КИЇВ (QHA) -

Спікер Міністерства оборони України з питань АТО полковник Олександр Мотузяник в бліц-інтерв’ю агентству QHA розповів деталі про інцидент, який стався місяць тому на мосту у Щасті на Луганщині і призвів до загибелі мирного жителя. Стислу інформацію про цю подію було подано у звіті СММ ОБСЄ від 3 жовтня. СММ повідомляло, що військовослужбовці ЗСУ поранили мирного жителя, який переходив лінію розмежування через міст неподалік міста Щастя, і той помер у лікарні від втрати крові.

QHA: Пане полковнику, розкажіть детальніше — за яких обставин військові ЗСУ застосували зброю проти цивільної особи?

Мотузяник Олександр: 6 вересня цього року близько 10-ї години ранку на одному з опорних пунктів сил АТО поблизу міста Щастя що на Луганщині військовослужбовці ЗСУ були змушені застосувати зброю, щоб зупинити невідому особу, яка рухалася з боку тимчасово непідконтрольної території України (з боку ОРЛО). В руках цієї особи був якийсь предмет, згодом з’ясувалось, що це була каністра.

Зазначу, що військовослужбовці діяли у суворій відповідності до вимог статуту ЗСУ. По-перше, військовослужбовець спочатку наказав голосом зупинитися і попередив про застосування зброї. Однак особа на це абсолютно не реагувала і продовжувала рух у бік нашого блокпосту. Згодом військовослужбовець здійснив попереджувальні постріли у повітря з використанням штатної зброї. І лише потім, знову не отримавши жодної зворотньої реакції від цієї невідомої людини, що рухалась в його напрямку, військовослужбовець здійснив постріл по нижніх кінцівках аби зупинити правопорушника. Потім наші військовослужбовці надали пораненому першу невідкладну домедичну допомогу, викликали карету невідкладної медичної допомоги, яка доправила порушника у лікувальний заклад. На жаль, незважаючи на зусилля медиків, ця особа невдовзі померла в лікарні.

QHA: Тобто зброя була застосована проти чоловіка, який йшов з окупованої території в напрямку блокпосту через побоювання, що він планує здійснити теракт чи підпал і через те, що він не реагував на вимогу зупинитися? Чи велась стрільба одразу на ураження і чи була виявлена зброя при загиблому?

М.О.: У мене наразі немає інформації, чи була при тій людині зброя, однак хочу ще раз наголосити, що наші військовослужбовці діяли у суворій відповідності до статуту. Вони несли бойове чергування, особа рухалася з боку непідконтрольної території, в руках тримала каністру, жодним чином не реагувала на попередження. Ще раз наголошую — зупиняли його пострілами в кінцівки, а не на ураження.

QHA: А на якій відстані до блокпосту чоловіка зупинили пострілами?

М.О.: Це було кілька десятків метрів до нашого блокпосту. Постріли були здійснені зі штатної зброї — з автомату Калашникова.

QHA: Це фактично лінія розмежування?

М.О.: Так, звичайно. Військовослужбовці помітили цю особу ще за 200 метрів, як вона йшла, і весь цей проміжок часу вона рухалася в бік наших позицій і абсолютно не реагувала на жодні голосові попередження, а згодом на попереджувальні постріли в повітря. Вже на відстані кілька десятків метрів від блокпосту військовослужбовці ЗСУ змушені були зупинити цю особу. 

QHA: Чи встановлено вже особу загиблого? 

М.О.: Зараз триває службове розслідування щодо обставин цього інциденту, а співробітниками поліції відкрито кримінальне провадження. Особу цієї людини наразі вже встановлюють працівники національної поліції України а також працівники військової прокуратури України.

Як повідомляло QHA, СММ ОБСЄ у своєму звіті з посиланням на офіцера ЗСУ повідомила, що 6 вересня військовослужбовці Збройних сил України підстрелили чоловіка, який перетинав міст у Щасті. За словами медичного персоналу лікарні у Щасті, цього ж дня військовослужбовці ЗСУ до них доправили чоловіка, який помер від сильної крововтрати. Медпрацівники також додали, що чоловік мав три поранення у нижній частині тіла. 

В місті Щастя знаходиться Щастинська ТЕС.

QHA