КИЇВ (QHA) -

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні сьогодні відновила патрулювання по обидві боки лінії зіткнення у зоні конфлікту на Донеччині і Луганщині, після того, як патрулювання було призупинене через підрив авто місії у неділю. Про це СММ повідомила на своїй сторінці у Facebook

За інформацією СММ, патрулювання відновлене з певними безпековими обмеженнями, зумовленими недільним інцидентом.

— Ми продовжуємо вживати заходів щодо запобігання зміни ситуації з метою забезпечення безпеки наших моніторів на місці. Патрулювання проводяться з деякими обмеженнями у зв'язку із поточною оцінкою подій в неділю вранці, коли на міні підірвався автомобіль СММ.

В СММ ОБСЄ наголошують, що для виконання свого мандату Місія потребує безпечного, надійного і безумовного доступу для своїх спостерігачів до об’єктів моніторингу на всій території України. 

Як вказується у сьогоднішньому звіті, СММ спостерігала близько 40 порушень режиму припинення вогню в Донецькій області, в тому числі близько 35 вибухів, а також близько 220 порушень режиму припинення вогню в Луганській області, в тому числі два вибухи. Камера СММ в Станиці Луганській зафіксувала порушення режиму припинення вогню в межах зони роз'єднання. Аерофотознімки показали важке озброєння, розташоване з порушенням ліній відведення. Так, аерофотознімки показали наявність 35 самохідних гаубиць біля селища Тернове (підконтрольне так званій "ДНР", 57км на схід від Донецька), які були там 20 квітня в ході військових навчань. 23 квітня, безпілотний літальний апарат місії зафіксував один танк (Т-64) в 4 км від селища Сміла (контрольоване так званою "ЛНР", 31 км на північний захід від Луганська). Знімки також показали, щонайменше 20 слідів від важких транспортних засобів.

Як повідомляло QHA, після підриву машини СММ ОБСЄ 23 квітня вранці біля українського села Пришиб (непідконтрольна українському уряду частина Луганщини) місія відкликала всі свої патрулі на бази і в непідконтрольних, і в підконтрольних уряду районах Донецької та Луганської областей. Внаслідок інциденту один співробітник місії загинув, двоє отримали поранення.

Перші дві доби після інциденту СММ моніторила ситуацю з безпекою в зоні конфлікту за допомогою 6 наявних у неї камер, а також із 12 інших локацій, однак не виводила патрулів. Водночас керівництво як СММ ОБСЄ, так і загалом ОБСЄ підтвердило, що СММ продовжить виконувати свій мандат в Україні.

Політики, військові і державні діячі різних рівнів як в Україні, так і за кордоном рішуче засудили перешкоди в роботі місії в Україні, а також збройні провокації проти них, і закликали провести всебічне розслідування інциденту і покарати винних. Переважна більшість перешкод, за свідченням самих спостерігачів, чиниться їм на території, підконтрольній проросійським бойовикам. Також бойовики вдаються до збройних провокацій проти місії, не допускаючи їх до об'єктів, де може бути зафіксоване порушення Мінських угод.

Міжнародна спільнота також закликала сторони виконати Мінську угоду від 19 вересня 2014 року, п.6 якої передбачає заборону на мінування території в зоні безпеки вздовж лінії зіткнення, а також вимагає від сторін зняти вже поставлені міни. Варто зазначити, що, за підрахунками української сторони, наразі в зоні конфлікту на Донбасі заміновано 700 тис гектарів території, розміновано з початку конфлікту лише 3 тисячі га.

Довідка: СММ ОБСЄ в Україні діє з 21 березня 2014 року на запрошення уряду України, її мандат поширюється на всю територію України, включно із Кримом та всією територією Донеччини та Луганщини. В її складі працює понад 700 міжнародних спостерігачів, зокрема у зоні конфлікту на Донбасі — понад 600 осіб, які моніторять ситуацію по обидва боки лінії зіткнення. Втім, до частини території окупованого Донбасу і повністю до АР Крим спостерігачі реального доступу не мають. Зокрема відсутнє спостереження на неконтрольній ділянці україно-російського кордону на Донбасі.

На Донбасі спостерігачі СММ ОБСЄ проводять моніторинг у складі груп патрулів, а також здійснюють моніторинг із 12 різних локацій по всій зоні конфлікту, зокрема, за допомогою відеокамер спостереження, безпілотних літальних апаратів та інших засобів повітряного спостереження. Спостереження за допомогою технічних засобів ведеться цілодобово.

Уздовж лінії зіткнення СММ ОБСЄ встановила 6 камер відеоспостереження, які надають можливість моніторингу з кутом огляду 360 градусів 24 години на добу, сім днів на тиждень. Камери СММ розташовані, зокрема, на шахті «Октябрська» (9 км на південний захід від центру Донецька, т.зв. «ДНР»); у н. п. Петрівське (підконтрольний т.зв. «ДНР», 41 км на південь від Донецька); у н. п. Станиця Луганська (підконтрольний українському уряду, 16 км на південний схід від Луганська); у підконтрольній уряду частині н. п. Золоте (60 км на захід від Луганська); у н. п. Широкине (20 км на схід від Маріуполя); у Авдіївці (підконтрольна українському уряду)..

QHA