КИЇВ (QHA) -

В перший місяць операції Об’єднаних сил російські окупаційні війська активізували не лише обстріли українських позицій, але й проведення розвідувальної та диверсійної діяльності.

Про це речник Міністерства оборони України, полковник Дмитро Гуцуляк розповів агентству QHA, відповідаючи на запитання про зміни в діях російських окупантів після того, як місяць тому замість АТО була запроваджена операція Об’єднаних сил (ООС).

За словами Гуцуляка, в перший місяць операції Об’єднаних сил російські окупаційні війска активізували обстріли підконтрольної Україні території. Особливістю цих обстрілів є те, що окупанти знов почали активно використовувати цивільне населення окупованих територій в якості «живого щіта»: мирні населені пункти обстрілюють через лінію зіткнення з озброєння, розміщеного в населених пунктах на непідконтрольній території. Крім того, окупанти стали переважно використовувати важке озброєння невибіркової дії, яке має широку площу ураження і несе загрозу цивільним мешканцям і об’єктам.

Водночас, українські військові не відповідають на провокації, якщо обстріл ведеться з населеного пункту, однак, все ж таки, знаходять можливість завдати суттєву шкоду ворожій живій силі і техніці таким чином, щоб не наражати на  небезпеку цивільне населення.

— Збільшилась суттєво кількість обстрілів з важкого озброєння. Протягом останнього тижня і танки, і артилерія 152 мм і міномети 120 мм калібру. Так, міномети калібру 82 мм, які в принципі дозволені Мінськими домовленостями, російські окупанти менше застосовують, більше застосовують саме  озброєння, яке завдає найбільше ураження, причому всі обстріли – прицільні.  Проте ми не можемо відповідати на їхні провокації, коли вони обстрілюють нас з населених пунктів. Важке озброєння зараз нашими військовослужбовцями не застосовується, – сказав він.

Останній місяць бойовики системно ведуть обстріли вздовж усієї лінії розмежування, навіть поблизу ділянок розведення сил і засобів, зокрема, в районі Станиці Луганської, де вони приблизно двічі на тиждень здійснюють вогневі провокації, щоб зірвати розведення сил. Причина системних зривів полягає в тому, що окупанти займають там тактично вигідну висоту – гору Князя Ігоря, і не хочуть з неї відступати, щоб не втрачати тактично вигідні позиції.

Крім того, бойовики постійно намагаються відмоніторити лінію оборони Об’єднаних сил для визначення майбутніх цілей, як за допомогою безпілотних літальних апаратів, так і використовуючи диверсійно-розвідувальні групи. Причому, останні використовуються і для розвідки, і для спроб розширити контрольовану територію. Втім, наразі такі спроби є неуспішними – ДРГ отримують відсіч, а БПЛА збивають, додає Гуцуляк. Він також нагадав, що нещодавно ДРГ російських окупантів намагалась вибити українських військових з селища Південне (колишнє Чигирі, «сіра зона», околиця Горлівки, яка в травні була взята під контроль ОС – ред.). Спроба провалилась, хоча тоді в бою загинуло двоє і були поранені четверо українських вояків. А в іншому районі – на Волновахському напрямку, українські військові минулого тижня збили ворожий БПЛА.

— Противник постійно прощупує лінію нашої оборони, вони користуються безпілотними літальними апаратами. Причому в тактичну глибину наших військ, щоб подивитись, провести рекогносцировку – куди потім бити з важкого озброєння. Постійно з їхнього боку працюють ДРГ. Біля Південного минулого тижня ворожа диверсійна група намагалась пройти в тил українських військ, їм не дали це зробити, однак тоді загинуло двоє наших хлопців. Також з боку окупантів постійно відбуваються спроби розширити територію. Те ж Південне – там стоїть 24-та механізована бригада ім. Короля Данила. І бойовики постійно намагаються вибити наші підрозділи звідти, – сказав він.

Гуцуляк також акцентував, що і Південне, і багато інших населених пунктів вздовж лінії зіткнення згідно Мінських домовленостей повинні знаходитись під контролем українських збройних сил. Речник МО не розповів детально про плани і наміри Об’єднаних сил, але висловився в тому плані, що звільнення українських міст і селищ – це питання часу. І дуже багато мешканців окупованого Росією Донбасу очікують на таке звільнення.

— І Південне, і багато інших населених пунктів за Мінськими домовленостями належать нам, але поки що тимчасово перебувають під контролем окупантів. Але все – питання часу. Дуже багато людей Донбасу чекає, коли нарешті Україна звільнить свої території, – підсумовує речник МО.

Дмитро Гуцуляк також вважає, що російські окупанти побоюються, що Україна почне звільняти Донбас.

Раніше військовий експерт Михайло Самусь відзначив, що після початку ООС українські війська стали набагато активніше і потужніше реагувати на збройні провокації російських окупаційних військ.

QHA