КИЇВ (QHA) -

Українська Гельсінська спілка з прав людини представила звіт «Збройний конфлікт: військова підтримка незаконних військових формувань «ДНР»і «ЛНР» з боку Російської Федерації». У звіті зібрані докази присутності російських військ та їхньої безпосередньої участі у військових діях на Сході, заявила юрист Центру стратегічних справ Віталія Лебідь.

— Метою звіту є збір доказів причетності Росії до війни, а також її безпосередню участь у військових діях на Сході та надання військової підтримки "ЛНР" і "ДНР". Визнати Росію винною у порушенні прав людини на Сході України і в скоєнні злочинів проти людяності можуть міжнародні суди (ЄСПЛ, Міжнародний суд ООН і т.д.), однак їм необхідно надати вагомі докази, які є у звіті,— зазначила Лебідь.

Щодо розгляду справ у ЄСПЛ, питання відповідальності Росії за порушення Конвенції про захист прав людини і основних свобод розглядається як в індивідуальних скаргах, так і у міждержавних.

— Також цей звіт розісланий в державні органи. Головна військова прокуратура звертає увагу на ці звіти, виходить на контакт. Вони хочуть дізнатися, з яких джерел отримана інформація. Сподіваємося, що й інші державні органи будуть використовувати інформацію, — додає експерт Центру документування УГСПЛ Сергій Мовчан.

Інформацію, наведену в звіті, УГСПЛ використовує як доказ причетності Росії до конфлікту на Сході. Гельсінською спілкою було подано близько 100 скарг до ЄСПЛ, деякі з них вже на стадії комунікації, тобто, вже поставлені питання ЄСПЛ. В усіх справах українська сторона має довести суду юрисдикцію Росії на Сході. Як докази необхідно надати відповідні матеріали щодо підтримки Росією військових формувань на Сході.

Раніше QHA повідомляло, що Європейський суд відхилив позов луганчанина проти України.

QHA