КИЇВ (QHA) -

Минулого тижня в зоні конфлікту на Донбасі кількість порушень режиму припинення вогню зросла на 10% — майже до 5 тисяч, при цьому, у 9 разів збільшилося застосування забороненого Мінськими угодами важкого озброєння.

Як передає кореспондент QHA, про це повідомив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг під час скайп-включення з Донецька в УКМЦ.

Наводячи статистичні дані, Александр Хуг зазначив, що сторони більшою чи меншою мірою порушують Мінські домовленості по всім параметрам. Він також визнав, що неодноразові заклики СММ усунути причини, які призводять до ескалації конфлікту, виявилися марними.

— Минулого тижня СММ ОБСЄ констатувала збільшення кількості порушень режиму припинення вогню на 10% — ми зафіксували 4827 порушень. СММ констатувала збільшення випадків застосування озброєння, забороненого Мінськими домовленостями майже у 9 разів. Раніше ми неодноразово попереджали про можливість загострення ситуації, ми неодноразово просили усунути причини насильства — відвести озброєння, провести розмінування та розвести сили і засоби. Але все марно.

Александр Хуг також повідомив, що минулого тижня СММ зафіксувала 144 одиниці озброєнь, яке було розміщене з порушенням узгоджених ліній відведення: 49 у підконтрольних та 95 — у непідконтрольних уряду районах. Також сторони порушували рішення про розведення сил і засобів, та продовжували мінувати територію у зоні безпеки. Зокрема Хуг продемонстрував зроблені з БПЛА фото мін, закладених біля підконтрольної уряду Авдіївки та непідконтрольного Зернового.

Перший заступник глави СММ ОБСЄ також повідомив, що від початку цього року Місія підтвердила 51 жертву (загиблі і поранені) серед цивільного населення. Зокрема, минулого тижня СММ підтвердила дані про 11 цивільних жителів, які дістали поранення, і зафіксували десятки пошкоджень приватних та багатоквартирних будинків.

Хуг навів декілька прикладів, зокрема, обстріл автобусу, який перевозив працівників компанії «Вода Донбасу», внаслідок чого було поранено п'ятеро людей. Окрім того, через цей інцидент призупинила свою роботу «Донецька фільтрувальна станція» і наразі під загрозою знаходиться водозабезпечення понад 300 тисяч жителів Донеччини по обидва боки лінії зіткнення. А внаслідок артилерійського обстрілу селища Старомихайлівка було пошкоджено 13 будинків і декілька мирних жителів, у тому числі восьмирічна дівчинка, отримали поранення. Ще один випадок стався в районі селища Мирне — чоловік підняв з землі невідомий предмет, який вибухнув у нього в руках, що призвело до ампутації кисті руки.

В СММ наголошують, що сторони мають зробити все, аби звести до нуля показник поранень та смертей серед мирних жителів, оскільки саме відсутність цивільних жертв є найоб'єктивнішим показником зрушення ситуації у позитивному напрямку.

— Зростання кількості жертв серед цивільного населення свідчить, що зобов'язання не виконуються, і чим вище цей показник, тим більше зобов'язань не виконується. Існує лише один орієнтир для оцінки позитивних зрушень, лише один показник успіху, лише одна мета, до якої варто прагнути — звести число жертв серед цивільного населення до нуля. Досить вже тримати цивільне населення на прицілі. Метою має бути нульовий показник жертв серед цивільного населення, — вкотре звернувся Хуг до сторін.

Вчора Александр Хуг зустрівся з командувачем об’єднаних сил генерал-лейтенантом Сергієм Наєвим. Сергій Наєв закликав першого заступника глави СММ ОБСЄ невідкладно вплинути на командування російсько-окупаційних військ з метою відновлення роботи «ДФС» заради збереження життя і здоров’я цивільного населення та недопущення техногенної катастрофи. Натомість Александр Хуг запевнив українських військових в неупередженості під час виконання покладених на моніторингову місію ОБСЄ обов’язків.

QHA