КИЇВ (QHA) -

Сьогодні, 27 вересня, силові і державні органи влади заявляли про те, що пожежа і вибухи на складах боєприпасів у Калинівці Вінницької області могли бути здійснені за допомогою безпілотника.

Про це також розповів кореспонденту QHA військовий експерт Рафаель Люкманов.

В Україні за останні два роки вибухи на складах з боєприпасами повторювалися неодноразово. Зокрема нещодавно сталася масштабна пожежа у військовій частині під Маріуполем, і відповідно до коментарів військових, вогонь з поля перекинувся на арсенал боєприпасів.

— Вогонь з поля на склади з боєприпасами перекинутися не може, оскільки склади для зберігання боєприпасів у нас захищені протипожежними глибокими ровами і обвалуванням. Тому загоряння біля рову не може перекинуться на інші об'єкти,  зазначив він.

Щодо диверсійної групи, то військовий експерт сказав, що в такому разі противник знав про знаходження складів боєприпасів і міг скористатися наявною у нього інформацією для підпалу арсеналу.

Диверсія це завчасне підготовлена бойова дія, спрямована на знищення або виведення з ладу будь-якого об'єкта. Диверсія не передбачає відкритого вогневого впливу на об'єкт, тому на нього потрібно проникнути будь-яким способом, сказав Рафаель Люкманов.

Також, на думку експерта, противник міг здійснити наліт, що передбачає напад з метою знищення об'єкта або виведення його з ладу. В ході цих протиправних дій ворогу не обов'язково проникати на територію арсеналу, а досить обстріляти з мінометів склади боєприпасів з певної дистанції або застосувати безпілотний літальний апарат.

— У мене всього два варіанти розвитку подій у Калинівці це або недбалість, або зовнішній фактор. Якщо це зовнішній фактор, то одним із завдань спецзаходів є деморалізація противника. Але як ми бачимо у Вінниці деморалізація відсутня, а люди навпаки об'єдналися над спільною проблемою, допомагаючи житлом і продуктами харчування. У Фейсбуці українці пропонують свою допомогу, розповів військовий експерт.

Що стосується саперів, то вони зобов'язані прочесати всю місцевість від зовнішнього периметра до епіцентру, щоб виключити нещасні випадки серед мирного населення. Хоча, як стверджують експерти, осколки від снарядів не можуть розлітатися на велику відстань.

Рафаель Люкманов попереджав РНБО про можливі пожежі в військових частинах на складах боєприпасів. Але ються структури переконували українців, що вони контролюють ситуацію, виділивши додаткові кошти в розмірі 11 мільйонів гривень.

Відповідальність за охорону арсеналу боєприпасів лежить не тільки на армії, але і МВС України та СБУ. Адже армія за законодавством має права охороняти тільки всередині периметра об'єкта, а зовнішній простір перебуває під контролем інших силових органів.

Нагадаємо, біля Калинівки Вінницької області сталася пожежа на складі боєприпасів. Через детонацію снарядів довелося організувати евакуацію близько 30 тис. жителів прилеглих сіл.

За фактом вибухів військова прокуратура Центрального регіону України розпочала кримінальне провадження. Розслідується справа про диверсію у військовій частині.

QHA