КИЇВ (QHA) -

Торік у зоні конфлікту на Донбасі загинуло або отримали поранення двадцять українських дітлахів, які підірвалися на мінах чи нерозірваних боєприпасах.

Як передає кореспондент QHA, про це повідомив перший заступник Спеціальної моніторингової місіїї ОБСЄ в Україні Александр Хуг на брифінгу в УКМЦ.

Хуг нагадав, що напередодні відзначався Міжнародний день просвіти щодо мінної небезпеки та допомоги у протимінній діяльності. За його словами саме наземні міни становлять постійну загрозу життю цивільного населення, у тому числі життю спостерігачів СММ, у зоні конфлікту. Причому, небезпека від мін триватиме ще довго після завершення "гарячої" фази протистояння.

— Міни та нерозірвані боєприпаси не зникнуть автоматично, навіть за умови виконання зобов'язань щодо  припинення вогню. Сторонам слід вжити необхідних заходів, інакше ці міни й надалі ховатимуться, чекаючи на жертв. У багатьох випадках цими жертвами є і будуть діти. Минулого року зі 145 жертв, які зазнали поранень чи загинули від дії мін чи нерозірваних боєприпасів, було 20 дітей.

Хуг акцентував, що наявність мін зараз перешкоджає здійсненню гуманітарної та відновлювальної, а також економічної діяльності у прифронтових районах. А в майбутньому замінованість гальмуватиме повернення вимушених переселенців до своїх домівок. За його словами, мешканці селища Широкіно в розмовах з ним повідомили, що хотіли б повернутися туди, але наразі не можуть це зробити, оскільки селище оточене наземними мінами. Навіть доступ до церкви, до якої вони раніше приходили на Великдень, ускладнений через наявність мін. Однак Широкіне — це лише один з сотень інших населених пунктів уздовж лінії зіткнення, що опинилися в оточенні мін.

— Коли зрештою стихне зброя, наявність мін і нерозірваних боєприпасів також сповільнить, якщо не завадить, процес повернення людей, котрі були змушені переїхати або залишити свої домівки. Ці міни підривають і підриватимуть економічну діяльність, оскільки сільськогосподарські угіддя і під'їздні дороги до них непридатні до використання тими, хто намагається вирощувати сільськогосподарські культури і розводити домашню худобу, а потім доставляти цю продукцію на ринки.

В СММ ОБСЄ також відзначили, що наближаються великодні свята і поминальні дні, і необхідно розмінувати доступи для відвідування церков та цвинтарів. Зараз тисячі людей на Донбасі через міни позбавлені такої можливості. Зокрема Хуг згадав мешканців селища Травневе, які не можуть піти до церкви та відвідати могили у розташованому поблизу Гольмівському (непідконтрольне уряду), через наявність мін на дорогах та фортифікаційних споруд.

Перший заступник глави СММ закликав сторони провести реальну роботу з розмінування зони безпеки і позначити місця, де закладені міни. Він вкотре дорікнув сторонам за невиконання взятих на себе зобов’язань по Мінському меморандуму щодо розмінування.

Разом з тим, Хуг зазначив, що певна робота з вилучення мін все ж таки проводиться. Так, він нагадав, що минулого тижня під час розмінування дороги до Донецької фільтрувальної станції, підірвався український сапер, і побажав вояку найшвидшого одужання.

— Нещодавній випадок цього року, коли постраждав молодий український сапер Анатолій. Минулого тижня він дістав поранення, допомагаючи розмінувати під'їздну дорогу до Донецької фільтрувальної станції. Він отримав ці поранення, виконуючи свою роботу і намагаючись допомогти. Я радий був почути, що він вже поправляється і бажаю йому повністю одужати якомога швидше.

Як повідомлялося, 28 березня поблизу ДФС в районі міста Авдіївка внаслідок підриву на невідомому вибуховому пристрої постраждав офіцер Державної служби України з надзвичайних ситуацій, сапер Анатолій Краснопьоров. Він отримав перелом двох пальців правої руки та контузію. Сапер був доставлений спочатку до Авдіївської лікарні, а потім до лікарні ім. Мечникова у місто Дніпро.

За підрахунками української сторони, наразі у зоні конфлікту на Донбасі заміновано 700 тисяч гектарів території, а розміновано з початку конфлікту лише трохи більше 3 тис га. Також українська сторона наголошує на тому, що процес розмінування мають вести обидві сторони конфлікту, і при цьому дотримуватися режиму тиші.

Під час бойових дій на Донбасі внаслідок інцидентів з мінами та вибухонебезпечними залишками війни загинуло не менше 2558 цивільних осіб, з них — 2416 дорослих і 242 дитини.

QHA