КИЇВ (QHA) -

Посилення обороноздатності України шляхом надання летальної зброї повинне стати ефективною відповіддю на зростання загрози з боку Росії.

Про це сказано у офіційній заяві МЗС України з нагоди 23-ї річниці підписання Будапештського меморандуму.

— Це покаже повну прихильність держав-підписантів Будапештського меморандуму взятим зобов'язанням і зміцнить архітектуру європейської безпеки, невід'ємним елементом якої є Меморандум. Україна продовжує розглядати Будапештський меморандум як важливий міжнародний політико-правовий інструмент забезпечення безпеки України з боку США, Великобританії, а також Франції та КНР, і вимагає від Росії повною мірою дотримуватися зобов'язань, зазначили у відомстві.

У дипломатичному відомстві вважають, що агресія РФ проти України є грубим порушенням міжнародного права і положень Будапештського меморандуму.

— У зв'язку з відмовою України від ядерної зброї у статті 2 Меморандуму Росія взяла на себе зобов'язання утримуватися від загрози силою або застосування сили проти територіальної цілісності або політичної незалежності України, і дала міжнародно-правові зобов'язання, що ніяка її зброя ніколи не буде використовуватися проти України. Така поведінка ядерної держави становить загрозу для режиму ядерного нерозповсюдження в цілому, що особливо гостро відчувається в умовах ядерного шантажу і провокацій з боку КНДР, відзначили у дипвідомстві.

Нагадаємо, сьогодні, 5 грудня, виповнюється 23 роки з дня підписання Будапештського меморандуму.

Після розпаду Радянського Союзу Україна успадкувала третій у світі (після США і Росії) ядерний арсенал.

Україна володіла 220-а одиницями стратегічних носіїв: 176 міжконтинентальними балістичними ракетами, 44 важкими бомбардувальниками, оснащеними більш ніж тисячею ядерних крилатих ракет великої дальності, а також 1240 боєголовками.

5 грудня 1994 року був підписаний Будапештський меморандум, згідно з яким Україна отримувала міжнародні гарантії незалежності, збереження суверенітету і затверджених державних кордонів. Його гарантами виступили Росія, США, Великобританія, до яких приєдналися Франція і Китай. Вони зобов'язувалися утримуватися від будь-яких проявів агресії щодо України — зокрема і від економічного тиску.

QHA