КИЇВ (QHA) -

Сторони конфлікту на Донбасі не відводять важке озброєння і не проводять розмінування своєї частини зони безпеки через недовіру і побоювання, що супротивник розцінить це як слабкість і скористається ситуацією для покращення власних позицій.

Як передає кореспондент QHA, про це повідомив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг під час скайп-включення в УКМЦ з околиць окупованого Новоазовська.

Так, СММ ОБСЄ нарахувала минулого тижня 57 одиниць важкого озброєння, розміщеного з порушенням ліній відведення, з яких 44 — у непідконтрольних уряду районах і 13 — у підконтрольних.

Зокрема, Хуг продемонстрував фото, на якому БПЛА СММ зафіксував біля непідконтрольного уряду Зернового дві самохідні гаубиці, які мали б стояти щонайменше за 25 км від лінії зіткнення. На іншому фото СММ продемонструвала 4 гаубиці, розміщені з порушенням «Мінська» у підконтрольних уряду районах.

За словами Хуга, сторони не виконують своїх зобов’язань за Мінськими домовленостями, побоюючись, що супротивник не лише не робитиме такі самі дії, а навпаки — скористається розмінованою територією і відведенням важкого озброєння для покращення власного становища.

— Режим тиші дотримується лише частково, сторони відмовляються розводити озброєння і проводити розмінування, оскільки не можуть бути впевнені, що інша сторона також це зробить. Вони бояться, що інша сторона розцінить це дотримання (зобов’язань) як слабкість.

Втім, перший заступник глави СММ ОБСЄ відзначив, що останнім часом безпекова ситуація у зоні конфлікту покращилася, зокрема, значно зменшилась кількість обстрілів. Хоча, час від часу, Місія фіксує різкі спалахи загострення.

— Від початку "хлібного перемир'я", яке розпочалося 1 липня, рівень насильства знизився. Часом панує відносна тиша, але часом немовби настає пекло. Наприклад, у неділю ми зафіксували 400 порушень режиму припинення вогню. А за увесь минулий тиждень зафіксовано понад 4 тисячі таких випадків.

Александр Хуг також дорікнув бойовикам незаконних збройних формувань за активізацію перешкоджання роботі Місії, особливо у південних районах окупованої Донеччини і прилеглих до неконтрольованої ділянки україно-російського кордону на окупованій Луганщині. Хуг вкотре нагадав, що рішення про безпечний і безперешкодний доступ СММ до всієї території України затвердили 57 держав-членів ОБСЄ, і це рішення необхідно виконувати. Він також зауважив, що сьогодні бойовики не пропустили патруль за його участі ані до Новоазовська, ані до Сєдового, потрапити до яких СММ не може вже не перший місяць.

QHA