЗ та Авдіївки, а також ризиками, пов'язаними із місцезнаходженням заводу, Донецької фільтрувальної станції та Авдіївки лише на одному вводі, що забезпечує це енергопостачання.

На початку березня завод зазнав повної аварійної зупинки через пробій ізоляції одного з кабелів, пошкодженого численними обстрілами. Тоді впродовж години заводчани змогли запустити газодувну машину №3 та відновити видачу коксу та власну генерацію.

Фахівці побоюються, що обстріли можуть спричинити екологічні проблеми: у разі повної зупинки коксового виробництва на АКХЗ може статися залповий скид неочищених промислових вод підприємства з вмістом шкідливих і отруйних речовин (аміаку, фенолів, тощо), які в сотні разів перевищуватимуть допустимі рівні.

АКХЗ є одним з найбільших в Європі (включаючи Росію) і найбільшим в Україні виробником коксової продукції для металургії. АКХЗ виробляє 30 видів коксової та хімічної продукції, основною з яких є кокс доменний. Підприємство входить до складу Металургійного дивізіону Групи Метінвест.

Фото з ФБ-сторінки М.Магомедова.

QHA