КИЇВ (QHA) -

Минулого тижня СММ ОБСЄ зафіксувала в зоні конфлікту на Донбасі різке збільшення кількості важкого озброєння, розташованого з порушеннями ліній відведення — 320 проти 200 випадків у позаминулий тиждень. Водночас кількість порушень режиму припинення вогню незначно зменшилась. Як передає кореспондент QHA, про це повідомив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ Александр Хуг сьогодні на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Із 320 випадків порушень ліній відведення 180 зафіксовані у непідконтрольних уряду районах, решта — у контрольованих урядом районах.

Разом з тим Александр Хуг зазначив, що за минулий тиждень кількість порушень режиму припинення вогню зменшилась на 17%. Зниження рівня насильства спостерігалось у чотирьох з п’яти основних «гарячих точок», за винятком трикутника Авдіївка—Ясинувата—ДАП.

Так, у районах на схід і північний схід від Маріуполя СММ зафіксувало 40% зниження кількості порушень режиму припинення вогню, і що важливо — СММ не зафіксувало у цьому районі жодного вибуху, спричиненого вогнем забороненої Мінськими угодами зброї. У районах на південний схід від Світлодарська кількість зафіксованих СММ порушень припинення вогню зменшилась на 20%, у районах на захід і північ від Горлівки — зменшилась на 60% і в районах між Попасною, Первомайським і Троїцьким — зменшилось на 40%. Александ Хуг акцентував, що вперше за шість тижнів СММ не зафіксувала випадків застосування реактивних систем залпового вогню в цьому районі.

Єдина «гаряча точка», де відбулось загострення – трикутник Авдіївка—Ясинувата—ДАП, в якому спостерігачі зафіксували 50-відсоткове збільшення кількості порушень режиму припинення вогню (це майже половина всіх порушень режиму в зоні конфлікту). Також тут було зафіксоване значне збільшення кількості вибухів, спричинених заборонненим озброєнням — з чотирьох позаминулого до 97 минулого тижня.

Серед певних позитивів Александр Хуг назвав те, що 38% порушень режиму припинення вогню були спричинені навчаннями з бойовою стрільбою, які проводились так званою ЛНР. А також те, що 2/3 всіх вибухів від артилерійського вогню і 40% вибухів від мінометного вогню були зафіксовані лише в одному секторі — Первомайськ—Попасна.

Серед негативів — збільшення на 25% кількості вибухів, спричинених із застосуванням заборонених Мінськими угодами зброї (артилерії, танків, мінометів, РСЗВ). Зокрема, кількість вибухів від мінометів збільшилась вдвічі — із 125 вибухів позаминулого тижня до 257 минулого.

Також, за даними СММ, кількість втрат серед цивільного населення зменшилась минулого тижня з 6 до 1.

Коментуючи у цілому ситуацію в зоні конфлікту, Александр Хуг охарактеризував її як «болото, в якому погрузли сотні тисяч невинних людей». Він підкреслив, що глобально майже нічого не змінюється: рівень насильства може дещо збільшуватись, або дещо зменшуватись, однак основний момент полягає в тому, що насильство не припиняється і не припиниться доти, доки керівництво сторін конфлікту не прийме рішення виконувати домовленості, припинити обстріли, відвести озброєння і розвести позиції.

—Все що ми бачимо — це скрутну ситуацію, яку я б описав як "болото", в якому погрузли сотні тисяч невинних людей. Правда полягає в тому, що нічого не змінюється — те саме спустошуюче насильство з тими самими очікуваними результатами, дещо можуть змінюватись цифри, може змінюватись географія, але жертви одні й ті ж самі — цивільне населення, яке опинилось поміж двох вогнів. Здається, що скільки б зусиль не докладалось для покращення ситуації — все завжди марно. Ситуація ані поліпшується, ані погіршується, і вона залишатиметься такою, допоки люди, яким належить влада, волітимуть, щоб все так і залишалось. Ті, хто при владі, мають діяти вже. Вони мають виконати домовленості, які вони підписали, вони мусять припинити вогонь, відвести важке озброєння, розвести сили і формування і провести розмінування, і лише тоді ми зможемо говорити про прогрес.

 

Перший заступник глави СММ ОБСЄ також наголосив на необхідності забезпечити безпеку важливих інфраструктурних об’єктів, зокрема, Донецької фільтрувальної станції. За його словами, будь-який випадковий постріл може не лише позбавити сотні тисяч людей регіону водопостачання, але й спричинити екологічну катастрофу, якщо будуть пошкоджені резервуари з хлором. Він повідомив, що з початку року ДФС потрапила під обстріл понад 200 разів і у 8 випадках це призвело до припинення роботи станції та обриву ЛЕП — сукупно на 38 днів.

— На додачу до припинення постачання безпечної та хлорованої води для 345 тисяч мешканців Донецька, Авдіївки, Ясинуватої та розташованих навколо сіл, прямі влучання снарядів по фільтрувальній станції, які трапились принаймні тричі цього року, можуть спровокувати екологічну катастрофу. Я навіть не хочу уявляти, що станеться, якщо снаряд влучить у резервуари з хлором на фільтрувальній станції, — сказав Хуг.

Як повідомляло QHA, на засіданні Тристоронньої контактної групи у Мінську 29 березня сторони домовились про припинення вогню з 1 квітня. Проте впродовж усього часу з настання дати перемир'я, штаб АТО регулярно інформує про постійні порушення перемир'я з боку бойовиків, як у частині обстрілів, так і в частині розміщення важкого озброєння в зоні безпеки. 

Минулого тижня СММ ОБСЄ продемонструвало вражаючий факт порушення ліній відведення з боку бойовиків т.зв. ЛНР — на аеродромі на південний схід від окупованого Луганська була сконцентрована значна кількість важкої техніки, яка, відповідно до Мінських угод, не повинна була там знаходитись. Однак сепаратисти не припинили це порушення і впродовж останніх днів у Звітах ОБСЄ фіксувалось, що на цьому аеродромі техніка продовжує лишатись, із певним коливанням її кількості. Скажімо, в одному з останніх звітів вказується: "У непідконтрольних урядові районах СММ бачила 7 танків (Т-72), 7 самохідних гаубиць (2С1 «Гвоздика», 122 мм), 10 буксируваних гаубиць (п’ять 2А65 «Мста-Б», 152 мм і ще п’ять Д-30 «Жаба», 122 мм) і 7 РСЗВ (БМ-21) на аеродромі на південно-східній околиці підконтрольного «ЛНР» Луганська". 

ФОТО: ОБСЄ.

QHA