ЗАПОРІЖЖЯ (QHA) -

Система включатиме в себе: стаціонарні пости, пересувні лабораторії та автоматизовані інформаційно-аналітичні системи моніторингу.

— Розміри стаціонарних постів будуть 2 на 2 м. Кожен з постів включатиме в себе газоаналізатори, які автоматично будуть проводити виміри викидів шкідливих речовин у атмосферне повітря, розповіла Ольга Гуркова, начальниця відділу охорони атмосферного повітря Департаменту екології та природних ресурсів ЗОДА.

За словами Тетяни Столяренко, експерта в галузі сталого розвитку, чинна система моніторингу недосконала і потребує доопрацювання. Кваліфіковану оцінку проекту має дати професіонал.

У Запоріжжі вже було обладнано 11 постів для моніторингу стану атмосферного повітря. Але на даний час функціонує лише 5. Частина з раніше встановлених постів уже відслужила свій термін, а частина — просто розкрадена.

На обладнанні, яким зараз володіє обласний центр, вимір шкідливих речовин проводиться тільки за 17 показниками, а моніторити потрібно більше за 200-а. Кабінет Міністрів України піднімав питання про встановлення таких систем моніторингу ще 17 років тому. Але у Запоріжжі були стурбовані більше питаннями соціально-економічного характеру, хоча питання екології важливі, розповіла Тетяна Столяренко.

Всього у Запорізькій області планується обладнати 21 пункт моніторингу. Крім обласного центру, такі пункти ще з'являться у Бердянську, Мелітополі, Токмаку, Енергодарі та Дніпрорудному. Але за однієї умови  якщо депутати Запорізької обласної ради проголосують за відповідне рішення.

Ми повинні створити ту систему безперервного моніторингу, яка б цілодобово, 24 години на добу показувала інформацію і давала можливість аналізувати отримані результати. Тим самим дозволяючи управлінцям приймати відповідні рішення. Ми отримаємо нормативну базу для удосконалення системи викидів і дозволів на них,  повідомив Юрій Мягков, технічний директор ТОВ «Консорціум "Енергомашекологія"».

Однак наявна кількість постів не дає повної картини всіх викидів, які здійснюють промислові підприємства та рухливі автомобілі у повітря Запорізького регіону. Зараз же виміри проводяться лише кілька разів на тиждень, і виведення стану атмосферного повітря проходить вручну, що несе за собою можливість допущення помилки — людський фактор.

Подальші дії Департаменту екології та природних ресурсів ЗОДА це підняття питання про впровадження системи моніторингу стану довкілля на сесію обласної ради.

На встановлення системи моніторингу з обласного бюджету треба виділити майже 1,5 млн грн.

ФОТО: інтернет

QHA