КИЇВ (QHA) -

Перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг відзначив, що після оголошення 29 серпня «шкільного перемир’я» кількість обстрілів скоротилася, але повністю вони так і не припинилися.

Як передає кореспондент QHA, про це Александр Хуг сказав під час чергового брифінгу в УКМЦ щодо безпекової ситуації в зоні конфлікту на Донбасі.

За його словами, за останні два дні місія нарахувала майже 400 порушень режиму припинення вогню.

— Порушення режиму тиші тривають навіть після оголошення чергового перемир’я, хоч і на пониженому, але стабільному рівні. Після набуття чинності «шкільного перемир'я» з 0:00 годин 29 серпня СММ зафіксувала 370 порушень режиму тиші.

Говорячи про безпекову ситуацію минулого тижня, перший заступник глави СММ відзначив, що СММ зафіксувала 10% зниження обстрілів. Водночас він вкотре додав, що сторони продовжують порушувати практично усі пункти Мінських домовленостей — як і раніше не відводять важке озброєння і не розміновують територію, не розводять сили.

Навіть після обіцянок сторін припинити обстріли для ремонту цивільної інфраструктури, постріли продовжують лунати. Наприклад, сторони порушили обіцянку про припинення бойових дій на час ремонтних робіт на Донецькій фільтрувальній станції і в житлових кварталах підконтрольної уряду Авдіївки. Хуг не уточнив, яка саме сторона вела обстріл. Не лише на Донеччині, але й на Луганщині в окремих точках поблизу лінії зіткнення також були зафіксовані суттєві збільшення обстрілів.

— Є багато тих, чиє слово небагато вартує. Під час ремонтних робіт на Донецькій фільтрувальній станції замість тиші ми почули майже 1700 порушень режиму припинення вогню. У районі Кримське — Жолобок —Донецьке на Луганщині 23 серпня було відзначено суттєве збільшення кількості обстрілів. Лише за три години СММ зафіксувала 500 вибухів.

У результаті обстрілів у зоні конфлікту пошкоджено житлові будинки та цивільні об’єкти, загинули і зазнали поранень мирні жителі. Так, минулого тижня СММ підтвердила загибель 35-річного чоловіка у підконтрольній уряду Врубівці. Його будинок зруйнований у результаті обстрілу або перехресного вогню. А у непідконтрольній уряду Старомихайлівці патрулі бачили пошкодження на будівлі церкви і житлових будинків внаслідок влучання снарядів, випущених з БМП.

Александр Хуг також відзначив, що тимчасове закриття КПВВ «Майорське» і «Новотроїцьке» створило суттєві перешкоди для цивільного населення, яке перетинало лінію зіткнення. Закриття КПВВ завадило планам людей і збільшило навантаження на інші пункти пропуску.

— Закриття «Майорського» і «Новотроїцького» підкреслює потребу у відкритті ще більшої кількості КПВВ і переведення їх на довший термін роботи, — вважає Хуг.

Александр Хуг також зазначив, що СММ надаватиме підтримку в організації візиту на окуповані території Донбасу координатора ОБСЄ у гуманітарній підгрупі Тоні Фріша, який має відбутися у вересні цього року. За словами Хуга, СММ регулярно спілкується з представниками бойовиків щодо організації доступу міжнародних місій до місць незаконного утримання цивільних українців та українських військовополонених.

— Щодо візиту посла Тоні Фріша наразі я можу стверджувати, що СММ буде надавати підтримку та сприяти організації його візиту. СММ взаємодіє зі збройними формуваннями на регулярній основі. Ми також виявили інтерес надати допомогу в організації візитів до місць утримання в непідконтрольних урядові районах. Ми так само співпрацюємо з Міжнародним комітетом Червоного хреста та місією ООН з моніторингу прав людини.

Нагадаємо, перший віце-спікер Верховної Ради України, представник України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи по Донбасу Ірина Геращенко вчора повідомила, що з вересня координатор ОБСЄ у гуманітарній підгрупі Тоні Фріш відвідає тюрми, в яких тримають українських полонених на окупованих територіях. Вона наголосила, що Фріш має обов’язково відвідати заручника Станіслава Асєєва.

QHA