КИЇВ (QHA) -

Від початку року сторони 996 разів обмежували роботу незалежних патрулів СММ ОБСЄ у зоні конфлікту на Донбасі, переважно у непідконтрольних уряду районах.

Як передає кореспондент QHA, таку статистику навів перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг на брифінгу в УКМЦ.

— Загальна кількість обмежень пересування СММ ОБСЄ становить 996 випадків: 590 — у непідконтрольних і 446 у підконтрольних уряду районах. У 20 випадках не вдалося встановити відповідальну сторону. Минулого тижня свобода нашого пересування обмежувалася 34 рази, з яких 20 — у непідконтрольних уряду районах.

Згідно наведеної ним статистики, в районах, які контролюються російськими окупаційними військами, СММ не лише найбільше перешкоджають, але й саме там перешкоди мають найбільш агресивні прояви, зокрема, з погрозами зброєю або застосуванням зброї поблизу патрулів.

— Наші патрулі змушені мати справу з озброєними особами і з солдатами, які активно відмовляють їм у доступі, затримують їхній рух чи надають доступ лише за певних умов. З початку року озброєні особи активно обмежували пересування наших патрулів у 327 випадках з яких 300 випадків — у непідконтрольних уряду. Так, цього року ми мали 9 випадків, коли поруч зі спостерігачами стріляли. У другому півріччі минулого року ми зіткнулися з такими перешкодами у трьохстах випадках, причому 92% випадків з активним перешкоджанням припадає саме на непідконтрольні уряду райони. 

Незаконні збройні формування активно перешкоджають СММ в районах уздовж неконтрольованого україно-російського кордону і вздовж Азовського узбережжя на півдні окупованої Донеччини. Так, у доступі до населеного пункта Сєдово, неподалік кордону, СММ відмовляли 30 разів, починаючи з 25 квітня 2017 року, коли Місія була там востаннє. У доступі до розташованого поблизу Новоазовська патрулям було відмовлено 21 раз.

За словами Хуга, загалом обмеження з боку обох сторін мають досить різноманітний характер: патрулям забороняють відвідувати певні райони уздовж лінії зіткнення і в тилах, затримують або погрожують словесно і зброєю на блок-постах, обстрілюють безпілотники місії або глушать їхній сигнал, не допускають до місць зберігання зброї, не надають інформації.

Найбільш поширеним і найбільш небезпечним обмеженням у СММ вважають встановлені міни — через замінованість територій, патрулі вже багато місяців не можуть потрапити до деяких районів у зоні конфлікту. Від початку року патрулі Місії 412 разів були змушені змінити свій рух через міни у непідконтрольних і у 168 випадках — у підконтрольних уряду районах.

Александр Хуг також повідомив, що від початку року безпілотники місії були обстріляні 30 разів, ще у 5 випадках СММ втрачала контроль над БПЛА через глушіння сигналу.

Перший заступник глави СММ акцентував, що кожен випадок перешкод у роботі місії свідчить, що сторони намагаються приховати якесь порушення Мінських домовленостей. І приховується ця інформація не просто від патрулів СММ, а від усіх 57 країн-членів ОБСЄ.

— Ми знаємо, чому сторони втручаються у нашу роботу. Вони хочуть завадити нам встановлювати факти. Вони знають, що ми встановлюємо і повідомляємо некомфортну правду. Вони не хочуть щоб держави-учасниці ОБСЄ і широкий загал довідалися про їхні провали.

Оцінюючи безпекову ситуацію у зоні конфлікту минулого тижня, Хуг назвав її напруженою — СММ зафіксувала понад 7400 випадків порушень режиму припинення вогню. Причому, на 48% проти позаминулого тижня зросла кількість обстрілів із забороненого озброєння. Місія також зафіксувала 47 одиниць озброєння, яке було розміщене з порушенням ліній відведення. Хуг вкотре відзначив, що сторони масово не дотримуються домовленостей щодо розмінування. Окрім того, процес розведення сил і засобів не просто "буксує", а навпаки — минулого тижня СММ зафіксувала з обох боків лінії зіткнення наявність техніки і військових в районах ділянок розведення біля Станиці Луганської і Золотого.

Раніше повідомлялося, що СММ ОБСЄ у червні цього року двічі виявила на непідконтрольній уряду території Донеччини сучасні комплекси радіорозвідки «ТОРН», які належать до озброєння Збройних сил Російської Федерації.

QHA