КИЇВ (QHA) -

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні обурена тим, що сторони почали активніше встановлювати міни в зоні конфлікту на Донбасі, та вимагає терміново провести розмінування і не закладати нові міни, аби не наражати на небезпеку життя цивільних.

Як передає кореспондент QHA, про це сказав перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг на брифінгу в УКМЦ.

— СММ не відзначила жодного прогресу щодо розмінування. Насправді ми спостерігали абсолютно протилежну тенденцію. Найбільш нагальною потребою є термінове проведення робіт із розмінування.

Хуг наголосив, що міни становлять суттєву небезпеку для цивільних. Так, за даними СММ у 2017 році 145 цивільних осіб стали жертвами спрацювання мін або невибухлих боєприпасів, 41 особа — загинула. Серед цих 145-ти, двадцятеро дітей, з яких двоє загинуло і 18 отримали поранення.

Від початку цього року лише за три місяці 17 мирних жителів отримали поранення та 7 загинули внаслідок спрацювання мін та невибухлих боєприпасів, і ця тенденція продовжується.

Хуг, зокрема повідомив, що нещодавно спостерігачі СММ сприяли вилученню чотирьох обгорілих решток тіл сім'ї, які загинули, коли їхній автомобіль, очевидно, натрапив на міну поблизу Станиці Луганської.

Перший заступник глави СММ зазначив, що міни встановлюють обидві сторони і при цьому перелічив приклади встановлення нових мін на підконтрольній уряду території: так, днями БПЛА СММ вперше виявив 8 протитанкових мін, встановлених поперек дороги поблизу Старогнатівки, близько 300 мін неподалік від Зайцево, та приблизно 320 протитанкових мін у районах на південний захід від Авдіївки. БПЛА СММ також виявив близько 50-ти протитанкових мін в полі на південний схід від підконтрольної уряду Попасної безпосередньо на лінії зіткнення.

Хуг нагадав, що у 2014 році підписанти Мінську погодилися припинити закладення нових мін та вилучити вже встановлені, у 2016 була також виголошена подібна обіцянка, але виконання цих обіцянок і досі нема.

— Досить смертей та поранень. Проведіть розмінування вже зараз. Ми в СММ ОБСЄ готові забезпечити відповідне сприяння.

Він також повідомив, що за останні півтора року Місія сприяла проведенню гуманітарного розмінування у 30 випадках та локального розмінування у сотнях випадків, щоб зробити можливим проведення ремонтних робіт на об'єктах інфраструктури.

Хуг також додав, що поки сторони не виконують свої зобов’язання щодо розмінування, розміщення важкого озброєння та дотримання режиму припинення вогню, існує нагальна потреба вигадати новий спосіб звести до мінімуму вплив військового конфлікту на цивільне населення.

— Сторонам варто звести жертви серед цивільних до нуля. Якщо сторони відмовляються припиняти бойові дії, тоді їм принаймні слід домовитися не використовувати зброю з масштабним впливом, таку як міномети і артилерію у заселених житлових районах. Ця зброя створена для застосування на відкритому полі бою. Чи не розміщувати сили і засоби у житлових районах, де вони неминуче викликають вогонь у відповідь, що впливає на цивільне населення, яке там проживає.

Як приклад неприпустимого застосування озброєння невибіркової дії, він назвав обстріл Старомихайлівки, який стався в ніч з 10 на 11 квітня і внаслідок якого значних руйнувань зазнали цивільні об'єкти та були поранені цивільні громадяни.

Раніше повідомлялось, що бойовики обстріляли поблизу Донецької фільтрувальної станції автомобіль співробітників "Вода Донбасу".

QHA