КИЇВ (QHA) -

СММ ОБСЄ серйозно сприймає будь-яку інформацію про потенційні загрози для працівників місії і наразі коригує заходи безпеки через повідомлення про можливі провокації біля адмінмежі з Кримом.

Таким чином у прес-службі Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні агентству QHA прокоментували інформацію російських і сепаратистських ЗМІ про можливі провокації проти патрулів місії, що працюють на адмінмежі між Херсонщиною та окупованим Кримом.

— Нам відомо про такі повідомлення у ЗМІ, ми сприймаємо їх всерйоз. Тим часом наша команда напоготові, а заходи зі зниження безпекових ризиків переглядаються, — запевняє прес-служба СММ ОБСЄ.

Водночас місія не надає детальнішої відповіді на запитання — чи внесені конкретні зміни в роботу патрулів на Херсонщині, зважаючи на ймовірну небезпеку? Варто згадати, що після підриву на міні автомобіля СММ на окупованій Луганщині і загибелі спостерігача були внесені певні безпекові зміни в роботу патрулів. Зокрема вони стали пересуватися лише дорогами з твердим покриттям.

Як повідомляло QHA, на минулих вихідних спочатку сепаратистські, а потім і російські інтернет-видання розповсюдили інформацію з посиланням на бойовиків так званої «ЛНР» про нібито підготовку Службою безпеки України провокацій проти патрулів СММ ОБСЄ на одному з КПВВ між Херсонщиною та Кримом.

На цей фейк оперативно відреагували представники кримської окупаційної адміністрації. Глава так званого комітету кримського уряду у справах міжнаціональних відносин Заур Смирнов закликав «приборкати київську владу», а заодно заявив, що до підготовки провокації нібито може долучитися кримськотатарський батальйон, який наразі формується на Херсонщині.

Служба безпеки України в понеділок поширила спростування сепаратистсько-російського фейку. В СБУ заявили, що не займаються провокаціями, а даний фейк — ще один прояв гібридної війни, коли РФ чи проросійські сепаратисти вчиняють якісь злочини з метою звинуватити в них українську сторону. Як дотичне підтвердження цієї тези в СБУ повідомили, що до Красноперекопська (окупований Крим) прибули журналісти російського телеканалу «Life news», присутність яких в окупованих регіонах України досить часто супроводжувалася провокаціями.

Довідка. Рішення про розміщення в Україні СММ ОБСЄ Постійна Рада ОБСЄ прийняла 21 березня 2014 року. Мандат СММ поширюється на всю територію України, включно із Кримом, та всю територію Донеччини та Луганщини. Втім, до частини території окупованого Росією Донбасу і повністю до анексованої АР Крим спостерігачі реального доступу не мають через штучні обмеження з боку сепаратистів та російської влади у Криму. 

Наразі місія складається з близько 700 цивільних неозброєних спостерігачів з більш ніж 40 держав-учасниць ОБСЄ. Понад 600 з-поміж них працює у зоні конфлікту на Донбасі. Робота патрулів на окупованій частині Донбасу супроводжується системними жорсткими провокаціями з боку бойовиків та перешкодами в доступі до об'єктів спостереження. 

Команда СММ ОБСЄ також має офіс у Херсоні, і її спостерігачі працюють на Херсонщині, патрулюючи район, прилеглий до адмінмежі з окупованим Кримом. Зазвичай патрулі відвідують КПВВ «Каланчак», «Чаплинка», «Чонгар», спілкуються з українськими прикордонниками та людьми, які перетинають адмінмежу в обох напрямках, обговорюючи проблеми, з якими доводиться стикатися громадянам. Два інших об'єкти спостереження — «постійна» і «тимчасова» дамби, зведені на Північно-Кримському каналі.

Зазвичай звіти херсонської команди СММ вирізняються набагато спокійнішою тональністю, аніж звіти патрулів, які працюють на Донбасі.

QHA