КИЇВ (QHA) -

СММ ОБСЄ щодня використовує для моніторингу ситуації в зоні конфлікту на Донбасі майже 50 безпілотників і 20 камер відеоспостереження, а також інші технічні засоби.

Про це в інтерв’ю агентству QHA розповів перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг.

За словами Хуга, безпілотники різного радіусу дії СММ використовує у тих регіонах, куди у спостерігачів немає доступу через перешкоди з боку учасників збройного конфлікту (зокрема, СММ обмежують у пересуванні в окупованих районах, прилеглих до неконтрольованої ділянки російсько-українського кордону, а також в Приазов'ї - ред.).

— СММ ОБСЄ щодня відряджає до 90 наземних патрулів, наш арсенал сягає 50-ти безпілотних літальних апаратів, які злітають у небо щодня, і кожен з яких здійснює політ тривалістю 5 годин. Наразі у нас також встановлено 20 камер відеоспостереження, які функціонують як вдень, так і вночі. Також у СММ ОБСЄ є доступ до супутникових зображень.

Хуг також відзначив, що перш ніж включити до звітів будь-яку отриману під час різноманітних спостережень інформацію, фахівці Місії перевіряють її на достовірність. Наприклад, політ одного безпілотника дає сотні годин відеоматеріалу, і кожен окремий відтинок польоту аналізується. Зокрема, таким чином влітку цього року СММ ОБСЄ виявила декілька важливих фактів російської збройної присутності на окупованому Донбасі.

Детальніше про деякі нюанси виявлення російського озброєння — в інтерв’ю Александра Хуга агентству QHA «Інформацію про російські РЕБ затримали через необхідність точно встановити вид озброєння».

Довідково. Варто відзначити, що технічні можливості СММ за останній рік значно посилилися. Наприклад, від початку 2017 року повідомлялося про 6 камер СММ, встановлених уздовж лінії зіткнення. А зараз йдеться про збільшення кількості камер утричі. У першу чергу збільшилася кількість камер, встановлених на підконтрольній уряду території. Так, СММ використовує камери відеоспостереження, у тому числі тепловізійні, які надають можливість моніторингу з кутом огляду 360 градусів 24 години на добу, сім днів на тиждень. Камери, зокрема, розташовані у селищі Петрівське і на шахті «Октябрська» (підконтрольні «ДНР»); у Станиці Луганській (підконтрольна українському уряду); у підконтрольній уряду частині селища Золоте (60 км на захід від Луганська); у Широкиному (20 км на схід від Маріуполя), в підконтрольних уряду Красногорівці, Світлодарську, Майорську, Чермалику, Мар’їнці, Попасній. Також камера встановлена на Донецькій фільтрувальній станції.

Так само за останній рік суттєво збільшилася кількість БПЛА Місії. Окрім того, з минулого року СММ відновила польоти безпілотників дальнього радіусу дії, призупинені у 2016 році через те, що бойовики активно знищували ці БПЛА.

У зоні конфлікту на сході України працює понад 600 міжнародних спостерігачів.

QHA