КИЇВ (QHA) -

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні за останні півтора місяці п’ять разів зафіксувала російський сучасний комплекс радіорозвідки «Торн» в різних точках окупованого Донбасу.

Про це йдеться у відповіді СММ ОБСЄ на запит агентства QHA.

—  Використовуючи БПЛА різного радіуса дії, СММ нещодавно зафіксувала наявність комплексу радіорозвідки «Торн» у непідконтрольних уряду районах у п’яти випадках — три рази поблизу Дебальцевого (3, 7 та 27 червня), один раз біля Новогригорівки (13 липня), а також один раз неподалік від житлового району Майорового (14 липня).

Водночас, в СММ прямо не відповіли на запитання агентства, чи змогли наземні патрулі місії отримати доступ до тих районів, де був виявлений «Торн», однак зазначили, що задля удосконалення і доповнення своєї моніторингової діяльності та подолання перешкод(!) у здійсненні моніторингу, CММ використовує низку технічних засобів, у тому числі безпілотні літальні апарати.

В СММ також дуже завуальовано прокоментували повідомлення про те, що російська делегація на нещодавньому засіданні Постійної Ради ОБСЄ у Відні назвала «помилкою Місії» інформацію про виявлення «Торну», оприлюднену в звітах СММ. Комплекс радіорозвідки фігурував у щоденних звітах СММ від 6, 9 і 29 червня, а також від 16 і 17 липня, що були розміщені на офіційних ресурсах місії українською, англійською і російською мовами.

В Місії лише наголосили, що діють прозоро і неупереджено, що їхні звіти — це джерело фактів, а спостерігачі моніторять ситуацію на Донбасі, як мінімум, у тих районах, де сторони не забороняють їм проводити спостереження.

— Відповідно до мандата, СММ здійснює свою діяльність, керуючись принципами неупередженості та прозорості. Звіти — це джерело фактів, які були встановлені Місією. СММ уповноважена, серед іншого, збирати інформацію і звітувати про безпекову ситуацію в районі своєї діяльності. Приблизно 550 неозброєних цивільних спостерігачів Місії перебувають на сході України і здійснюють патрулювання у Донецькій та Луганській областях, принаймні у всіх тих районах, де свобода пересування спостерігачів не обмежується.

Як повідомляло QHA, експерти Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння відзначали, що наявність на окупованій частині Донбасу сучасного російського комплексу радіорозвідки «Торн» красномовно засвідчує присутність у зоні конфлікту кадрових російських військових.

Нещодавно начальник Управління верифікації Генерального штабу Збройних Сил України полковник Андрій Гудзь повідомив, що Російська Федерація заперечує навіть документально підтверджені докази присутності російських військ і техніки на тимчасово окупованих територіях Донбасу. Зокрема, наприкінці червня поточного року у Відні делегація Росії намагалася довести до держав ОБСЄ, що системи «Буратіно» — це насправді муляж, який був зібраний «ополченцями» Донбасу для «залякування» військовослужбовців Збройних Сил України, а виявлений СММ ОБСЄ комплекс «Торн» — це помилка Спеціальної моніторингової місії.

QHA