КИЇВ (QHA) -

Камера безпілотного літального апарату СММ ОБСЄ сфотографувала, як бойовик так званої «ДНР» веде вогонь зі стрілецької зброї в бік БПЛА поблизу селища Тернове (ОРДО).

Як передає кореспондент QHA, відповідну фотографію продемонстрував перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг на брифінгу в УКМЦ.

— Поблизу непідконтрольного уряду Тернового 10 березня озброєні чоловіки стріляли зі стрілецької зброї в напрямку одного з наших безпілотників, що завадило нашій роботі та наразило на небезпеку спостерігачів, які керували польотом БПЛА. На зображенні чітко видно чоловіка на території об'єкта, що контролюється так званою "ДНР", у положенні для стрільби.

За словами Хуга, на відеоматеріалах, знятих камерою з борту цього БПЛА, чітко видно — чому бойовики обстрілом намагалися перешкодити відеозйомці (Хуг не конкретизував, що саме зафіксовано на відео, однак у нещодавньому звіті СММ було вказано, що 14 березня СММ побачила 13 танків (невстановленого типу) біля селища Тернове (57 км на схід від Донецька). Ймовірно, що і у день обстрілу заборонене важке озброєння знаходилося на території цього об’єкту. Варто також нагадати, що в районі Тернового СММ постійно фіксує десятки танків — QHA).

Хуг акцентував, що безпілотні літальні апарати, які є важливим інструментом для верифікації виконання Мінських домовленостей, вже шостий тиждень поспіль зазнають системних обстрілів з боку сторін.

Перший заступник глави СММ ОБСЄ також повідомив, що минулого тижня свободу пересування СММ активно обмежували щонайменше 23 рази — причому, лише у непідконтрольних уряду районах. Окрім того, обидві сторони перешкоджали патрулям рухатися далі, заявляючи про наявність мін і невибухлих боєприпасів.

Серед найбільш кричущих випадків минулого тижня, Хуг назвав інцидент у селищі Козацьке (ОРДО), коли 5 березня озброєний бойовик, перебуваючи в положенні для стрільби, навів автомат на неозброєних цивільних спостерігачів і наказав їм залишити цей район.

Александр Хуг звернув увагу, що випадки обмеження пересування патрулів місії стають постійними і системними на територіях, які контролюються бойовиками, зокрема на пунктах пропуску вздовж неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону.

— З багатьма обмеженнями ми стикалися в районах уздовж неконтрольованої ділянки державного кордону (з Росією) в Луганській області. Третій тиждень поспіль озброєні чоловіки наказували нашим патрулям залишити ці райони.

Відповідаючи на запитання — чи обговорювала Місія причини системних обмежень поблизу українсько-російського кордону з бойовиками так званої «ЛНР», чим вони пояснюються і коли припиняться, Хуг зазначив, що команда СММ в Луганську підтримує постійний зв'язок зі збройними формуваннями і обговорювала з ними ці обмеження. Водночас він не надав іншої конкретики, лише вкотре наголосив, що мандат СММ розпосюджується на всю територію України включно з районами, які тимчасово не контролюються урядом.

Хуг також вкотре зауважив, що кожен випадок обмеження роботи СММ засвідчує, що сторони намагаються приховати якісь власні порушення зобов’язань у конкретному районі.

— Ці обмеження вже самі по собі є фактами. Ми знаємо — чому сторони нас зупиняють і намагаються засліпити. Вони побачили, що встановлені нами факти відображають реальність, про яку їм незручно та некомфортно читати.

Говорячи про безпекову ситуацію минулого тижня в цілому, Александр Хуг розповів, що, після оголошеного 5 березня перемир’я, СММ спостерігала відносне затишшя вздовж усієї лінії зіткнення, навіть у звичних «гарячих точках». Так, кількість порушень режиму припинення вогню зменшилася на 82%, причому на важке озброєння припало лише 4% порушень: сторони застосовували його лише 13 разів проти більш ніж 300 випадків на позаминулому тижні. Окрім того, в місії зафіксували 31 одиницю важкого озброєння, розміщеного з порушенням Мінських домовленостей, з яких 10 — у районах, що не контролюються урядом. 

Раніше повідомлялось, що на другий тиждень березня різко збільшилася кількість залізничних потягів, які перетинали неконтрольовану ділянку українсько-російського кордону на окупованому Донбасі.

QHA