КИЇВ (QHA) -

Останніми днями СММ ОБСЄ фіксує збільшення кількості обстрілів у зоні конфлікту на Донбасі після суттєвого покращення ситуації впродовж минулого тижня.

Як передає кореспондент QHA, про це повідомив перший заступник Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг на брифінгу в УКМЦ.

Александр Хуг наголосив, що минулий тиждень відзначився різким скороченням кількості порушень режиму припинення вогню: СММ зафіксувала понад 1200 таких порушень, що на 85% менше, ніж позаминулого тижня.

Так само різко скоротилося застосування озброєння, яке має бути відведене за визначені лінії відповідно до Мінських домовленостей — на 94%, порівняно з попереднім тижнем.

В СММ акцентують, що такі позитивні показники зумовлені оголошенням з 1 липня «хлібного перемир’я». Позитивним наслідком зменшення обстрілів Хуг назвав те, що минулого тижня вони не зафіксували жодної жертви серед цивільного населення, ані поранених, ані загиблих. Щоправда, наразі інформація по одній особі уточнюється, додав він. Загалом же за цей рік СММ зафіксувала 150 жертв серед цивільних жителів, серед яких 29 загиблих і 121 поранених.

Водночас, Хуг зауважив, що порушення інших пунктів Мінських домовленостей не зменшуються. Так, минулого тижня спостерігачі СММ ОБСЄ зафіксували 42 одиниці військової техніки, розміщеної з порушенням визначених ліній відведення: 26 з них на території, що контролюється російськими окупаційними військами і 16 — на території, підконтрольній українському уряду. Зокрема, він продемонстрував фотографії з безпілотників СММ, на яких були зафіксовані танки бойовиків, розміщені з порушенням ліній відведення. Два танки — в районі окупованого Дебальцево і ще один танк був розміщений поблизу непідконтрольного уряду селища Пікузи біля житлового будинку.

— Як бачите, екіпаж танку обрав подвір’я біля цивільного будинку в якості укриття. Це типовий підхід, який призводить до того, що велика кількість мирних будівель потрапляє під перехресний вогонь, зауважує Хуг.

Спостерігачі також зафіксували численні випадки розміщення мін по обидва боки від лінії зіткнення і в СММ наголошують, що замінованість становить суттєву загрозу цивільним мешканцям.

— Зафіксоване зниження порушень режиму припинення вогню жодним чином не знизило ризиків, пов’язаних із мінами. Міни й надалі залишаються на своїх місцях, створюючи загрозу життю цивільних мешканців.

Втім, вже з початку поточного тижня усі позитивні зрушення сходять нанівець. В СММ останніми днями зафіксували збільшення кількості обстрілів, у тому числі в районі об’єктів критичної інфраструктури (приміром, у звіті СММ вказується, що 10 липня у Донецькій області Місія констатувала різке збільшення кількості порушень режиму припинення вогню проти попереднього дня — до 90 вибухів супроти 15-ти. В Луганській області цього ж дня кількість вибухів зросла до 50 супроти 4 відповідно — QHA).

На думку першого заступника глави СММ, такі коливання пов’язані з тим, що сторони не усунули головні причини, що провокують ескалацію: не відвели важке озброєння, не розвели позиції, не розмінували території. Він нагадав, що вже неодноразово новооголошене перемир’я поступово перетворювалося на ескалацію і зараз спостерігається подібна тенденція.

— Ескалація чекає свого часу, оскільки всі передумови для неї не усунуті. За декілька минулих днів ми зафіксували стабільне зростання кількості порушень режиму припинення вогню. Підтверджена відданість припиненню вогню слабне. Показники останніх днів свідчать, що вже насильство повертається. Кількість порушень режиму припинення вогню, які ми фіксуємо щодня, все ще нижча аніж до оголошення перемир'я, однак безпомилково простежується негативна тенденція, занадто знайома для всіх.

Раніше повідомлялось, що бойовики продовжують обмежувати пересування патрулів СММ ОБСЄ на Азовському узбережжі та біля неконтрольованої ділянки кордону з РФ.

QHA