КИЇВ (QHA) -

Перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг розповів про факти агресії та перешкод з боку бойовиків так званої «ДНР» по відношенню до спостерігачів СММ, з якими він особисто зіткнувся під час участі в патрулях в ході своєї тижневої поїздки в зону конфлікту на Донбасі.  Як передає кореспондент QHA, про це він сказав сьогодні під час скайп-включення з Авдіївки на УКМЦ.

Александр Хуг нагадав про три випадки, коли внаслідок обстрілу були знищені прилади СММ для ведення моніторингу (камера спостереження та БПЛА), а також піддані небезпеці життя спостерігачів.

Зокрема, він нагадав, що 9 серпня на водонасосній станції у Василівці (підконтрольна т.зв. «ДНР») патруль запустив БПЛА, але одразу після запуску БПЛА був обстріляний зі стрілецької зброї. За його словами, люди, які вели обстріл, переховувались неподалік. Того ж дня спостерігачі побували на Донецькій фільтрувальній станції, де лише після однієї доби роботи була знищена камера спостереження СММ, яка дозволяла вести моніторинг порушень режиму припинення вогню не лише вдень, але й вночі. Ще один випадок стався в підконтрольних т.зв. «ДНР» Пікузах (колишнє Комінтерново), де бойовики в четвер не лише обстріляли БПЛА місії, але й намагались конфіскувати у спостерігачів відеозапис з безпілотника.

— Ми  з колегами були у Василівці на водонасосній станції, де здійснювали запуск БПЛА для оцінки безпекової ситуації в цьому районі. Озброєні чоловіки, що переховувались не далі ніж на 500 метрів від нас, намагались його знищити. Ці люди намагаються не просто знищити власність СММ ОБСЄ, вони зумисне намагались перешкодити СММ ОБСЄ здійснювати моніторинг, встановлювати факти, повідомляти про реальний стан справ. Пізніше того ж дня, ми були на ДФС в Ясинуватій. Там ми бачили, що тепловізійна камера СММ ОБСЄ, яка використовувалась для моніторингу порушень режиму припинення вогню, особливо в нічний час, була знищена. Ми виявили 16 місць влучень куль на камері та допоміжному обладнанні. Вчора в Пікузах повторилось те ж саме, що сталось у Василівці - ще один БПЛА був обстріляний, хоча ми поінформували про свої наміри присутніх членів ДНР і заздалегідь повідомили СЦКК. І це не було непорозумінням.  Замість того, щоб вибачитися, члени так званої "ДНР" утримували наш патруль, наполягаючи на конфіскації даних відеофіксації БПЛА.

Александр Хуг акцентував, що офіцер СЦКК був присутній на місці (при інциденті в Пікузах), однак не втручався у ситуацію. Заступник глави СММ ОБСЄ також звернув увагу, що перед інцидентом в Пікузах, з протилежного боку лінії АТО, на підконтрольній уряду території, сапери ЗСУ почали розміновувати дорогу, однак внаслідок несподіваного обстрілу (з боку бойовиків - QHA), один вояк отримав поранення. За його словами, через перешкоди з боку бойовиків «ДНР» патруль не зміг проїхати на місце цього інциденту і зафіксувати деталі. Разом з тим, Хуг побажав пораненому саперу ЗСУ швидкого одужання.

— Один з них /військовослужбовців ЗСУ/, за наявною інформацією, отримав поранення. Оскільки так звана ДНР відмовила нам у доступі /бойовики не дозволили СММ проїхати від Пікузів в бік Маріуполя/, ми звісно не знаємо цього напевне. Якщо це так, я бажаю цьому військовослужбовцю швидкого одужання.

За інформацією української сторони в СЦКК про цей інцидент, 10 серпня о 7.30 особовий склад підрозділу Збройних Сил України розпочав роботи по інженерному обстеженню ділянки дороги на території підконтрольній уряду України, по якій було заплановано проїзд Александра Хуга з селища Пікузи, що на території ОРДО до Маріуполя.

— В 7.40 бойовики розпочали обстріл позицій ЗСУ зі стрілецької зброї та залученням снайперів, під час якого отримав поранення військовослужбовець ЗСУ, який здійснював обстеження зазначеної ділянки дороги щодо наявності вибухонебезпечних пристроїв. 

Українська сторона в СЦКК наголосила, що роботи по розмінуванню проводились при наявних гарантіях безпеки з боку НЗФ ОРДО, які були офіційно передані російською стороною СЦКК.

І хоча Александр Хуг на брифінгу сьогодні зауважив, що розмінування проводиться не для СММ ОБСЄ, а заради безпеки цивільних українських громадян і відповідно до підписаних сторонами зобов’язань, однак також висловив претензії до ефективності роботи СЦКК. До речі, претензії до Спільного центру з контролю і координації від керівництва СММ звучать вже не вперше.

— Координація робіт з розмінування, це завдання яке доручене підписантами Мінських домовленостей СЦКК. Присутність офіцера СЦКК у Пікузах на підконтрольній так званій ДНР стороні, як і той факт, що так звана ДНР не провела роботи з розмінування, ймовірно свідчить про те, що СЦКК не вдалось виконати частину своїх зобов'язань (йдеться про присутність офіцера ЗС РФ, оскільки офіцери ЗСУ не перетинають лінії зіткнення – QHA).

Перший заступник глави СММ ОБСЄ, розповідаючи про три згаданих випадки перешкод на підконтрольній бойовикам «ДНР» території, різко висловився в бік тих, хто намагається завадити СММ в роботі і викривити факти.

— Занадто часто реальність затьмарюється брехнею і намаганням видавати бажане за дійсне. Це роблять люди, які зумисно викривляють її, намагаються її приховати, умисно видаючи вимисел за правду. Цієї середи я особисто бачив - як це відбувається. Те, що я побачив цього тижня, не вселяє надію. Поки є умисні спроби викривити факти, доки існують намагання перешкодити моніторингу та верифікації місією виконання сторонами своїх зобов'язань, доти конфлікт не скінчиться.

Відповідаючи на уточнююче запитання кореспондента QHA щодо ситуації з відеоспостереженням на ДФС, Александр Хуг повідомив, що наразі там працює одна, не тепловізійна, камера, і закликав сторони і СЦКК розслідувати інцидент і не допускати подібних атак в майбутньому. Водночас, він підкреслив, що таке демонстративне знищення камери спостереження засвідчує небажання певних людей створювати зону безпеки навколо об’єктів критичної інфраструктури, однак в звичному дипломатичному стилі не зазначив, яка саме сторона таким чином демонструє це «небажання».

— СММ ОБСЄ на сьогодні має функціонуючу камеру на ДФС, це дещо простіша камера для здійснення спостереження, яка встановлена і наразі працює. Ми закликаємо сторони і закликаємо СЦКК розслідувати цей інцидент та притягнути винних у ньому осіб до відповідальності і забезпечити недопущення таких інцидентів в майбутньому. Тепловізійна камера була там встановлена для того, щоб забезпечити безпеку в районі станції. Умисне знищення її є чітким знаком того, що деякі люди не хочуть створювати зону, яка буде захищати життєво важливу цивільну інфраструктуру.

Александр Хуг також розповів про відвідини як КПВВ в Станиці Луганській (єдиний пункт перетину лінії АТО на Луганщині), так і про дві інших точки,  в яких можна було б обладнати такі пункти – на мосту в Щасті і КПВВ в Золотому. Наразі ЗСУ відмовляється знімати протитанкові міни на мосту в Щасті (ймовірно, через побоювання, що бойовики можуть захопити Щастинську ТЕС – QHA), а бойовики «ЛНР» вже майже півтора року просто не дозволяють відкрити проїзд в Золотому. За його словами технічних перешкод для відкриття КПВВ в Золотому не існує і немає проблем для здійснення розмінування в Щасті і все що необхідно – це досягнення сторонами домовленостей і реальна реалізація тих угод які вони підписали.

Александр Хуг також звернув увагу на те, що цивільні українці по обидва боки лінії зіткнення не налаштовані вороже один проти одного.

— Я ще не зустрічав жодну цивільну особу з жодного боку лінії зіткнення, яка б проявляла хоча б якусь ворожість відносно мирних мешканців, які живуть з протилежного боку. Конфлікту між людьми немає. Він є лише між певними особами, налаштованими роз’єднувати людей, завдавати їм страждання.

Як повідомляло QHA, СММ ОБСЄ зафіксувала збільшення кількості цивільних жертв на Донбасі з початку року – до 345, з яких 62 – загиблі.

QHA