КИЇВ (QHA) -

СММ ОБСЄ в Україні констатувала різке погіршення безпекової ситуації у зоні конфлікту на Донбасі, що зумовило збільшення кількості цивільних жертв і руйнацію цивільних об’єктів.

Як передає кореспондент QHA, про це повідомив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг під час скайп-включення в УКМЦ.

— Минулий тиждень був найгіршим за цей рік з точки зору багатьох показників. СММ ОБСЄ зафіксувала майже 7 700 порушень режиму припинення вогню. В окремі дні рівень насильства нагадував той етап конфлікту, який, як ми гадали, давно залишився у минулому.

Хуг перелічив найбільш «гарячі» точки у зоні конфлікту — район Світлодарську, Горлівки, Донецької фільтрувальної станції. Так, вночі у середу 16 травня та рано-вранці у четвер у Світлодарську спостерігачі чули майже 500 вибухів, приблизно 860 пострілів і черг з великокаліберного кулемета та стрілецької зброї.

Перший заступник глави СММ зауважив, що особливе занепокоєння викликали події у Горлівці, де до цього панувала досить спокійна ситуація. Вночі у четвер 17 травня та вранці у п'ятницю спостерігачі на передовій патрульній базі у Горлівці чули приблизно 140 вибухів, більшість з яких від артилерійських і танкових ударів, а також черги та постріли з зенітної установки, великокаліберного кулемету і стрілецької зброї.

Александр Хуг також відзначив, що особливу стурбованість викликало застосування в районі Донецької фільтрувальної станції зброї невибіркової дії — РСЗВ «Град». Небезпека такої зброї полягає у тому, що вона спричинює широкий радіус ураження і несе суттєву загрозу життю мирних мешканців і за правилами війни може застосовуватися лише в полі, де немає цивільних об’єктів. Окрім того, обстріли ДФС ставлять під загрозу водозабезпечення понад 300 тисяч мирних жителів по обидва боки лінії зіткнення.

Хуг не вказав, звідки вівся обстріл, але повідомив, що два десятка ракет «Граду» розірвалися на підконтрольній уряду території, тобто можна припустити, що вогонь вівся з непідконтрольної території.

— Ввечері у середу 16 травня стаціонарна камера СММ на Донецькій фільтрувальній станції зафіксувала понад 20 ракет "Град", що розірвалися на захід від станції у підконтрольному уряду районі. Артилерія, а особливо РСЗВ — це озброєння з великою зоною ураження, воно не робить різниці між цивільними та озброєними учасниками бойових дій. Застосування цього озброєння у населених пунктах безжальне та вбивче.

Між 14 та 20 травня СММ підтвердила дані про двох загиблих мирних жителів, у тому числі 13-річного хлопчика у Троїцькому Луганської області, і про трьох поранених. Інформація про багатьох інших жертв наразі перевіряється. За попередніми даними, четверо цивільних осіб загинуло, а шестеро дістали поранення.   

Учора командувач операцією Об'єднаних сил (ООС) Сергій Наєв пообіцяв, що ЗСУ назавжди відіб'ють у терористів звичку обстрілювати мирні міста і селища на територіях, які знаходяться під контролем українського уряду.

QHA