КИЇВ (QHA) -

Вчора, під час встановлення відеокамери спостереження СММ ОБСЄ на даху Донецької фільтрувальної станції, патруль місії та робітнича бригада були обстріляні, внаслідок чого робота зі встановлення камери не була завершена. Як передає кореспондент QHA, про це повідомив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг в ході брифінгу в УКМЦ.

—  Вчора на ДФС, яка знаходиться між підконтрольною уряду Авдіївкою та підконтрольною так званій ДНР Ясинуватою, працівники СММ та підрядної організації потрапили під вогонь зі стрілецької зброї. Працівники підрядної організації намагались встановити камеру на даху фільтрувальної станці, що дозволило б нам забезпечити цілодобовий моніторинг у цьому районі. 

В розповсюдженому вже після завершення брифінгу оперативному звіті СММ наводяться деталі вчорашнього інциденту на ДФС, зокрема напрямок, звідки вівся обстріл. Водночас СММ ОБСЄ у звичній для себе манері не вказує — яка саме сторона вела обстріл

— З 09:40 ранку 3 серпня патруль СММ у складі трьох броньованих автомобілів і десятьох осіб, зокрема чотирьох робітників підрядної організації Місії, перебував на території Донецької фільтрувальної станції (ДФС), розташованої між підконтрольною урядові Авдіївкою та підконтрольною «ДНР» Ясинуватою... Команда Місії спостерігала за тим, як робітники встановлювали камеру СММ на даху адміністративної будівлі ДФС... О 14:44, перебуваючи поблизу броньованих автомобілів орієнтовно за 40 м на північний схід від адміністративної будівлі, чотири члени патруля Місії почули черги зі стрілецької зброї, випущені приблизно за 1 км на південно-південний захід, і негайно укрились всередині броньованих автомобілів. Водночас інші члени патруля СММ і робітники, що перебували на даху, почули, як над ними зі свистом пролетіли кулі, й укрилися всередині будівлі.Упродовж перших 10 хвилин після цього спостерігачі почули щонайменше 15 черг зі стрілецької зброї... О 15:30 вогонь припинився, а о 15:35 патруль СММ покинув цей район і безпечно повернувся до своєї бази у Донецьку. Роботи завершено не було. Місія звернулася до СЦКК із запитом розібратися з цим інцидентом.


Фото місця встановлення камери на ДФС та перебування патруля СММ. 3.08.2017

В СММ ОБСЄ також нагадали, що 1 серпня члени так званої «ДНР» більш ніж на сім годин затримали на своїх блокпостах автоколону СММ, якою вищезазначене устаткування камери спостереження для ДФС перевозилося до Донецька.

Александр Хуг в ході сьогоднішнього брифінгу різко засудив обстріл цивільних спостерігачів і працівників під час виконання ними своїх обов’язків (у встановленні камери брало участь 4 працівників підрядної компанії та 10 співробітників СММ). Він також зазначив, що обстріл вівся попри безпекові гарантії, які СЦКК отримав від сторін.

—  Звичайно, окремі особи цього не хочуть (проведення моніторингу на ДФС). Навіть доходить до того, що вони готові стріляти по неозброєних цивільних спостерігачах і цивільних працівниках підрядної організації. Вони стріляли по цих цивільних особах, незважаючи на те, що СЦКК раніше посприяв отриманню гарантій безпеки для встановлення локального режиму припинення вогню в радіусі 15 км навколо ДФС. 

За словами Александра Хуга, перешкоди з боку бойовиків так званої ДНР гальмують встановлення камери для проведення цілодобового моніторингу ситуації на ДФС. Якби не ці перешкоди, камера вже б працювала. Водночас він вкотре зауважив, що встановлення відеокамери не дозволить зупинити обстріли, оскільки це відповідальність обох сторін конфлікту.

— Якби не було обмежень і не було порушень режиму припинення вогню, наша камера вже б працювала. Ми намагаємось робити все можливе, щоб встановити камеру, але від сторін залежить забезпечити для нас таку можливість. Це їхня відповідальність — забезпечити безпеку для нас і працівників підрядної організації, їхня відповідальність в тому, що вони мають припинити вогонь. Але хотів би наголосити, що камера сама по собі не зупинить вогонь, а саме сторони мають припинити вогонь, відвести озброєння, розвести свої сили і засоби та розвести свої позиції. Ви бачили зображення, на яких видно, що озброєння з порушеннями розташоване з обох боків лінії зіткнення. Якщо ця ситуація не зміниться, то ситуація з безпекою загалом не зміниться.

Як повідомляло QHA, наприкінці червня Александр Хуг відвідував ДФС і тоді повідомив про намір встановити на станції камеру, щойно в навколишньому районі складеться сприятлива безпекова обстановка. ДФС забезпечує питною водою щонайменше 400 тисяч людей по обидва боки лінії зіткнення. З початку року ДФС зупинялася через обстріли щонайменше 9 разів, загалом за цей період станція не працювала 45 днів. Небезпека наслідків обстрілів ДФС полягає в тому, що на станції зберігаються ємності з хлором, які використовуються для очищення води і які в разі пошкодження можуть спровокувати екологічну катастрофу в регіоні.

QHA