КИЇВ (QHA) -

За три роки збройного конфлікту на сході України на 170 промислових підприємствах регіону зафіксовано понад 500 випадків порушень штатної діяльності та аварійних ситуацій, частина з яких пов’язана з потенційною небезпекою для населення та довкілля.

Як передає кореспондент QHA, повідомив національний експерт проекту Дмитро Аверін під час презентації результатів екологічної оцінки впливу конфлікту на сході України на довкілля. Проект "Визначення збитків, заподіяних навколишньому середовищу на сході України" був реалізований Координатором проекту ОБСЄ спільно з Міністерством екології та природних ресурсів України за фінансової підтримки урядів Австрії та Канади.

— Основна небезпека в умовах конфлікту пов’язана з можливістю забруднення довкілля через аварії та серйозні порушення роботи на промислових та інших підприємствах регіону, — зазначає Дмитро Аверін.

До початку конфлікту в Донецькій і Луганській областях нараховувалося близько 4,5 тисяч потенційно небезпечних господарських об’єктів. Але збройне протистояння в безпосередній близькості від потенційно небезпечних підприємств ще більше актуалізувало всі можливі екологічні ризики. Серед багатьох промислових підприємств, які зазнали пошкодження в результаті бойових дій, виявились і найнебезпечніші з точки зору екології виробництва: Ясинівський, Авдіївський та Єнакіївський коксохімічні заводи, Торецький феросплавний завод, Алчевський металургійний комбінат, Лисичанський нафтопереробний завод, Донецький казенний завод хімічних виробів, Сєверодонецький «Азот» та горлівський «Стирол», Слов’янська, Луганська, Вуглегірська та Миронівська теплові електростанції.

Презентуючи дослідження, Дмитро Аверін відзначив, що в зоні конфлікту існує декілька промислових агломерацій з найбільшими екологічними ризиками: Донецьк-Макіївка-Авдіївка, Горлівка-Єнакієве-Торецьк, район Маріуполя, де знаходяться великі металургійні комбінати, а також район міста Щастя на Луганщині, де розташована Щастинська ТЕС.

— Понад 70 промислових підприємств та 10 комунальних об'єктів потребують підвищеної уваги. Потенційна екологічна небезпека залишається високою, — зауважив Аверін.

В коментарі агентству QHA, Дмитро Аверін уточнив, що до згаданих 170 підприємств, на яких було зафіксовано понад півтисячі нештатних ситуацій, входять майже всі великі підприємства промисловості Донбасу як на непідконтрольній, так і на підконтрольній території.

Дмитро Аверін також деталізував інформацію щодо екологічних небезпек у конкретних промислових агломераціях у зоні конфлікту на Донбасі. Скажімо, неподалік Донецька у безпосередній близькості від лінії розмежування знаходяться Авдіївський та Ясенівський коксохімічні заводи, які несуть значні екологічні ризики.

— Саме в районі Донецьк-Макіївка і Торецьк-Горлівка дуже велика концентрація небезпечних промислових підприємств. Близькість до лінії розмежування вона сама по собі елемент значного екологічного ризику для підприємства. Авдіївський КХЗ знаходиться поруч із лінією розмежування, і там дуже великі екологічні ризики у разі відновлення бойових дій. Крім Авдіївського коксохіма там дуже недалеко від нього є Ясинівський коксохім у Макіївці.  

Варто зазначити, що екологи вже неодноразово попереджали про небезпеку зупинки коксохімічних підприємств, зауважуючи, що у разі повної зупинки виробництва на них може статися залповий скид неочищених промислових вод, в яких містяться шкідливі та отруйні речовини (аміаку, фенолів, роданідів, смоли тощо), які в сотні разів перевищують гранично допустимі норми.

Щодо південної частини Донеччини, то, за словами Дмитра Аверіна, потенційну екологічну небезпеку у разі загострення бойових дій можуть становити металургійні комбінати, розташовані у Маріуполі — «Азовсталь» та імені Ілліча. Наприклад, у випадку руйнування шламонакопичувачу «Азовсталі» небезпечні речовини можуть потрапити до Азовського моря. Також безпосередньо на березі Азовського моря розташовані золонакопичувач ТЕЦ та відвал шлаків мартенівського і конверторного виробництв.

— Комбінат «Азовсталь» також знаходиться неподалік від лінії розмежування, тож при поновленні бойових дій там можливі негативні наслідки для довкілля. Наприклад, на території цього комбінату є шламонакопичувач, золонакопичувач. Під шламонакопичувач відділена частина акваторії Азовського моря і у разі пошкодження дамби, скажімо в результаті обстрілів, може відбутися значне хімічне забруднення всієї акваторії Азовського моря. Це дуже небезпечно.

Разом з тим еколог зазначив, що наразі немає підстав говорити про негативний вплив збройного конфлікту на сході України на екологію Азовського моря. Водночас Дмитро Аверін припустив, що небезпека може виникнути у разі суттєвого забруднення річок, зокрема річки Сіверський Донець, яка хоч і розташована в північній частині зони АТО, але через річку Дон пов’язана з Азовським морем, і таким ланцюгом до моря можуть потрапити небезпечні речовини.

— Наразі ми не можемо констатувати, що існує негативний вплив збройного конфлікту на Азовське море. Тобто тут вплив може бути через транскордонні води. Наприклад, річка Сіверський Донець, яка впадає в Дон, а Дон вже в Азовське море. Тобто при зміні стану якості води цієї річки може по ланцюжку відбутись і забруднення Азовського моря. Крім того, є декілька річок, які перетинають лінію розмежування Кальчик, Кальміус, і тут також є ризики. Але поки що ми не можемо говорити про якийсь вплив на Азовське море.

Водночас Дмитро Аверін додав, що у дослідженні зафіксоване підвищення біогенних речовин у водах річок у Донецькій області, що може свідчити про пошкодження, наприклад, очисних комунальних споруд. Водночас поки що нема підстав говорити про вплив затоплених шахтних вод на поверхневі води Донбасу.

В дослідженні справді зафіксовано, що за час конфлікту відбувалися неодноразові порушення роботи систем і об’єктів водопостачання та водовідведення, зокрема такі, що супроводжувалися аварійними скидами забруднюючих речовин у водні об’єкти. Результати проведених досліджень показали підвищені концентрації азоту і фосфору у воді річок Сіверський Донець, Клебан-Бик, Кальміус і Кальчик, що може інтерпретуватися як наслідок порушення роботи комунальних очисних споруд.

Раніше повідомлялось, що в зоні конфлікту на Донбасі підтоплюється або вже повністю затоплені і не підлягають подальшій експлуатації понад 36 шахт, з яких на підконтрольній уряду терииторії знаходиться лише одна — у Торецьку.

QHA