КИЇВ (QHA) -

Сторони конфлікту на Донбасі впродовж першого місяця «хлібного перемир’я» активно стягували до лінії зіткнення заборонене Мінськими домовленостями важке озброєння, а також стали частіше його застосовувати.

Як передає кореспондент QHA, про це повідомив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг під час брифінгу в УКМЦ.

За словами Хуга, Місія змушена констатувати, що минулого тижня «хлібне перемир’я» поступово зійшло нанівець і на Донбасі різко збільшилася кількість обстрілів — до 6,5 тисяч. Наприклад, 30 липня за один день було зафіксовано 1700 таких порушень, що набагато більше ніж середній денний показник до оголошення відданості припиненню вогню. У тому числі різко збільшилося застосування важкого озброєння, яке мало бути відведене, зокрема, у чотири рази частіше стріляли з реактивних систем залпового вогню.

— Сталося неминуче, хоча й пізніше, ніж ми очікували. СММ констатувала збільшення на 63% випадків порушення режиму припинення вогню — минулого тижня зафіксовано понад 6500 таких порушень. Окрім того, чотирикратне збільшення використання забороненого озброєння і серед них 86 випадків застосування РСЗВ.

Загалом же дані СММ свідчать, що сторони використовували «хлібне перемир’я» для того, аби стягнути поближче до лінії фронту заборонене Мінськом важке озброєння, у тому числі РСЗВ «Град». Причому переважна більшість таких порушень вчиняється російськими окупаційними військами. Так, з 1 липня СММ зафіксувала 360 одиниць озброєння, розміщені з порушенням ліній відведення, з яких понад 80% — 273 одиниці припадали на непідконтрольні уряду райони. Зокрема, минулого тижня 84 одиниці важкого озброєння було розміщено з порушенням ліній відведення — 74 у непідконтрольних і 10 у підконтрольних уряду районах.

Серед цих 74 одиниць озброєння бойовиків — 32 РСЗВ «Град», зокрема 6 РСЗВ було розміщено біля Хрустального (ОРЛО).

Хуг також продемонстував фото, зроблене з безпілотника СММ, на якому показано 3 гаубиці біля селища Хороше (не контролюється урядом) і ще 5 гаубиць, які стоять поруч і не потрапили в кадр. Втім, сили ООС також розмістили декілька гаубиць із порушенням Мінська біля селища Біла Гора.

Перший заступник глави СММ ОБСЄ нагадав, що за останні три роки сторони 12 разів підтверджувалася відданість припиненню вогню, однак щоразу після певного затишшя, перемир’я поступово перетворювалося на ескалацію. Так сталося і цього разу.

— Сторони дванадцять разів змарнували можливість до миру. Перемир’я підірвано і почалися взаємні обвинувачення з відмовками замість виконання зобов'язань. Збройні формування звинувачують СММ, що вона не спостерігає і не звітує, водночас відмовляючи їй у доступі. СММ готова і здатна допомогти сторонам дотриматись Мінських домовленостей, але їй потрібен доступ — констатує Хуг.

СММ також відзначила, що збільшення обстрілів призводить до збільшення кількості цивільних жертв у зоні конфлікту. За останніми даними, від початку року постраждало 168 людей, серед яких 31 людина загинула, а 137 — зазнали поранень.

Раніше повідомлялося, що сторони конфлікту на Донбасі ігнорують Мінські домовленості, побоюючись послабити власні позиції.

QHA