КИЇВ (QHA) -

Азовське узбережжя від Маріуполя до Генічеська є десантопривабливим регіоном, тому Україна має серйозно подбати про його захист від можливого російського десанту.

Таку думку агентству QHA висловив народний депутат, секретар Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони Іван Вінник, коментуючи можливості України протистояти російській ескалації в Азовському морі.

— Перш за все ми зобов'язані розвивати берегову охорону, тому що у нас досить велика прибережна смуга, починаючи фактично від Маріуполя і аж до Генічеська. Це досить десантопривабливий регіон і нам треба перш за все гарантувати охорону цих ділянок і забезпечити невисадку десанту ворога на цих територіях, а в подальшому вже розвивати спроможності якихось активних дій.

За словами народного депутата, мілководний характер Азовського моря унеможливлює використання великих військових кораблів як Україною для захисту, так і Росією для вчинення агресивних дій.

— Військова присутність в Азовському морі суттєво обмежена і не тільки для України, але й для Російської Федерації, враховуючи характер цього моря. Воно дуже мілке: середня глибина 8 метрів, максимальна, здається, 11. Широкомасштабне використання військових суден, які мають традиційно великі осадки, понад 8 метрів, у цій акваторії досить обмежено.

Зважаючи на такі обставини, обидві країни для протистояння можуть застосовувати переважно сторожові катери, системи берегової охорони, прикордонників тощо. Україна розвиває ці спроможності, і Російська Федерація робить те саме, відзначає Вінник.

Нагадаємо, Росія почала активно затримувати і оглядати судна, які прямують в українські порти Азовського моря, з квітня цього року. Раніше РФ не здійснювала такі огляди і зараз використовує їх як елемент економічного і політичного тиску на Україну. За цей час затримали більше 150 суден, у тому числі іноземних. Окрім того, Росія оголошує райони Азовського моря "районами навчань з бойовими стрільбами", щоб унеможливити проходження там торгових суден. З 2004 року Азовське море вважається морем внутрішнього користування для обох країн і кожна сторона може вільно пересуватися басейном Азовського моря.

Президент України Петро Порошенко нещодавно заявив, що наказав і Міністру оборони, і начальнику генерального штабу, і командувачу військово-морських сил України вжити достатніх заходів, щоб зупинити російські провокації під час проходження української Керченської протоки.

Експерт Центру дослідження армії, конверсії і роззброєння Михайло Самусь висловив припущення, що Україна може запровадити конвоювання торгових суден для їхнього захисту від російських провокацій. Водночас інші експерти не вбачають доцільності такого конвоювання.

QHA