КИЇВ (QHA) -

Минулого тижня СММ ОБСЄ зафіксувала розміщену з порушенням ліній відведення важку техніку, появу нових окопів вздовж лінії зіткнення, а також спалах обстрілів на Світлодарському напрямку на фоні загального зростання порушень режиму припинення вогню.

Як передає кореспондент QHA, про це сказав перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг під час скайп-включення з Донецька, організованого УКМЦ.

За словами Хуга, минулого тижня в зоні конфлікту на Донбасі знову спостерігалося підвищення рівня насильства. Кількість порушень режиму припинення вогню була дещо вищою, ніж позаминулого тижня, коли місія зафіксувала 6,5 тисяч порушень. Найбільше загострення, за даними СММ, було зафіксовано в районі Світлодарської дуги, зокрема зафіксовано майже півтори сотні пострілів з артилерії та понад 200 — зі стрілецької зброї та великокаліберного кулемета.

— Ситуація на Світлодарському напрямку викликала особливе занепокоєння зафіксували вдвічі більше порушень режиму припинення вогню минулого тижня. У четвер ввечері 18 січня наші спостерігачі на передовій патрульній базі у Світлодарську чули понад 400 вибухів від вхідного та вихідного вогню, — сказав Хуг.

Александр Хуг також перерахував основні порушення, які СММ ОБСЄ зафіксувала впродовж минулого тижня. За його словами, вони є свідченням не лише того, що сторони не дотримуються зобов’язань, але й попереджають, що по обидва боки лінії зіткнення налаштовані на продовження і навіть загострення протистояння.

— Сторони не відводять озброєння, не розводять сили і формування, не проводять розмінування. Замість цього, здається, сторони роблять все навпаки. Вздовж всієї лінії зіткнення вже тривалий період часу СММ ОБСЄ спостерігає невиконання досягнутих домовленостей. Всюди ми фіксуємо ознаки того, що сторони готуються до продовження конфлікту і до ескалації. Нові окопи і траншеї, ще більше озброєння, нещодавно закладені міни все це свідчить про те, що сторони готуються до активізації конфлікту, аніж до його припинення.

На підкріплення своїх слів, Хуг продемонстрував фотодокази порушень основних пунктів Мінських домовленостей щодо відведення важкої техніки, розмінування, розведення сторін.

Так, за словами Хуга, сторони не лише не проводять роботи з розмінування, але й закладають більше мін, навіть на ділянках розведення. На фото, зробленому БПЛА місії, зображені закладені протитанкові міни у Петрівському, що контролюється так званою "ДНР", а також протитанкові міни неподалік від підконтрольної уряду Вікторівки.


Заміновані ділянки в підконтрольному "ДНР" Петрівському

Александр Хуг також показав фото важкої техніки (4 БМП), розміщеної напоготові на вогневих позиціях поблизу Обозного, що контролюється так званою "ЛНР" (Обозне знаходиться на південний схід від підконтрольного уряду Щастя, неподалік від лінії зіткнення, що проходить вздовж р. Сіверський Донець.)


Замасковані БМП бойовиків "ЛНР" поблизу Обозного.

Водночас БПЛА СММ зафіксував техніку, розміщену із порушенням і у підконтрольній уряду частині ділянки розведення в районі Петрівського.

Крім того, в СММ констатують, що сторони продовжують облаштовувати нові позиції поблизу лінії зіткнення, зокрема намагаючись максимально наблизитись до супротивника.

— Всюди ми фіксуємо нещодавно вириті траншеї, оскільки сторони буквально і фігурально окопуються, — констатував Хуг і продемонстрував фото, де зафіксовано свіжі траншеї як поблизу підконтрольної уряду частини Зайцевого, так і подібні траншеї вже у підконтрольній т.з. "ДНР" частині цього селища.

Як повідомляло QHA, в перший тиждень після Різдва СММ ОБСЄ зафіксувала майже 6,5 тисяч порушень режиму припинення вогню, що на 70% більше, ніж позаминулого тижня.

QHA