КИЇВ (QHA) -

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні вчора зафіксувала різке зростання випадків порушення режиму припинення вогню у зоні конфлікту на Донеччині у порівнянні з понеділком — майже у 15 разів. Водночас на Луганщині спостерігачі фіксують затишшя. Про це йдеться у звіті СММ ОБСЄ про події 25 квітня, оприлюденому сьогодні. 

Так, у Донецькій області СММ зафіксувала у вівторок близько 600 порушень режиму припинення вогню, зокрема близько 110 вибухів. Нагадаємо, що в понеділок кількість порушень складала 40 випадків, а кількість вибухів 35.

Водночас у Луганській області у вівторок кількість порушень режиму припинення вогню різко скоротилась проти попереднього дня. Там СММ зафіксувала один постріл зі стрілецької зброї в зоні розведення сил поблизу Станиці Луганської, тоді як у понеділок на Луганщині було зафіксовано близько 220 порушень режиму припинення вогню.

Варто нагадати, що після підриву авто СММ ОБСЄ в неділю місія проводить патрулювання в обмеженому режимі в обох областях і по обидва боки лінії зіткнення, тому, ймовірно, частина порушень наразі проходить повз увагу спостерігачів.

Скажімо, за даними Міністерства оборони України, учорашня ситуація на Луганщині набагато напруженіша, ніж це вказано у звіті ОБСЄ.

Міноборони інформує, що вчора загалом обстановка в районі проведення АТО різко загострилася, причому на всіх напрямках. Загальна кількість ворожих обстрілів зросла більш ніж втричі; а кількість обстрілів з важкого озброєння — вп’ятеро

На Луганському напрямку за минулу добу противник порушив режим тиші 12 разів (СММ зафіксувала лише 1 постріл). Російсько-окупаційні війська застосовували важке озброєння в трьох районах: поближу селища Жовте (міномети), Кримське (також міномети) і Новоолександрівки (міномети і ствольна артилерія). При цьому було випущено близько 30 мін та снарядів. Також за даними МО вчора бойові дії велися у Станично-Луганському районі, а також на інших опорних пунктах Попаснянського району.

Водночас дані МО та СММ збігаються в тій частині, де йдеться про різке загострення, яке сталося учора на Донеччині. Так, на Донецькому напрямку стався 21 ворожий обстріл, зокрема 11 — з важкого озброєння. На Маріупольському напрямку противник порушив режим тиші 32 рази. Переважно на Донецькому напрямку ЗСУ зазнали втрат: за минулу добу загинуло 3 українських військовослужбовців, 5 – дістали поранення.

Як повідомляло QHA, СММ ОБСЄ 25 квітня відновила патрулювання по обидві боки лінії зіткнення у зоні конфлікту на Донеччині та Луганщині після того, як патрулювання було призупинене через підрив авто місії 23 квітня. Наразі патрулювання проводяться з деякими обмеженнями, зумовленими міркуваннями безпеки.

Після підриву машини СММ ОБСЄ 23 квітня вранці біля українського села Пришиб (непідконтрольна українському уряду частина Луганщини) місія відкликала всі свої патрулі на бази і в непідконтрольних, і в підконтрольних уряду районах Донецької та Луганської областей. Внаслідок інциденту один співробітник місії загинув, двоє отримали поранення.

Перші дві доби після інциденту СММ моніторила ситуацю з безпекою в зоні конфлікту за допомогою 6 наявних у неї камер, а також із 12 інших локацій, однак не виводила патрулів.

QHA