КИЇВ (QHA) -

Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб вважає за доцільне провести комплексне дослідження екологічних проблем, які зараз загострилися в окупованому Росією Криму, однак для такого дослідження необхідно передбачити кошти у державному бюджеті.

Таким чином міністр Вадим Черниш відповів на запитання агентства QHA, чи планується комплексне вивчення екологічних проблем Криму за аналогією з тим дослідженням, яке сьогодні МінТОТ презентував щодо Донбасу. Нагадаємо, Міністерство презентувало грунтовне дослідження щодо екологічних ризиків, зумовлених збройним конфліктом на Донбасі, яке вперше було проведено за рахунок коштів державного бюджету. Дослідження стосувалося ситуації як на підконтрольних, так і на тимчасово окупованих територіях, інформація про яку отримували у тому числі із супутників.

За словами Вадима Черниша, наразі МінТОТ проводить фрагментарне вивчення екологічних проблем в Криму, які спричинені діями або бездіяльністю окупантів. Наразі таких проблем вже значна кількість і вони поглиблюються, оскільки окупаційна влада не зважає на питання екології.

— Нещодавно ми оприлюднювали інформацію про зберігання відходів «Кримського титану» у Херсонській області, там акцентується екологічний аспект. Там, де ми можемо, як координуючий орган, залучаємо профільні міністерства і відомства для того, щоб оцінити ситуацію. По Криму ми давали декілька аналітичних матеріалів, наприклад, щодо використання токсичного піску під час будівництва Керченського мосту, по знищенню виноградників, найцінніших, які були там в Криму, по будівництву доріг, які знищують національні парки, заказники, а також по екологічній ситуації з так званим Керченським мостом.

Вадим Черниш наголосив на актуальності проведення комплексного дослідження екологічних проблем окупованого Криму, оскільки за більш ніж чотири роки окупації багато з них стали системними і загрожують екології не лише Криму, але й материковій Україні, акваторії Чорного та Азовського морів. За його словами, це цілком можливо зробити у разі, якщо в бюджеті буде передбачено державне фінансування. Він нагадав, що торік перший віце-спікер Верховної ради Ірина Геращенко «пролобіювала» виділення коштів на комплексне дослідження ситуації на Донбасі, такі кошти були виділені, оголошений тендер і відповідне досліження щодо екологічних ризиків на Донбасі з’явилося.

— Ми постійно фрагментарно працюємо по деяких напрямках, створена відповідна група в уряді. Але комплексного дослідження не вистачає. Я думаю, все, що ми можемо зробити, ми будемо робити по Криму. Але це питання фінансування з коштів державного бюджету. Якщо будуть виділені кошти на Крим, звичайно, ми спробуємо так само зробити (дослідження екологічних ризиків). Але за рахунок коштів інших партнерів зараз ми намагаємося фрагментарно вивчати і ситуацію в Криму також.

Вадим Черниш також додав, що наразі українські фахівці не мають доступу до окупованих територій ані на сході, ані на півдні країни. Тож для вивчення проблем із довкіллям в Криму вони також проситимуть долучитися міжнародні моніторингові організації, вимагатимуть у Росії доступу до екологічно небезпечних об’єктів на півострові. У разі ненадання такого доступу, інформація буде збиратися за допомогою інших доступних джерел: супутники, непрямі оцінки, вивчення суміжних із окупованими територій.

Раніше повідомлялося, що Росія проводить цілеспрямовану мілітаризацію окупованого Криму, завдаючи непоправної шкоди довкіллю півострова та акваторії Чорного й Азовського морів. Росія також не допускає на територію півострова жодних міжнародних моніторингових місій — ані правозахисних, ані екологічних.

QHA