КИЇВ (QHA) -

Перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг нарахував минулого тижня у зоні конфлікту на Донбасі понад 6 тисяч проявів зневаги до Мінських домовленостей.

Як передає кореспондент QHA, на щотижневому брифінгу в УКМЦ Хуг оприлюднив статистику порушень режиму припинення вогню і назвав кожен постріл «проявом зневаги» до Мінських домовленостей. Особливо яскраво, за його словами, ця зневага проявлялась в районі Маріуполя.

— Понад 6 тисяч порушень режиму припинення вогню, кожне з яких є порушеною обіцянкою, кожна куля чи снаряд є проявом зневаги до домовленостей про припинення вогню. На минулому тижні ця зневага була особливо яскраво вираженою на Маріупольському напрямку. Минулого тижня у вівторок ввечері 22 травня наші спостерігачі, які перебували у Маріуполі, протягом 45 хвилин чули близько 400 вибухів від вогню з артилерії, які лунали на відстані на північний схід від них.

Не менш жорстко і образно Александр Хуг змалював ситуацію навколо Донецької фільтрувальної станції, щодо якої сторони надали додаткові гарантії безпеки. В районі ДФС упродовж минулого тижня було зафіксовано майже 500 порушень режиму припинення вогню, що дало підстави першому заступнику глави СММ ОБСЄ назвати гарантії сторін «не вартими паперу, на якому вони були написані».

— Сторони в цілому зобов'язалися припинити вогонь. На додачу до цього вони надали конкретні запевнення не вести вогонь у районі ДФС. Це те, що вони називають гарантіями безпеки. По суті, це обіцянки припинити вогонь у межах 15-ти кілометрової зони навколо станції. Але вони не припинили вогонь. Щодня і щоночі навколо ДФС пролітають кулі та снаряди, ставлячи під загрозу життя цивільних працівників, які забезпечують роботу станції, а також життя цивільних спостерігачів СММ ОБСЄ, які сприяють забезпеченню доступу для них. За останній тиждень ми зафіксували близько 500 порушень режиму припинення вогню у цьому районі. Це доказ, продемонстрований 500 разів, що надавані сторонами гарантії безпеки не варті й паперу, на якому вони написані. І це добре відомо тим, хто їх пише.

За словами Хуга, сторони й надалі обіцяють припинити вогонь, однак обстріли тривають. Тому в СММ закликали сторони «не давати порожніх обіцянок, які після стількох провалів, вже нічого не варті, і які вже ніхто серйозно не сприймає», а просто почати виконувати взяті на себе зобов'язання.

У СММ ОБСЄ також відзначають, що не краще складається ситуація і з виконанням інших зобов’язаннь, які сторони взяли на себе. Збройне потистояння спостерігається практично вздовж усієї 500 км лінії зіткнення, у результаті чого гинуть і отримують поранення цивільні жителі. Сторони не проводять розведення сил і засобів, а навпаки — продовжують просуватися вперед у результаті чого позиції зближуються до критичної відстані. Зокрема, Александр Хуг нагадав, що у травні відбулося просування Об’єднаних сил в районі селища Чигирі (Південне), а в районах Водяне і Жолобок свої позиції вперед просунули обидві сторони.

Раніше повідомлялося, що російські окупаційні війська змінили характер обстрілів у районі селища Південне, яке Об’єднані сили нещодавно взяли під контроль: окупанти практично припинили обстрілювати позиції українських військ і почали прицільні обстріли житлових будинків, де проживають цивільні.

QHA